Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak zahájily akcie v Evropě i zámoří nový měsíc, jak se Čína otevírá investorům a jak rychle by mohli zákazníci internetového obchodu Amazon.com dostávat své objednávky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí kolísaly a uzavřely obchodování v mínusu

Americké akcie v pondělí kolísaly a uzavřely v mínusu. Příznivé zprávy ze stavebního a zpracovatelského sektoru byly kompenzovány slabými maloobchodními tržbami. Dow v pondělí odepsal 0,48 % na 16 008,77 bodu, S&P 500 ztratil 0,27 % na 1 800,90 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,36 % na 4 045,26 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly společnosti Microsoft, Visa a Merck, dolů ho naopak tlačily 3M, Travelers a IBM.

Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat

5 akciových miláčků hedgeových fondů

Nouriel Roubini: Spíše by se mi líbila přezdívka Dr. Realista. Sázka na akcie bude mít stále smysl

2. Evropské akcie v pondělí ztrácely. Investory znepokojil propad zpracovatelského sektoru ve Španělsku

Evropské burzy zahájily nový týden poklesem. Investory znepokojily zprávy agentury Markit, které sice ukázaly na zlepšující se situaci ve zpracovatelském sektoru eurozóny, Španělsko však nečekaně vykázalo propad. Britský FTSE 100 odepsal 0,83 %, francouzský CAC 40 0,22 % a německý DAX zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %. Stoxx Europe 600 klesl o 0,3 %, nejvíce se dařilo sektorům cestovního ruchu, zdravotní péče a automobilkám, ztrácely naopak síťové odvětví, malooobchod a sektor základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci jsou zatím bez starostí, medvědi však čekají v záloze

3. Pražská burza zahájila týden ztrátou. Akcie developera Orco se po výsledcích propadly o více než 12 %

Index PX v pondělí odepsal 1,05 % na 1 021,46 bodu. Největší ztráty v pondělí utržily akcie developera Orco, který o víkendu reportoval hospodářské výsledky. Cenné papíry na nepříznivá čísla reagovaly propadem o 12,59 % na rovných 50 Kč. Výrazně však ztrácely i bankovní tituly - akcie Komerční banky zlevnily o 2,64 % na 4 505 Kč a Erste Group Bank oslabila o 1,34 % na 699,70 Kč. Dařilo se naopak likérce Stock, jejíž cenné papíry podražily o 4,88 % na 86 Kč. O více než procento si také polepšily akcie mediální CETV (+1,67 %) a znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+1,30 %).

Nová báze indexu PX: Špatná zpráva pro ČEZ i Telefóniku

Jak se na trhu obejít bez křišťálové koule? Snadno!

4. Očekávané události

Australská centrální banka rozhodne o úrokových sazbách, změna se nečeká, hlavní sazba by měla zůstat na 2,5 %. Eurozóna zveřejní index cen výrobců za říjen a vyjde Index aktivity ISM pro oblast New Yorku. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Na Bali budou ministři zemí WTO jednat o globální obchodní dohodě

Na indonéském ostrově Bali začíná v úterý klíčová ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO). Ministři 159 členských zemí rozhodnou, zda přijmou první globální obchodní dohodu od vzniku organizace v roce 1995, na níž obchodní diplomaté od září intenzivně pracovali.

6. V Evropě se letos vydalo téměř dvakrát více "prašivých" dluhopisů než loni

Objem prašivých dluhopisů, tedy dluhopisů s ratingem ve spekulativním pásmu, se oproti loňskému roku v Evropě letos navýšil o rekordních 98 %, vyplývá ze zprávy S&P Capital IQ. Neochota evropských bank poskytovat úvěry společnosti nutí vstupovat na kapitálové trhy, kde hledají jinou formu financování, a vydávají proto dluhopisy. "Od minulého roku se částka téměř zdvojnásobila," tvrdí Claudia Holmová, ředitelka S&P Capital IQ. "Jedná se o 56 miliard eur, což je historický rekord," dodává.

7. Hilton získá z primární nabídky akcií až 2,4 miliardy dolarů

Americká firma Hilton Worldwide, která provozuje hotelovou síť Hilton, získá z prodeje akcií v rámci veřejné primární emise až 2,37 miliardy dolarů. Společnost to v pondělí podle agentury Reuters sdělila v dokumentu pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

8. Čína zruší zákaz primárních úpisů akcií, finanční sektor se raduje

Čína plánuje po 14 měsících znovu povolit vstupy nových firem na burzu i prodeje prioritních akcií. Finanční sektor na to reagoval posílením, investoři totiž předpokládají, že povolení IPO zvýší zisky brokerských firem díky vybíraným poplatkům.

9. Barroso: Evropa je na tom lépe než před krizí

Evropa se v současnosti nachází v lepší situaci než před příchodem dluhové krize, protože posílila svou konkurenceschopnost. Uvedl to v pondělí podle agentury DPA předseda Evropské komise José Barroso. Dodal, že je zapotřebí zajistit pokračování rodícího se hospodářského oživení.

10. Zpracovatelský sektor v eurozóně i jednotlivých zemích příjemně překvapil. Zklamaly jen Francie a Španělsko

Zpracovatelský sektor eurozóny v listopadu podobně jako německý expandoval více, než se čekalo. Z říjnové hodnotu 51,3 bodu vyskočil index na 51,6 bodu, ačkoli předběžná data naznačovala mírnější růst na 51,5 bodu. Index nákupních manažerů v Nizozemsku vykázal nejlepší výsledek za posledních 31 měsíců, na 30měsíční maximum se vyšplhaly i Rakousko a Itálie a 29měsíční maximum zaznamenalo Německo. Nejvíce si polepšilo Řecko, které se sice stále nachází pod padesátibodovou hranicí, index však zaznamenal nejlepší výsledek za 51 měsíců (49,2 bodu). Francie naopak spadla na 5měsíční minimum (48,4 bodu), přestože výsledek nebyl tak špatný, jak předvídala předběžná data, a Španělsko spadlo zpět pod 50 bodů na půlroční minimum 48,6 bodu. Tříměsíční minimum zaznamenalo Irsko (52,4 bodu), jeho zpracovatelský sektor však stále expanduje, byť mírnějším tempem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Amazon chce využívat komerční bezpilotní letouny. Dodávka zboží by mohla trvat 30 minut

Internetový prodejce Amazon experimentuje s komerčními bezpilotními letouny na doručování zásilek. Objednávka by tímto způsobem mohla k zákazníkovi dorazit do třiceti minut. Jeff Bezos, výkonný ředitel společnosti Amazon, očekává, že by tento způsob přepravy mohl být plně funkční do čtyř až pěti let.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat