ČNB v květnu ponechala úrokové sazby beze změny, v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky

Česká národní banka na svém květnovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 %, lombardní sazba na 1,5 % a diskontní sazba na 0,05 %. Čtvrtečního zasedání bankovní rady, po kterém byla zveřejněna i nová makroekonomická prognóza ČNB, se zúčastnilo všech sedm jejích členů.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady. Jeden člen hlasoval pro zvýšení základní sazby o 0,25 procentního bodu na 1 %.

Rusnok na tiskové konferenci rovněž řekl, že v letošním roce připadá v úvahu na základě nové prognózy ČNB jedno zvýšení základní úrokové sazby, a to na konci roku. Nelze ovšem vyloučit ani dřívější růst sazeb. Důležitým faktorem podle něj bude vývoj kurzu české koruny.

"ČNB s dalším zvyšováním úroků vyčkává. Jednak proto, aby zjistila, jak se v ekonomice projevilo dosavadní trojí zvýšení sazeb, jednak proto, aby si počkala na více informací týkajících se dalšího ekonomického vývoje v eurozóně a načasování konce nestandardní měnové politiky ECB," říká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

ČNB podle Seidlera předpokládá, že utahování měnové politiky bude letos probíhat částečně formou posilování koruny. Vývoj z posledních týdnů a zejména dnů však naznačuje, že česká měna nemusí posilovat tak rychle, zejména pokud centrální banka nebude indikovat další zvyšování sazeb.

"Nebude-li ekonomika ochlazována silnější korunou, mělo by to nakonec vytvořit prostor pro dřívější úpravu sazeb ČNB. Inflace se sice vrátila pod 2% cíl, pokles tempa růstu cen šel ale zejména na vrub zpomalení růstu cen potravin a vyšší srovnávací základny z minulého roku," říká Seidler. "Nadále se tak domníváme, že současná úroveň úrokových sazeb je v kontextu příznivého vývoje tuzemské ekonomiky neadekvátně nízká a navzdory nižší inflaci by měly být měnové podmínky dále utahovány. Letos by se podle nás měly sazby zvýšit ještě dvakrát," dodává ekonom.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč soudí, že s postupně rostoucí inflací v kombinaci s pomalejším posilováním koruny zvýší centrální banka úrokové sazby již na srpnovém zasedání. "Takové zvýšení úroků by zároveň pro korunu bylo novým impulzem k posílení, a česká měna by se tak v průběhu letošního třetího čtvrtletí nakonec měla dostat pod úroveň 25 korun za euro," míní. Poté by podle něj úroky ČNB měly po zbytek letošního roku zůstat stabilní. "Další pozvolné zvyšování sazeb ČNB bude podle mého názoru aktuální až v roce 2019," dodává Jáč.

Ekonomika podle ČNB poroste rychleji

V nové makroekonomické prognóze banka zlepšila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos podle ČNB ekonomika vzroste o 3,9 % a v příštím roce o 3,4 %. V předchozí prognóze banka uváděla, že letos ekonomika stoupne o 3,6 % a v příštím roce o 3,2 %.

ČNB - prognóza vývoje HDP

V případě inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku snížila na 1,7 %, v únorové prognóze počítala s 1,8 %. Pro třetí čtvrtletí 2019 odhad banka ponechala na 1,8 %.

"Nedávné snížení inflace pod dvouprocentní cíl ČNB odráželo odeznění loňských jednorázových faktorů a pokles dovozních cen," uvedl Rusnok. Domácí inflační tlaky podle něj zůstávají silné, postupně ale bude jejich pozitivní příspěvek slábnout. Inflace tak letos podle Rusnoka bude pod cílem, ale na horizontu měnové politiky se vrátí ke dvěma procentům.

ČNB - prognóza vývoje inflace

Průměrný kurz koruny letos podle banky bude 25 EUR/CZK, v příštím roce by česká měna měla posílit na 24,40 EUR/CZK. V únorové prognóze banka pro letošní rok počítala s kurzem 24,90 EUR/CZK a pro příští rok s kurzem 24,50 EUR/CZK.

ČNB - prognóza vývoje kurzu české koruny

Rusnok dále řekl, že nové prognóze odpovídá nejprve přibližná stabilita tržních úrokových sazeb a od přelomu let 2018 a 2019 jejich další růst. Významným omezením rychlejšího růstu sazeb podle něj nadále bude uvolněná měnová politika Evropské centrální banky.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra vyrovnaná. Nejistotou pro případný růst i pokles inflace jsou síla a skladba domácích inflačních tlaků, vývoj kurzu koruny a vývoj v zahraničí.

Na začátku února centrální banka zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů z 0,5 % a lombardní sazbu o 50 bazických bodů z 1 %. Diskontní sazba ČNB v únoru zůstala na 0,05 % beze změny.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška bude v dalších měsících klíčovým parametrem v rozhodování ČNB mimo jiné situace na trhu práce. "Další zrychlení růstu mezd by pravděpodobně vyvolalo diskuzi o zpřísnění měnové politiky. Vzhledem ke zpoždění, s nímž je mzdová statistika k dispozici, se nicméně rozhodování o zvýšení sazeb odkládá na druhé pololetí a spíše k němu dojde až ve čtvrtém čtvrtletí," říká.

Růst HDP na konci roku zrychlil na 5,2 %

Ekonomická aktivita v Česku se nadále vyvíjí velmi příznivě, meziroční expanze tuzemského HDP v loňském čtvrtém čtvrtletí zrychlila na 5,2 %. Inflace sice od října 2017 nepřetržitě klesá, stále je ale poblíž cílovaných 2 %.

Růst ekonomiky byl v závěru roku podpořen hlavně domácí poptávkou. Spotřeba domácností vzrostla meziročně o 4,3 %. Investiční výdaje firem směřovaly zejména na stavební investice a do strojního vybavení. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt ČR stoupl o 4,5 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 1,7 % z 1,8 % v únoru. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v březnu klesly o 0,1 %. Důvodem bylo zejména zlevnění rekreace, kultury, potravin a nealkoholických nápojů.

"ČNB v tuto chvíli podle našeho názoru meziroční inflace mírně pod 2% cílem vyhovuje, jelikož jí umožňuje důvěryhodněji tvrdit, že se k dalšímu zvyšování sazeb jen tak nechystá. Trh tak díky nižší inflaci doprovázené holubičí komunikací ČNB nebude natolik předjímat brzký růst sazeb a nebude tolik tlačit korunu k silnějším úrovním," uvádí Jakub Seidler.

Vyhlídky ekonomiky zůstávají příznivé

Podle analytika Jiřího Polanského z České spořitelny bude solidní vývoj české ekonomiky pokračovat i v letošním roce. "Čekáme ovšem, že dojde ke zpomalení růstu HDP na 3,4 %. Za tímto vývojem bude stát růst sazeb a posilování koruny k euru. Celkový příběh ekonomiky však čekáme podobný jako v loňském roce," říká Polanský.

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze minulý týden zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 % z 3,3 % z ledna. Za růstem bude spotřeba domácností, investice i export. Příští rok by česká ekonomika měla podle ČBA vzrůst o 2,8 % , předchozí prognóza počítala s 2,9% expanzí.

Ministerstvo financí v nové prognóze před třemi týdny zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce rovněž na 3,6 %. Úřad zlepšil i odhad pro růst ekonomiky v příštím roce, a to na 3,3 %.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Poprvé v ČR úrokové sazby stouply loni na začátku srpna. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká, kanadská a britská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě v druhé polovině tohoto roku.

Od základní úrokové sazby se odvíjí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Zdroj:
ČNB, ČTK
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat