ČEZ: Rozdělení firmy je nejlepší variantou pro dostavbu jaderných elektráren

Investiční model pro zajištění stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany doporučí pracovní skupina vládě do konce března, předpokládá generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš. Debata se týká tří variant, o nichž loni v červnu rozhodl vládní výbor pro jadernou energetiku. Z prezentace společnosti představené ve středu v Dukovanech poslancům ale vyplývá, že sama firma by preferovala své rozdělení na "čistou" a "špinavou" část.

Vedle vyčlenění síťové části a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a částečného prodeje této nově vzniklé společnosti na burze jsou ve hře ještě dohoda státu a dceřiné firmy zajišťující výrobu z jádra a dostavbu bloků na garancích na výkupní ceny elektřiny a 100% odkoupení této dceřiné společnosti státem.

"Rozdělením skupiny na čistou a špinavou část by vznikla plně státem vlastněná společnost s konvenčními výrobními zdroji, těžbou uhlí a obchodováním na komoditní burze a oddělená entita vlastnící sítě a obnovitelné zdroje. V té by stát nejdříve vlastnil 51 % a později by podíl snížil na kontrolní minoritu 25 %. ČEZ odhaduje, že rozdělení by zvýšilo hodnotu firmy až o 65 miliard Kč," uvedl analytik z České spořitelny Petr Bártek.

"Bohužel není jasné, k čemu přesně se uvedená částka vztahuje. Současná tržní kapitalizace skupiny ČEZ je 280,6 miliardy Kč. Pokud to znamená, že současná hodnota firmy by se měla zvýšit o 65 miliard Kč, indikovalo by to cenu 642 Kč za akcii. To je více než 23% prémie k aktuální ceně. Z našeho pohledu by cena měla být ještě vyšší, zhruba 685 Kč za akcii," doplnil analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

"Předpokládáme, že pokud by k rozdělení společnosti a IPO vyčleněné části došlo, byl by to pro investory zajímavý příběh. Za předpokladu, že by ze skupiny ČEZ vznikly dvě firmy, z nichž jedna by byla plně ve vlastnictví státu, očekávali bychom navíc ke svému ocenění prémii za výkup podílů menšinových akcionářů," dodal Trampota.

Daniel Beneš v Dukovanech novinářům řekl, že v tuto chvíli neřeší, zda stát nebo ČEZ na dostavbu jaderných bloků mají peníze. Varianty dostavby bloků se podle něj řeší z pohledu návratnosti investice a dopadů na akcionáře. Diskuze o tom, kdo by měl být investorem nového jaderného bloku, se podle Beneše kromě členů výboru účastní i zástupci ministerstev.

Beneš: Jaderné bloky se všude ve světě budují v souladu se státem

Předseda hospodářského výboru Radim Fiala (SPD) uvedl, že ještě nemá dostatek informací, aby mohl mluvit o nějakém závěrečném rozhodnutí. "Nicméně je jasné, že bez jaderné energetiky Česká republika v budoucnu asi bude moci velmi těžko existovat," řekl. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je volba mezi variantami možné výstavby jaderných bloků jedním z klíčových národohospodářských témat.

Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v ČR dlouhodobě brzdí nejasnosti o financování. Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ještě jako ministr financí v minulé vládě několikrát uvedl, že výstavbu bloku by měl financovat ČEZ. Beneš ale ve středu zdůraznil, že jaderné bloky se všude ve světě budují v nějakém souladu se státem.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Přednost má podle dlouhodobých vyjádření vládních představitelů stavba bloku v Dukovanech. Za prioritu ji minulý týden označil i ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).

Dukovany s instalovaným výkonem 2 040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Dukovanský blok číslo jedna slouží od roku 1985 a čtvrtý blok Dukovan od roku 1987. Podle dřívějších vyjádření firmy ČEZ by mohly být stávající bloky v provozu ještě minimálně 20 let.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat