Burzovní kalendář 2. 12. - 6. 12. 2013

První prosincový týden bude ve znamení centrálních bank. ECB rozhoduje ve čtvrtek o nastavení měnové politiky, Fed zase bude sledovat data z amerického trhu práce, která mohou rozhodnout o tom, zda začne ukončovat program na podporu ekonomiky již v prosinci. Zveřejněny budou také třeba index nákupních manažerů a zpřesněné údaje o HDP za třetí kvartál v USA i ČR.
USA
2/12 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)
2/12 Stavební výdaje
4/12 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru
4/12 Obchodní bilance
4/12 Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru (ISM)
4/12 Prodeje nových domů
4/12 Béžová kniha Fedu
5/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
5/12 HDP za 3Q2013 (zpřesněný údaj)
5/12 Průmyslové objednávky
6/12 Osobní příjmy a výdaje
6/12 Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst
6/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
Za celý týden, bez svátečního čtvrtku, kdy Američané slavili Den díkůvzdání, Dow posílil o 0,13 % (za listopad +3,4 %), S&P 500 zakončil týden prakticky na nule s mírným ziskem 0,06 % (za listopad +2,8 %) a Nasdaq zpevnil o 1,7 % (za listopad +3,5 %). Americké akcie mají našlápnuto k jednomu z nejlepších roků v historii. S&P 500 už letos posílil o 27 % a zdá se, že půjde o nejsilnější růst indexu od roku 1998. Dow je v plusu 23 %.
"Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Pozitivní signál dává také VIX, který zůstává na nízkých hodnotách. Ke korekci může dojít kdykoli, to ale platí již několik týdnů. Počkejme si proto na skutečný signál na svíčkovém grafu a na prolomení zmíněného obchodního rozpětí VIX (12 až 15). Aktuálním tématem se stává na akciovém trhu takzvaná Santa Claus rally. Investoři se dočkali historicky nejziskovější části roku, letos se ovšem sezónní patterny nenaplňují, nadílka už byla od začátku roku hodně bohatá. Tak uvidíme," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Pozornost se v novém týdnu zaměří opět na makrodata, a následně na reakci Fedu na nová čísla. I ta totiž napoví, zda se nakonec očekávané Santa Claus rally opravdu dočkáme.
Investoři budou sledovat především data z trhu práce. Ve středu vyjde zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, v pátek pak bude zveřejněn počet nových pracovních míst v celých Spojených státech (čeká se zhruba 170 až 180 tisíc míst) za listopad a míra nezaměstnanosti (očekáván pokles na 7,2 % z říjnových 7,3 %). Pozitivní data by mohla přispět k tomu, že Fed začne omezovat svou výrazně stimulativní politiku spíše dříve. Nyní trh počítá se zahájením takzvaného exitu v březnu 2014.
Listopadová data o zaměstnanosti jsou považována za nejdůležitější informace před dalším zasedáním Fedu, které se koná 17. a 18. prosince. Stanou se tak hlavním ukazatelem pro obchodování ve zbytku roku. "Je to skutečná zkouška," říká Art Hogan z Lazard Capital Markets. "Všichni bychom si přáli dobrá čísla z trhu práce a kladnou reakci trhu, podle mě jsme však stále ve fázi, kdy dobré zprávy jsou trhem přijímány negativně. Pokud bude statistika příliš dobrá, investoři začnou počítat s tím, že Fed začne ukončovat program na podporu ekonomiky již v prosinci," říká.
"Očekáváme, že bude pokračovat příznivý růst počtu pracovních míst. Během několika posledních měsíců to bylo průměrně 200 tisíc míst měsíčně a nic nenaznačuje tomu, že by tempo mělo zpomalovat," říká Dean Maki, hlavní ekonom pro USA v Barclays. Podle něj to však nebude znamenat, že by Fed měl začít omezovat QE už v prosinci. "Podle toho, co Fed říká, by muselo být číslo z trhu práce velmi robustní, aby banka přikročila k ukončování podpůrných programů. Pravděpodobná nová šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že nejdříve musí Fed vidět důkaz, že hospodářský růst zrychluje. A tento důkaz zatím chybí," dodává Maki.
Kromě zprávy o zaměstnanosti jsou zveřejněna třeba i čísla o HDP za 3Q2013, prodeje aut nebo indexy nákupních manažerů. U HDP se čeká zpřesnění na mezikvartální růst o 3,1 %, původní odhad byl o 0,3 procentního bodu nižší. "V USA se zaměříme na pondělní index ISM v oblasti průmyslu (očekávání 55 po 56,4 bodech), středeční ISM v oblasti služeb (očekávání 55,1 po 55,4 bodech), čtvrteční podnikové objednávky (očekávání -1,0 % po +1,7 % meziměsíčně) a páteční číslo týdne, tedy měsíční změnu zaměstnanosti za listopad," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Podle Hogana je možné, že investoři začnou vybírat zisky. Budou se připravovat na možnost, že bude listopadový přírůstek počtu pracovních míst vyšší než odhady. "Myslím si, že vybírání zisků přijde," říká Hogan. "Každý o tom mluví, ale stále se nic neděje. Všechny hlavní indexy letos vyrostly o více než 20 %. Otázkou zároveň je, kolika portfoliomanažerům se podařilo překonat trh. To, co teď vidíme, je jen honba za dobrou výkonností."
Své tržby po nákupním černém pátku budou sčítat maloobchodníci. Celkově se očekává, že tržby z prodejů za celé předvánoční nákupní období vzrostou meziročně o 2,4 %. To je nejnižší růst od roku 2009, kdy skončila v USA recese. Odhadla to společnost ShopperTrak. Mezi Dnem díkůvzdání a Vánocemi je letos o 6 dní méně než loni, takže prodejci začali nabízet slevy dříve. "Panuje všeobecná shoda, že o svátcích budou tržby růst, ale bude to pomalejším tempem," říká Aaron Izenstark z Iron Financial.
Evropa
2/12 Eurozóna a jednotlivé země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
4/12 Eurozóna a jednotlivé země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové
4/12 Eurozóna - maloobchodní tržby
5/12 Francie - nezaměstnanost
5/12 Bank of England a ECB - rozhodnutí o měnové politice
6/12 Francie - obchodní bilance
6/12 Eurozóna - HDP za 3Q2013
6/12 Německo - průmyslové objednávky
Evropské akcie zažily rozporuplný týden. FTSE 100 odepsal 0,36 %, CAC 40 o 0,39 % zpevnil a DAX připsal přes dvě procenta. Za celý měsíc FTSE 100 klesl o 1,2 %, CAC 40 ztratil jen mírně 0,11 % a DAX posílil o 4 %. Stoxx Europe 600 za listopad zpevnil o procento a za celý rok zatím posílil o více než 16 % díky příslibu centrálních bank držet úrokové sazby nízko dlouhou dobu.
Právě čtvrteční zasedání Evropské centrální banky bude investory enormně zajímat. Množí se totiž náznaky, že by ECB mohla dále uvolnit měnovou politiku. Otázka je, kdy a jak by to měla provést. Evropská centrální banka podle deníku Süddeutsche Zeitung uvažuje o tom, že by spustila nové kolo levných půjček v rámci programu LTRO. Likvidita by se však dostala jen k bankám, které se zaváží, že tyto fondy použijí na půjčky pro firmy. Mluví se také o snížení depozitní sazby do záporu. O této možnosti se diskutovalo již na minulém zasedání ECB, ale prezident banky Mario Draghi nedávno prohlásil, že se od té doby nic podstatného nezměnilo.
ECB na svém posledním zasedání nečekaně snížila úroky na rekordně nízkou úroveň 0,25 %. Třeba guvernér estonské centrální banky a člen ECB Ardo Hansson minulý týden prohlásil, že ECB ještě nevyčerpala možnost dále snížit úrokové sazby.
"Prezident ECB Draghi nadále drží relativně střídmější expanzivní měnovou politiku než jeho kolegové v USA, Japonsku či Británii. Tento přístup udržuje euro relativně drahé například vůči dolaru (1,36 EUR/USD). S nově uzavřenou koalicí v Německu se domníváme, že by mohlo dojít i k dalšímu kroku v rámci ECB. Větší potenciální překážku pro zmíněný krok vnímáme až s rozhodováním německého ústavního soudu o předchozích krocích ECB v polovině ledna. Při dalším uvolnění bychom čekali pozitivní vliv na akciové trhy a krátkodobě negativní na euro," říká Vaníček.
Proti zásahu ECB však hovoří poměrně slušná data z eurozóny, která přišla v uplynulém týdnu. Inflace v eurozóně podle prvního odhadu tento měsíc nečekaně zrychlila a stoupla na 0,9 % z říjnové úrovně 0,7 %. ECB však k dalšímu uvolňování vede spíše strach z deflace.
Po měsících růstu v říjnu v zemích platících eurem klesla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na 12,1 %. V celé Evropské unii zůstala v říjnu stabilní na úrovni 10,9 %, vyplývá z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Ekonomická důvěra v eurozóně vzrostla v listopadu na 98,5 bodu z 97,8 bodu, nejvýše od září 2011. Čekal se mírnější růst na 98 bodů. Důvěra v průmyslu vzrostla na -3,9 bodu a ve službách se zlepšila na -0,8 bodu z -3,7 bodu.
Významná makrodata přijdou i na začátku prosince. Hned v pondělí to budou indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které ve středu doplní obdobné údaje za sektor služeb. V pátek potom přijdou čísla o HDP eurozóny za 3Q2013 (odhad: mezičtvrtletně +0,1 %, meziročně -0,4 %). U průmyslových objednávek v Německu se počítá se zpomalením růstu na 4,1 % ze 7,9 % meziročně.
Jak vidí nový týden makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?
Asie
4/12 Čína, Japonsko - celkové indexy nákupních manažerů
Z makroekonomiky budeme sledovat v Číně již o víkendu a v pondělí indexy PMI průmyslu, a to oficiální a HSBC. U obou se čeká mírné zhoršení, ale stále by se měly udržet nad 50 body.
Česká republika
2/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
4/12 HDP za 3Q2013 (zpřesněný údaj)
4/12 Průměrná reálná mzda v 3Q2013
5/12 Maloobchodní tržby
6/12 Běžný účet platební bilance
6/12 Orco Property Group - mimořádná valná hromada
Domácí index PX uzavřel na 1 032 bodech, což představovalo 1,3% mezitýdenní růst.
Uplynulý týden na pražské burze skončila výsledková sezóna za 3Q2013. Ve čtvrtek zveřejnila svá data pojišťovna VIG. Firma ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 77 milionů EUR, což byl meziročně propad o 30 %. Trh čekal zisk 79 milionů EUR. Důvodem meziročního propadu byly již dříve oznámené dodatečné náklady na neuspokojivé hospodaření v Rumunsku a Itálii.
"Investoři se zaměřili především na budoucí výhled v těchto regionech, který byl ze strany pojišťovny stále opatrný. Na druhou stranu jsou oba regiony relativně velmi malé vůči celé skupině, což by dlouhodobě mělo znamenat jen drobné vychýlení v silném fundamentu společnosti. Zřejmě se nebudou dát vyloučit negativní vlivy ke konci roku (třeba odpis části goodwillu), ale to by měla být jen jednorázová záležitost," říká Milan Vaníček. Titul zakončil týden na 1 056 Kč (za týden +2,1 %).
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo Orco (-3,1 % na 57,2 Kč). Investoři negativně reagovali na odsunutí zveřejnění výsledků, které měla firma původně oznámit ve čtvrtek, ale nakonec je na web vyvěsila až v sobotu. A radost investorům neudělaly. Orco Property Group se za devět měsíců od začátku roku mírně zvýšily EBITDA a tržby, firma ale výrazně negativně přecenila aktiva, a to celkem o 146 milionů EUR, 26 milionů připadá na dlouhodobé pohledávky.
Další velmi důležitou zprávou pro investory je současná bitva akcionářů o ovládnutí nadcházející valné hromady. Skupina pořádá v pátek mimořádnou valnou hromadu svolanou na žádost společnosti Gamala kontrolovanou miliardářem Radovanem Vítkem. Gamala navrhuje jako hlavní bod hromady odvolání 6 členů představenstva včetně zástupců dvou velkých akcionářů - fondů Kingstown a Alchemy. Tyto dva fondy potvrdily svou účast a navrhly doplnění programu valné hromady o odvolání Radovana Vítka a jemu spřízněného Edwarda Hughese z představenstva.
Největší růst zaznamenaly minulý týden opětovně akcie CME (+5,4 % na 50,9 Kč). "Titul nadále koriguje předešlé propady, lze hovořit o aktuální technické korekci, žádná fundamentální zpráva se neobjevila," říká Vaníček.
Zajímavé zprávy přišly také z ČEZ, jehož akcie zůstaly za týden prakticky beze změny. Titul uzavíral na 559 Kč. S optimistickou prognózou na vývoj trhu s elektřinou přišel obchodní ředitel firmy Alan Svoboda. Podle něj roční kontrakt na elektřinu v roce 2014 zdraží díky vyšším cenám uhlí a povolenek. Pro koncové uživatele bude elektřina v příštím roce nicméně zlevňovat. Elektřina pro domácnosti v roce 2014 zlevní podle ERÚ v průměru o 10,9 %. Největší pokles cen elektřiny pro domácnosti úřad očekává právě u ČEZ, a to o 12 %.
V úterý ČEZ vydá krátkodobé dluhopisy splatné v lednu 2014 za 10 milionů EUR. Stane se tak prvním emitentem krátkodobých dluhopisů (komerčních papírů) registrovaných na pražské burze a vypořádávaných v Centrálním depozitáři cenných papírů Praha.
Příští týden není příliš bohatý na firemní události. Zveřejněna ale budou důležitá makrodata. Sledovaná bude středeční struktura HDP, která by měla vysvětlit překvapivý 0,5% mezikvartální propad ukazatele za 3Q2013. O vývoji české ekonomiky napoví více i pondělní index nákupních manažerů a čtvrteční maloobchodní tržby.
Slabší koruna má nastartovat ekonomiku. Relativně "chudší" spotřebitele by ale v mezičase jistě potěšil růst mezd. Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí podle analytiků oslovených ČTK stoupla v průměru o 1,7 %. Díky nízké inflaci ve třetím čtvrtletí tak i po několika předchozích čtvrtletích stoupla mzda i reálně, tedy po odečtení inflace. Reálný růst ovšem podle odhadů činil jen několik desetin procenta. Údaje zveřejní Český statistický úřad ve středu 4. prosince.
V předchozím druhém čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně stoupla o 297 korun na 24 953 korun. Růst tak nominálně činil 1,2 %. Reálně, po odečtení inflace, se mzda ovšem snížila o 0,3 %. V prvním čtvrtletí dokonce klesly mzdy nejen reálně, ale i nominálně. "Po několika čtvrtletích bychom se měli dočkat i růstu reálné mzdy, protože průměrná míra inflace činila ve třetím kvartálu 1,2 %," uvedl analytik z GE Money Bank Petr Gapko. K růstu mezd podle něj přispívá pomalu se zvedající důvěra průmyslníků v ekonomický vývoj a poměrně rychlým tempem rostoucí nové objednávky.
"Předpokládáme, že na trendu průměrné mzdy se nic zásadního nemění. Dynamika za třetí čtvrtletí byla asi trochu vyšší, ale z části ji ovlivnil o tři dny vyšší počet pracovních dnů," uvedl analytik z ČSOB Petr Dufek. Reálný nárůst mezd bude podle něj způsoben klesající inflací. Podle hlavního ekonoma Patrie Finance Davida Marka zůstává růst mezd slabý a reflektuje situaci na trhu práce. "Zvýšení nezaměstnanosti nedává příliš prostoru k vyjednávání o rychlejším růstu mezd. Aby se situace otočila, nezaměstnanost začala klesat a mzdy růst, musela by ekonomika alespoň nějakou dobu růst," uvedl. "Reálným mzdám pomáhá klesající inflace, což se ve větší míře ukáže zejména v příštím roce," uvedl i analytik z Komerční banky Jiří Škop.
Aktuality

