Co musíte ráno vědět (16. února)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciím na evropských a amerických burzách, komu věří Warren Buffett a co přinutí každý výrobek od Applu kleknout? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek dále rostly, dařilo se opět hlavně technologiím

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek pátou seanci za sebou posílily, dařilo se Applu a dalším technologickým titulům. Investoři ignorují nedávné obavy z inflace, které na začátku měsíce vyvolaly na trzích masivní výprodeje. Index Dow vzrostl o 1,23 % na 25 200,37 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,21 % na 2 731,20 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,58 % na 7 256,43 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,67 % na 19,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 2,906 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou energetického odvětví, nejlepší výkon podaly technologie a sektor veřejných služeb.

Co Twitter dal: Investoři z Uberu a Dow drahý i levný

Trefa Jána Hájka (TOP STOCKS): Letos bude na burzách živěji než v roce 2017

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně stoupaly díky hospodářským výsledkům firem

Velké akciové trhy západní Evropy uzavřely čtvrteční obchodování na relativně pozitivní notě, když v hlavní roli byly znovu výsledky firemního hospodaření. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil obchodování o 0,53 % výše než ve středu, stejně jako většina jeho základních sektorů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 vzrostl o 0,29 %, německý DAX skončil na zelené nule a francouzský CAC 40 přidal 1,11 %.

Akciové nápady na příští dny: Adidas a Intel

KONTEXT: Co (ne)čeká EU? Odchod zakládajících členů a možný vnik středoevropské unie

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, podpořily ji akcie bank

Pražská burza ve čtvrtek smazala středeční ztrátu, index PX posílil o 0,2 % na 1 111,87 bodu. Nejvíc se dařilo akciím likérky Stock Spirits, jejichž cena vzrostla o 3,65 % na 85,20 Kč, a sázkařské Fortuny (+1,39 %), která pořádala mimořádnou valnou hromadu, na níž se mělo hlasovat o vyřazení jejích akcií z burz v Praze a Varšavě. Výsledek hlasování ale společnost zatím neoznámila. Brzdou rychlejšího růstu indexu byly především akcie společnosti ČEZ, jejichž cena klesla o 0,69 % na 506 korun. V mínusu seanci uzavřely také Kofola ČeskoSlovensko a výrobce cigaret Philip Morris ČR.

Investorský magazín: Akcie ČEZ v dlouhodobém výhledu

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V pátek dopoledne se trh zaměří na německý index velkoobchodních cen, zprávu o vývoji ekonomiky ČR a britské maloobchodní tržby. Trhy v Číně zůstanou kvůli oslavám nového lunárního roku druhým dnem zavřené. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, indexy dovozních a vývozních cen a předběžný únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden odtajní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na území USA. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí v Evropě Allianz, Renault, Danone nebo Eni a v zámoří Campbell Soup, Kraft Heinz, Coca-Cola či VF Corp a JM Smucker. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Buffett investoval do Tevy a nakoupil další akcie Applu

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta investovala do izraelské farmaceutické firmy Teva Pharmaceutical Industries. Nakoupila rovněž další akcie amerického technologického gigantu Apple. Vyplývá to ze zprávy podniku pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

6. Američané neuvalí cla na stroje Bombardier

Americká Komise pro mezinárodní obchod neuvalí vysoká dovozní cla na na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier. Zjistila totiž, že americký konkurent Boeing, který si na dovoz stěžoval, neutrpěl žádné ztráty na prodejích ani na příjmech. Stroje Bombardieru si v roce 2016 objednaly aerolinky Delta Air Lines.

7. Nizozemsko plánuje obří solární elektrárnu na moři

Nizozemsko plánuje přeměnit farmu na pěstování mořských řas v Severním moři na obří sluneční elektrárnu, která by měla začít dodávat elektřinu na pevninu za zhruba tři roky. Projekt přichází v době, kdy má Nizozemsko problémy s omezením používání fosilních paliv a splněním cílů snížení emisí skleníkových plynů, protože roky nedostatečně investovalo do obnovitelných zdrojů energie.

8. Jourová: Facebook a Twitter musejí přidat v oblasti ochrany spotřebitelů

Americké internetové firmy Facebook a Twitter musejí urychlit snahu sladit své uživatelské podmínky s evropskou právní úpravou o ochraně spotřebitelů. Řekla to ve čtvrtek eurokomisařka pro spravedlnost a spotřebitele Věra Jourová. Firmy podle ní zareagovaly pouze částečně na výhrady EU ohledně své zodpovědnosti za správu obsahu a ohledně způsobu, jakým informují uživatele o mazání obsahu či rušení kontraktů.

9. Zisk Airbusu navzdory problémům s transportérem A400M stoupl

Čistý zisk výrobce letecké techniky Airbus se loni meziročně téměř ztrojnásobil. Stoupl na 2,9 miliardy eur z 995 milionů eur, a to navzdory přetrvávajícím problémům s vojenským transportérem A400M. Společnost ve čtvrtek uvedla, že kvůli projektu A400M musela v roce 2017 zaúčtovat mimořádné náklady ve výši 1,3 miliardy eur.

10. Nová akcie na pražské burze: Výrobce obuvi Prabos míří na trh Start

Společnost Prabos, český výrobce obuvi ze Slavičína, míří na nový trh pražské burzy Start. Prostřednictvím primární nabídky akcií nabídne 15% podíl tuzemským investorům. Firma si chce otevřít nové možnosti financování plánovaného růstu. Investory hodlá oslovit především zajímavým dividendovým výnosem, informovala společnost Starteepo, která na transakci spolupracuje.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Klekni, Apple!

Ne, to není nějaká reinkarnace umělce dříve známého jako Prince, nýbrž znak, jenž má zvláštní zvyk znehybnět jakýkoli výrobek od Applu (pokud funguje na operačním systému iOS 11.2.5.). Stačí, aby vám přišla zpráva s tímto znakem (případně abyste jej sami napsali). Váš iPhone zamrzne a je třeba absolvovat proces (ne snad složitý, ale dozajista otravný) k nápravě věcí. Nebo můžete zkusit nainstalovat iOS 11.3. Beta. Pro vaši informaci, znak pochází z jazyka telugu, jímž mluví a píší indičtí Drávidové. Tedy - pokud používají něco od Applu, pouze jím mluví.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat