Brexit, grexit, exit(us): Evropská unie nenudí. A hned tak nezačne

Ochrana lobbistických skupin, ať jde o členské státy unie, ale i celá ekonomická odvětví, se EU těžce nevyplácí. Svědčí o tom i pokračující snaha o stabilizaci eurozóny, které by bez lajdáctví při betonování jejích základů (již) nebylo potřeba, shodují se analytik z PPF banky Ľuboš Mokráš a hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko. Vzhledem k pokračujícímu pnutí mezi ideálem (a přínosem) společného hospodářského prostoru a emocemi opředeným a politickou silou zaštítěným národn(ostn)ím státem nicméně nákladné chybování může pokračovat, dodávají oba.

Mokráš: V Británii se 23. června koná referendum o budoucnosti země v EU. Jedním z důvodů, proč tato situace nastala, je rozhodnutí Londýna velice brzy po rozšíření unie umožnit pracovníkům z nových členských zemí z východní Evropy pracovat ve Spojeném království. Ti toho ve velkém využili, typicky pracovníci z Polska, takže dnes je jedním z důvodů nespokojenosti části Britů pocit, že jim tato levnější pracovní síla konkuruje a že je vytlačuje z pracovního trhu. Myslíte si, že jsou tyto obavy či pocity oprávněné a že by v tomto smyslu Britům pomohlo vystoupení z EU?

Gapko: Vystoupení z Evropské unie by jim určitě nepomohlo. Pokud se podíváme na specifický příklad Velké Británie, zjistíme, že její pracovní síla v posledních letech roste jen díky imigrantům, kteří přicházejí do země jak z jiných států Evropy, tak ze států neevropských. Kvůli liberální politice a volnému pohybu osob může Spojené království více produkovat. Pokud by se této výhody vzdalo, dočkalo by se pomalejšího růstu. Na druhou stranu je potřeba přiznat i s tím spojená negativa. Konkrétně jde o to, že v Británii příliš nerostou mzdy. Pracovní síla, která do země přichází, je totiž levnější než domácí pracovníci. S tím se pojí míra inflace, která dnes ani v Británii není zrovna vysoká. Sečteno a podtrženo, kdyby se Británie měla vzdát společného ekonomického prostoru a chtěla by ustoupit od myšlenky volného pohybu osob, musela by se zřejmě vzdát i volného pohybu kapitálu, zboží a služeb, protože by to pro kontinentální Evropu jinak bylo zkrátka nevýhodné. A právě tato výměna něčeho za něco by byla pro Británii ekonomicky problematická.

Mokráš: Problém s přílivem pracovní síly je ukázkou častého rozporu mezi snahou o vytvoření jednotného ekonomického prostoru – trhu, kde by se volně pohybovalo zboží, pracovní síla, služby a kapitál – a snahou jednotlivých států o ochranu ekonomického prostoru a svých obyvatel. Právě o tom mluví Britové požadující vystoupení z EU – chtějí posílení ochrany vlastního ekonomického prostoru. Teoreticky by přitom mělo být jasné, že dlouhodobě je vytvoření společného prostoru pro všechny prospěšné. Kde se tedy teorie a praxe rozcházejí? Má se současnými problémy Evropské unie něco společného nedokonalé fungování trhu?

Gapko: Určitě, to jsou spojené nádoby. I když na první pohled spojení mezi nimi nemusí být úplně patrné, je to jedno a to samé. EU totiž na jednu stranu funguje poměrně volně, ale na druhou hodně chrání určité lobbistické skupiny (státy, určitá ekonomická odvětví). To, že existují podobné snahy o protekcionismus, je přitom bezesporu ekonomicky velice nevýhodné. Narušuje to ideu společného volného prostoru a základy, na kterých je EU budována.

Mokráš: Protekce se tedy nakonec nikomu nevyplácí.

Gapko: Přesně tak. Příkladem je měnová unie, která byla dalším integračním krokem po otevření hranic a zavedení principů volného obchodu a volného pohybu osob a kapitálu. Eurozóna si hned na začátku stanovila jasná pravidla, která měla zaručit udržitelnost společné měnové politiky a měny jako takové. Od začátku ale existovala spoustu států, které je nesplňovaly, čímž pádem došlo k tomu, že po pár letech fungování, když přišla první větší krize, se celý systém narušil. Ukázal se jako ne zcela stabilní a musel se hned na několika místech záplatovat. Úplně stejné je to s volným pohybem osob, zboží a kapitálu. Pokud zde tedy nadále budou skupiny snažící se o narušování pravidel, bude čas začít spekulovat o tom, jaký je poločas rozpadu EU.

Mokráš: S tím stoprocentně souhlasím. Jedním z nejvýraznějších příkladů je asi Řecko, zdroj pokračujících velkých problémů. Myslíte si, že poslední dohoda s Aténami zmenší pnutí v měnové unii, nebo je to jen další pověstné nakopnutí plechovky o kus dále s tím, že se problémy opět po poměrně krátké době vrátí? Z mého pohledu poslední pomoc vypadá přesvědčivě a také Řecko konečně přijímá zásadní opatření. Navíc se připojil i MMF, který se stále intenzivněji snažil o to, aby byla Řecku odpuštěna část dluhu.

Gapko: Souhlasím, nyní to s Řeckem vypadá poměrně nadějně. To, že byl schválen další záchranný balíček návazný na pomoc, kterou Řecko čerpalo v minulosti, je výborná zpráva. Pozitivní je i to, že jsou Atény ochotné – i se současnou radikální levicovou vládou – uvažovat o reformách ekonomiky tak, aby se jednou země postavila úplně na vlastní nohy a fungovala jako normální stát, tedy nezávislý na pomoci zvenčí, který může přispívat společenství nějakou přidanou hodnotou.

Eurozóna
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Spojené království
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat