Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, Nasdaq a S&P 500 posunuly historické rekordy

Akcie v USA ve středu zpevnily, a to hlavně díky technologickému sektoru. Stimulem pro trh je optimismus provázející stávající obchodní jednání USA s Mexikem a Kanadou. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se již počtvrté za sebou dostaly na rekordní úroveň.

Index Dow se zvýšil o 0,23 % na 26 124,57 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,57 % na 2 914,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,99 % na 8 109,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 2 % na 12,25 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,88 %.

Hlavním tahounem trhu byla společnost Apple (+1,49 %), jejíž akcie stouply na dosud nejvyšší úroveň, ale také Amazon (+3,38 %) a Alphabet (+1,51 %). Další z akcií označovaných jako FAANG, tedy Facebook (-0,20 %) a Netflix (-0,12 %), mírně oslabily.

Náladu na trhu podporuje přístup Kanady k jednání o trojstranné Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) a rychlost, s jakou jednání pokračují.

Dalším příznivým faktorem byly ve středu údaje o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V celoročním přepočtu vzrostla o 4,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více, než uváděl první rychlý odhad zveřejněný na konci minulého měsíce.

Dolar ve středu vůči většině měn zpevnil, zejména vůči měnám rozvíjejících se zemí. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ale klesl, když kolem 21.30 SELČ ztrácel 0,17 % a pohyboval se na úrovni 94,555 bodu.

Z devizového trhu se optimismus z nově sjednané dohody o volném obchodu mezi USA a Mexikem vytrácí a rozmáhají se na něm obavy, že konflikt USA a Číny hned tak neskončí. K zavedení nových cel na dovoz čínského zboží v roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč) se má prezident Donald Trump vyjádřit do 5. září.

Dolar zpevnil vůči jenu, na který v uvedenou dobu přidával 0,47 % na 111,71 JPY, stoupl také proti australskému, kanadskému a novozélandskému dolaru, mexickému pesu, jihoafrickému randu nebo turecké liře. Vůči euru ale stagnoval na 1,1704 USD a na švýcarský frank ztrácel 0,52 % na 0,9712 CHF.

Libra na dolar přidávala 1,18 % na 1,3025 USD. Výrazný vzestup zaznamenala poté, co hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier prohlásil, že EU je připravena nabídnout Británii partnerství, jaké nemá s žádnou z třetích zemí.

Ceny ropy ve středu rostly. Ropu podpořily údaje o poklesu vývozu z Íránu v reakci na sankce zavedené Spojenými státy. Růst však částečně brzdí údaje o vyšších zásobách v USA.

Vývoz ropy a kondenzátů z Íránu v srpnu podle předběžných údajů Thomson Reuters Eikon klesne poprvé od loňského dubna pod 70 milionů barelů. To ukazuje, že kupci již omezují své objednávky z Íránu, přestože sankce USA zacílené na vývoz ropy mají začít platit až 4. listopadu. Írán je třetím největším vývozcem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.

Americký ropný institut API v úterý uvedl, že zásoby ropy v USA stouply minulý týden o 38 000 barelů na 405,7 milionu barelů. Podle EIA pak zásoby v posledním týdnu klesly o 2,57 milionu barelů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Ekonomika Spojených států vzrostla ve druhém čtvrtletí v celoročním přepočtu o 4,2 %. To je o 0,1 procentního bodu více, než uváděl rychlý odhad z konce minulého měsíce. Tempo růstu bylo nejvyšší od třetího čtvrtletí 2014, uvedlo ve středu americké ministerstvo obchodu. K revizi vzhůru přispěly hlavně vyšší výdaje firem za software a pokles dovozu.
  • Sociální síť Facebook (ve středu -0,20 %) nabídne uživatelům po celém světě svou službu sledování videa Watch, která obsahuje původní zábavní a sportovní programy. Služba byla dosud určena jen uživatelům v USA a firma ji spustila zhruba před rokem. Watch má konkurovat platformám, jako je YouTube, který patří technologickému konglomerátu Alphabet, napsala agentura Reuters. Facebook zároveň informoval o svých ekologických cílech, mezi které patří snížení emisí skleníkových plynů o 75 %.

  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 24. srpna po sezónním očištění údajů klesl předchozímu týdnu o 1,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v červenci meziročně klesl o 2,3 % po poklesu o 2,5 % v červnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 0,7 % po růstu o 1 % v červnu. Analytici očekávali 0,3% růst.
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 2,566 milionu barelů (odhad: -0,686 milionu barelů, předchozí týden: -5,836 milionu barelů).
  • Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Alphabet (ve středu +1,51 %) na 1 515 z 1 325 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Dick's Sporting Goods v 2Q: Zisk na akcii 1,2 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 2,18 miliardy USD (odhad: 2,23 miliardy USD).
  • Výsledky salesforce.com v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 3,28 miliardy USD (odhad: 3,23 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat