Americká ekonomika v říjnu vytvořila 638 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost klesla na 6,9 %

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo 638 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 600 tisíc míst po 672 tisících v září (revidováno z 661 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 6,9 % ze 7,9 %, čekal se pokles na 7,7 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v říjnu zpomalil na 4,5 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v říjnu stoupla na 61,7 % z 61,4 % v září. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří už hledání práce vzdali, a taktéž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 12,1 % z 12,8 %.

Zaměstnavatelé v říjnu přijali nejméně nových lidí za posledních pět měsíců. Na vině jsou podle ekonomů dobíhající opatření na podporu ekonomiky a nárůst počtu nových případů onemocnění covidem-19.

USA - míra nezaměstnanosti a míra participace

V soukromém sektoru vzniklo v říjnu 906 tisíc míst po přírůstku asi 892 tisíc v září (revidováno z 877 tisíc). Očekával se vznik přibližně 690 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vytvoření asi 38 tisíc míst (odhad: +50 tisíc, září: +60 tisíc).

Počet lidí, kteří museli kvůli firemním úsporám přistoupit na práci na poloviční úvazek, stoupl v říjnu o 383 000 na 6,7 milionu. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v polovině října zhruba 21,5 milionu lidí.

Obnovena dosud byla asi polovina míst zaniklých v rámci koronavirové krize

V březnu a dubnu ve Spojených státech zaniklo přibližně 22 milionů pracovních míst, vytvořena jich byla od té doby zase zhruba polovina. V červnu ekonomika vytvořila rekordních 4,79 milionu míst, předchozí údaj za květen (2,73 milionu) byl nejvyšší od roku 1939.

"Obnoveno zatím bylo 12 milionů pracovních míst. Pokles tempa tvorby nových míst ale ukazuje, že nás čeká ještě maraton, o to více, že se znovu zhoršila pandemická situace," říká Gregory Daco ze společnosti Oxford Economics.

Podle analytika Ulricha Katera z Denkbank by se navíc neměl přeceňovat prudký pokles míry nezaměstnanosti, protože mnozí lidé na hledání nové práce rezignovali a ve statistikách se již neobjevují. "Tím, že mnoho lidí z trhu práce odešlo, je celková míra nezaměstnanosti zkreslena o téměř tři procentní body," řekl.

Že je míra nezaměstnanosti ve skutečnosti mnohem vyšší, se domnívá i americká centrální banka. Ta ve čtvrtek vyjádřila připravenost použít k obnovení maximální zaměstnanosti všechny potřebné nástroje.

USA - změna počtu pracovních míst (celkově a soukromý sektor)

Průměrná hodinová mzda v říjnu meziročně vzrostla o 4,5 %, v září se zvýšila o 4,6 %. Proti září mzda v říjnu vzrostla o 0,1 %, v září se proti srpnu nezměnila. Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce byla pandemií covidu-19 zasažena hůře placená místa.

USA - vývoj průměrné mzdy (meziměsíčně)

Pravděpodobný pat v Kongresu zřejmě zkomplikuje pomoc ekonomice

Zpráva z trhu práce potvrzuje, že nový americký prezident, ať už jím bude stávající republikán Donald Trump, nebo kandidát Demokratické strany Joe Biden, se bude muset snažit, aby vyvedl ekonomiku z nejhlubší krize od 30. let minulého století.

Pravděpodobný pat v Kongresu však snižuje pravděpodobnost, že nový záchranný program na podporu ekonomiky bude schválen ještě letos. I pokud by schválen byl, bude dohodnutá suma podle agentury Reuters nižší, než jak byla nastavená očekávání před volbami.

Akcie v reakci na data výrazně omezily ztráty, futures na širší index S&P 500 před začátkem obchodování odepisovaly kolem 0,2 %, na index Dow dopolední ztráty smazaly úplně. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se výrazně nezměnil a držel se kolem 92,34 bodu.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v říjnu vytvořili 365 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 650 tisíc pracovních příležitostí po přírůstku asi 753 tisíc míst v září (revidováno ze 749 tisíc).

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Ekonomika jako na houpačce

Dopady pandemie covidu-19 na americký trh práce byly poprvé vidět v číslech za březen, tehdy v americké ekonomice mimo zemědělství zaniklo asi 1,37 milionu míst. Šlo o první úbytek míst od roku 2010. Dramaticky se situace zhoršila v dubnu, kdy úbytek míst dosáhl 20,79 milionu. Míra nezaměstnanosti v březnu stoupla na 4,4 % z květnových 3,5 %, v dubnu vyskočila na 14,7 %, a byla tak nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let 20. století. V poválečné historii byl dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. V květnu se čekalo další zhoršení situace, na trh ale dorazila opačná čísla, nezaměstnanost klesla na 13,3 %. Od té doby se situace na trhu práce postupně zlepšuje.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným se šířením nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii a dostala se do recese. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok snížil o 31,4 %. V třetím čtvrtletí však naopak ekonomika rekordně vzrostla, HDP se zvýšil podle prvního odhadu v přepočtu na celý rok o 33,1 %.

USA - vývoj HDP (anualizovaně)

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Pracovní trh
Přestat sledovat
19. 7. 2021 12:21
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
24. 4. 2021 20:31
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 7. 2021 14:11
Investice do (českého) umění: Trh u nás dozrává, neseriózní nabídky mě štvou. Náš fond má fungovat…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
8. 6. 2021 17:01
Radomír Eliáš: Investování do kryptoměn vyžaduje mimořádně kritický pohled, páka je velmi nebezpečný…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat