ČNB srazila základní sazbu na 0,25 %, ekonomika podle ní letos spadne o 8 %

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů na 0,25 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby o procentní bod na 1,00 %, diskontní sazba zůstala na 0,05 %. Podle nové makroekonomické prognózy centrální banky česká ekonomika letos klesne o 8 % a na předkrizovou úroveň se nevrátí ani do konce příštího roku.

Cílem uvolňování měnové politiky je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií nemoci covid-19 na české firmy, podnikatele i domácnosti. Rada naposledy snížila základní sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na 1,00 %. Předtím již sazbu snížila na mimořádném zasedání 16. března o půl procentního bodu z 2,25 %.

Pro nynější schválení snížení úrokových sazeb hlasovalo pět členů rady, dva hlasovali pro snížení základní sazby jen o půl procentního bodu. "S vysokou pravděpodobností budou tyto nízké sazby s námi dlouho, tedy než se hospodářství z této situace vzpamatuje," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

"ČNB od března snížila sazbu o dva procentní body, nejvíce v rámci zemí EU. To je způsobeno i tím, že úrokové sazby od druhé poloviny roku 2017 postupně zvyšovala, a měla tak nyní prostor pro jejich citelnější snížení," uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Upozornil však, že nadále platí, že samotné snížení sazeb ze strany ČNB není příliš účinné v boji s ekonomickými následky současných mimořádných opatření, hlavní tíha je na opatřeních vlády. "Ta však, alespoň z pohledu dodané likvidity a záruk, nebyla prozatím příliš efektivní a záruční a úvěrové programy Covid zaostávají za očekáváním i potřebami ekonomiky," zdůraznil.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka by ČNB měla v ideálním případě jít se sazbami ještě níže, tedy do záporných hodnot. "Současný propad ekonomiky je bezprecedentní, reakce měnové politiky by měla být také výjimečná," poznamenal. Rusnok na tiskové konferenci pokles sazeb do záporných hodnot připustil, zároveň ovšem řekl, že tato možnost je stále hodně vzdálená.

"Pro příští zasedání (konec června) čekáme ponechání sazeb na stabilní úrovni, a to i z toho důvodu, že nyní bylo snížení výraznější. Pokud by se ale stav ekonomiky dále zhoršoval či by její očekávané ožívání bylo znatelně pomalejší, ČNB by mohla měnové podmínky dále uvolnit. Na prvním místě by byl v takovém případě pokles sazeb na 0,05 %, přidat by se ale mohla i další opatření," napsali analytici z České spořitelny.

Banka z preventivních důvodů připravuje nástroj na dodávání likvidity

Banka podle Rusnoka nyní nevidí potřebu bezprostředního zásahu na finančních trzích v podobě dodávání likvidity finančním institucím. "V návaznosti na novelu zákona o ČNB přesto z preventivních důvodů připravujeme nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům," uvedl guvernér.

Nebankovní subjekty, které jsou držiteli licence vydané ČNB, budou mít nově možnost získat peníze formou krátkodobého úvěru od ČNB. Tento krátkodobý úvěr bude ze strany finančních institucí jištěn především českými státními dluhopisy.

Zároveň centrální banka připravuje rozšíření přijímaného zajištění ve stávajících operacích o hypoteční zástavní listy. Konkrétní parametry budou zveřejněny v nejbližších dnech na internetových stránkách ČNB. Jejich pravidelné vyhlašování rada očekává od 18. května. "S ČNB jsme toto téma diskutovali již před mnoha lety. Je dobře, že k tomuto nástroji nyní přistupuje," reagovala Česká bankovní asociace.

Prognóza: HDP letos klesne o 8 %, inflace se rychle dostane do tolerančního pásma

Podle nové prognózy čeká letos ČNB pokles domácí ekonomiky o 8 %. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovení růstu se ale ekonomika do konce roku 2021 nedostane na úroveň před pandemií, upozornil Jiří Rusnok. V únorové prognóze ČNB počítala pro letošek s růstem ekonomiky o 2,3 % a pro příští rok o 2,8 %.

Podle Rusnoka je s novou prognózou konzistentní další pokles domácích tržních úrokových sazeb v letošním druhém čtvrtletí následovaný jejich přibližnou stabilitou. "Rada vyhodnotila rizika prognózy v současné mimořádné situaci jako bezprecedentně vysoká a vyžadující ještě výraznější uvolnění měnových podmínek oproti základnímu scénáři prognózy," uvedl guvernér.

Celková inflace by podle banky měla rychle klesnout do tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle a na horizontu měnové politiky se bude nacházet v blízkosti dvou procent. Ve druhém i třetím čtvrtletí 2021 čeká ČNB inflaci 2,1 %.

Kurz koruny by podle banky měl kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji zůstat poblíž aktuálních hodnot. Letos by měl být v průměru 26,90 EUR/CZK a příští rok 27,50 EUR/CZK.

Ministerstvo financí očekává podle dubnové prognózy letos pokles HDP ČR o 5,6 %. Podle Evropské komise české hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznamená letos propad o 6,2 %. Podle Mezinárodního měnového fondu česká ekonomika letos oslabí o 6,5 %. Někteří ekonomové dokonce tvrdí, že by v případě velice nepříznivého scénáře mohl propad výrazně překonat i 10 %.

Loni růst tuzemské ekonomiky zpomalil na 2,5 % z 2,8 % v roce 2018. Loňský růst českého hospodářství byl nejslabší od roku 2016, kdy činil 2,4 %, česká ekonomika si ovšem vedla lépe než EU jako celek.

Nejvýrazněji by se ekonomika měla propadnout ve druhém čtvrtletí. Druhé pololetí už by se podle ekonomů mělo nést ve znamení oživení mezičtvrtletního růstu. "Ekonomika samozřejmě dostává podporu ze strany měnové i rozpočtové politiky, klíčová ale bude rychlost a rozsah odbourávání omezení spojených s koronavirem a následný návrat výroby, služeb a obchodu k normálnímu fungování," řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč s tím, že návrat k normálu podle něj bude pozvolný.

Nižší sazby mohou vést k oslabení koruny

Hlavní analytik BH Securities Štěpán Křeček připomněl, že nižší úrokové sazby mohou vést k oslabení koruny, dodal nicméně, že banka disponuje obrovským objemem devizových rezerv, které by v případě potřeby mohla použít ke stabilizaci kurzu české měny. Po zveřejnění rozhodnutí o nastavení sazeb koruna oslabila z 27,15 nad 27,25 EUR/CZK. Kurz koruny ale oslabilo již ranní zveřejnění údajů o březnovém vývoji průmyslu a zahraničního obchodu.

Jiří Rusnok během tiskové konference v reakci na dotaz řekl, že stále principiálně platí, že ČNB má stanovenou interní hranici, u které by oslabování koruny považovala za nezdravé a na trhu by zasáhla.

Banky si budou vybírat komu půjčí, nižší sazby úvěrování hned nerozhýbou

Standardně by pokles úroků České národní banky podpořil úvěrový trh, v současné situaci si však podle analytiků budou finanční domy vybírat, komu půjčí. "Sazby na hypotékách v nejbližší době v souhrnu neklesnou, případně jen velmi mírně, neboť banky kvůli koronakrizi započítávají do výsledné úrokové sazby pro klienty navýšenou rizikovou přirážku. Tu navyšují kvůli dopadům koronavirové krize na bonitu dlužníků, kvůli očekávanému nárůstu podílu problémových úvěrů, ale i kvůli vládním zásahům typu moratoria na splátky úvěrů," upozornil hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda.

Také hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská pochybuje o tom, že pokles úrokových sazeb bude pro úvěrový trh zásadním okamžitým impulzem. "Jedná se však o důležitý signál, který uvolní na trh další významný objem likvidity na úkor úložek bankovních domů u ČNB a později přispěje k rehabilitaci ekonomiky krutě zasažené koronavirovým šokem," řekla.

Obezřetnost potvrzují i samotné banky. "V tuto chvíli změnu úrokových sazeb neplánujeme," řekl na dotaz agentury ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. "Vyhodnocujeme dopady rozhodnutí ČNB a následně se rozhodneme o svých dalších krocích," doplnil mluvčí ČSOB Patrik Madle. Okamžitý dopad snížení sazeb podle něj pocítí klienti s úvěry a úrokovými sazbami vázanými na plovoucí neboli variabilní úrokové sazby. U nových úvěrů s dlouhodobě nastavenými sazbami samotné rozhodnutí na jejich výši nemá okamžitý dopad, dodal.

"Sazby úvěrových produktů nedefinují sazby ČNB, ale takzvané dlouhé sazby na mezibankovním trhu. Bude tedy samozřejmě záviset hlavně na jejich vývoji. Situaci budeme sledovat," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

"Snížení základní sazby pomůže zejména klientům, kteří mají hypotéky s úrokovou sazbou navázanou na mezibankovní sazbu PRIBOR," uvedl regionální ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. Vliv rozhodnutí ČNB podle něj pozitivně pocítí i klienti s krátkými a střednědobými fixacemi. U těch dlouhých (deset let a více) začíná cena zdrojů naopak pozvolně růst, takže se aktuální snížení sazby ČNB u těchto hypoték neprojeví.

Zdroj:
ČNB, ČTK
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat