Burzovní kalendář (3. 9. - 7. 9. 2018)

Začátek září bude patřit indexům nákupních manažerů a datům z amerického trhu práce. Pozornost tuzemských investorů budou poutat také série českých dat v čele s údaji o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách a mezinárodním obchodu.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu rostly, Dow si polepšil o 0,67 %, S&P 500 přidal 0,93 % a Nasdaq Composite vzrostl o 2,06 %. Evropské burzy za pět obchodních dnů naopak oslabily, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,34 %, britský FTSE 100 se snížil o 1,95 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,47 % a německý DAX klesl o 0,25 %. Pražská burza podle indexu PX v týdenním horizontu stagnovala. Za celý měsíc pak americké indexy přidaly od dvou do šesti procent a evropské benchmarky klesly o jedno až tři procenta.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 31. srpna 2018

S&P 500 a Nasdaq Composite v týdnu posunuly výše svá historická intradenní maxima. S&P 500 se ve středu dostal až na 2 916,50 bodu a Nasdaq Composite se ve čtvrtek vyšplhal na 8 133,30 bodu.

Americké akcie v pátek po skončení jednání Kanada-USA uzavřely smíšeně, za týden i měsíc hlavní indexy stouply
Akcie ve Spojených státech v průběhu páteční seance oslabovala nejistota kolem výsledku obchodních rozhovorů Kanada-Spojené státy. Ty nakonec skončily těsně před závěrem obchodování bez dohody a podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera budou obnoveny příští týden ve středu.
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden oslabily o zhruba 0,3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem obav investorů ze zhoršujících se obchodních vztahů mezi Spojenými státy a dalšími velkými světovými ekonomikami. Pozornost poutalo také zveřejnění inflace a míry nezaměstnanosti v eurozóně.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden stagnovala
Pražská burza v pátek potřetí v řadě uzavřela v mínusu, když index PX odepsal 0,49 % na 1 072,88 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak likérce Stock Spirits a telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s necelými 598 miliony korun mírně nadprůměrný.

Investoři se na konci srpna soustředili hlavně na ekonomické indexy Ifo pro Německo, německou nezaměstnanost a inflaci, americký index cen domů S&P/Case-Shiller, na zprávy o vývoji ekonomiky USA v druhém čtvrtletí, o vývoji příjmů a výdajů Američanů a o inflaci v eurozóně.

Americký prezident Donald Trump se na Twitteru pustil do ostré kritiky vyhledávače Google za údajné potlačování zpráv konzervativních médií. Argumentoval při tom statistikou použitou v pondělí večer ve vysílání televize Fox News, která zase údaje převzala z "nevědecké studie" na serveru pjmedia.com. Google v prohlášení odmítl, že by vyhledávání zpráv sloužilo jakékoli politické agendě.

Zdroje odvolávající se na data výboru JMMC zřízeného Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci v rámci dohody o omezení produkce černého zlata informovaly, že tito těžaři, označovaní též jako OPEC+, v červenci snížili těžbu o 9 %, což je více, než se zavázali. Ceny ropy i v reakci na tuto zprávu zamířily výše, severomořský Brent se po téměř dvou měsících vrátil na dohled 80 USD za barel.

Situace kolem turecké krize se mírně uklidnila, index ekonomické důvěry v zemi však v srpnu klesl na 9leté minimum 83,9 bodu. Americký dolar k turecké liře v týdnu posílil z 6,1 až na 6,8. V pátek byl kurz USD/TRY 6,6.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Tiffany & Co, Best Buy, Hewlett Packard Enterprise, H&R Block, Brown-Forman, salesforce.com, Dollar Tree, Campbell Soup či Dollar General a v Evropě Pernod Ricard, Bouygues nebo Gemalto. Na parketu v Rybné ulici výsledky odtajnila pojišťovnická skupina VIG.

Pojišťovnické skupině VIG v prvním pololetí vzrostlo hrubé předepsané pojistné i zisk před zdaněním
Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za letošní první pololetí vykázala zisk před zdaněním 232,7 milionu eur při hrubém předepsaném pojistném 5,15 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné tak společnosti stouplo o 3,6 % a zisk před zdaněním se jí zvýšil o 5,5 %.

Akcionáři Unipetrolu na úterní valné hromadě schválili vytěsnění minoritních podílníků za 380 Kč na akcii. K nucenému převodu akcií na PKN Orlen dojde k 1. říjnu 2018, tedy měsíc po zveřejnění rozhodnutí v obchodním rejstříku. "ČNB jako regulátor schválila výkup minorit již v červnu," připomněl v týdenní zprávě o dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Erste Group Bank plánuje vytěsnit minoritní akcionáře České spořitelny a nabízí jim 1 328 Kč na akcii. Česká spořitelna svolá v nejbližší době mimořádnou valnou hromadu, na které by se mělo vytěsnění schválit. "Erste Group momentálně drží 98,97 % akcií a asi 99,5 % hlasovacích práv. Cena je nižší, než za kterou se akcie obchodovaly v RM-Systému (okolo 1 500 Kč)," uvedl Vaníček.

Výhled

Na začátku září se investoři budou soustředit především na finální srpnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb, výrobní inflaci v zemích eurozóny, výsledek americké obchodní bilance, zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny a data z amerického trhu práce. V České republice vyjdou zprávy o bilanci státního rozpočtu, maloobchodních tržbách, průmyslové a stavební produkci, obchodní bilanci a devizových rezervách ČNB.

Obchodní rozhovory mezi Kanadou a USA skončily těsně před závěrem pátečního obchodování na Wall Street bez dohody, podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera však budou obnoveny příští týden ve středu. Investoři také čekají, zda Donald Trump příští týden skutečně zavede cla na dovoz zboží z Číny v hodnotě 200 miliard USD.

"Trh bude sledovat výsledek jednání mezi USA a Kanadou o obchodní dohodě. Pokud se USA s Kanadou dohodnou, podobně jako dříve s Mexikem, mohla by to být pro trhy pozitivní informace. Výraznější posun však neočekáváme. Nesmíme také zapomenout na pondělní svátek v USA, který přinese sníženou likviditu na ostatních trzích," připomněl Milan Vaníček z J&T Banky.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Workday, Palo Alto Networks, Broadcom nebo GameStop a v Evropě WPP nebo Bayer.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Růst byl poslední tři týdny rychlý, a proto se zřejmě zastaví a část zisků by se mohla vrátit. Důležitá je linie 2 800 bodů, která je 3,4 % od stávajících hodnot," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na pražské burze bude zajímavé sledovat mimo jiné rozhodnutí o možném začlenění akcií Avastu do indexu FTSE 250, které by mělo proběhnout ve středu 5. září. Začlenění do indexů pro titul znamená rozšíření investorské základny a příliv nových peněz.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Finální srpnové ukazatele budou nad ránem vycházet v Asii a dopoledne v Evropě. V ČR navíc vyjde bilance státního rozpočtu. Trhy v USA zůstanou kvůli Svátku práce zavřené.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne Švýcarsko odtajní inflační statistiku, Británie zveřejní index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně vyjdou údaje o výrobní inflaci. Odpoledne se v USA zveřejní finální srpnové výrobní indexy nákupních manažerů od společnosti IHS Markit a od ISM a údaje o stavebních výdajích. Večer ještě Spojené státy vydají souhrnná data o prodejích aut za srpen. Hospodářské výsledky na Wall Street představí společnost Workday a v Evropě WPP.

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. V ČR a eurozóně navíc vyjdou statistiky maloobchodních tržeb, USA odpoledne odtajní výsledek obchodní bilance a index podnikatelských podmínek pro oblast New Yorku a kanadská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Kvartální hospodářská čísla na trh pošle mimo jiné německá společnost Bayer.

Ve čtvrtek dopoledne na trh Švýcarsko pošle zprávu o HDP, Německo se pochlubí továrními objednávkami a v Česku vyjdou zprávy o průmyslové a stavební produkci a o vývoji mezinárodního obchodu. Odpoledne USA doplní zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, údaje o produktivitě práce a nákladech na práci, finální srpnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti IHS Markit a ISM, zprávu o továrních objednávkách a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Výsledky hospodaření zveřejní na Wall Street firmy Palo Alto Networks, Broadcom nebo GameStop.

V pátek dopoledne bude Švýcarsko informovat o situaci na trhu práce, Německo vydá data o průmyslové výrobě a výsledky obchodní bilance a běžného účtu, ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax, Česká národní banka bude informovat o vývoji svých devizových rezerv a eurozóna na trh pošle zpřesněnou zprávu o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na kompletní zprávu z trhu práce za srpen.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data vydaná tento týden ukáží na dobrou kondici ekonomiky na obou březích Atlantiku. Nejistota plynoucí z obchodních válek však přetrvává a táhne předstihové indexy dolů. V eurozóně tento týden stojí za pozornost odhad vývoje HDP, který odhalí strukturu růstu. V USA budou investoři sledovat především statistiky z trhu práce. Českými makroekonomickými ukazateli v červenci zahýbaly celozávodní dovolené, přesto třetí čtvrtletí začalo pro tuzemskou ekonomiku dobře.
  • Napětí na trzích spojené s hrozbou dalších protekcionistických opatření přetrvává. Makroekonomická data by ale měla zůstat povzbudivá. Průmyslová výroba v největších zemích eurozóny v červenci opět vzrostla.
  • Pondělí bude patřit statistikám Indexu nákupních manažerů z výroby. Finální odhad z eurozóny bude pravděpodobně revidován mírně nahoru. I přesto, že ve většině zemí jednotlivé PMI klesají, zůstávají v pásmu expanze. Důvodem poklesu zůstává nejistota ohledně obchodních válek. PMI průzkum je založen na malém souboru 500 velkých společností, které mohou být citlivější na možnost zavádění nových cel.
  • Český PMI sice mírně poklesne, nadále se ale drží nad svým dlouhodobým průměrem a ze zemí ve středním regionu nejvýše. Mírný pokles je způsoben především nedostatkem zaměstnanců a vyššími mzdovými náklady.
  • Odhad vývoje HDP v eurozóně odhalí strukturu růstu v druhém čtvrtletí. Ten byl tažen především investicemi, čisté exporty přispěly k růstu ekonomiky negativně.
  • Na druhé straně Atlantiku vzbudí pozornost především v pátek vydaná data z trhu práce. Očekáváme, že počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor v srpnu vzrostl více, než byl průměr v posledním roce. Míra nezaměstnanosti opět o desetinu procentního bodu poklesla a hodinové výdělky mírně zrychlily meziroční dynamiku.
  • Česká ekonomika pokračuje v růstu i ve třetím čtvrtletí. Nasvědčují tomu statistiky z července, které ukáží, že se dařilo průmyslové výrobě i maloobchodu. I přes výrazný meziroční růst průmyslová produkce meziměsíčně poklesla vlivem celozávodních dovolených. Za pozornost stojí i statistika průměrné reálné měsíční mzdy. Ta v druhém čtvrtletí svou dynamiku zpomalila, z velké části kvůli statistická základně z loňska.
  • Polsku bude ve středu zasedat centrální banka. Neočekáváme, že by u severních sousedů došlo ke změně měnové politiky. Většina členů bankovní rady spíše zůstane v holubičí náladě.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat