ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných programů. Uvedla ale, že v prosinci, kdy zveřejní novou makroekonomickou prognózu, upraví nástroje, které využívá, aby odpovídaly aktuální situaci. Prosincové kroky podle ní podpoří návrat inflace k cílované úrovni a zajistí podmínky příznivé pro podporu zotavování evropského hospodářství.

Úrokové sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude centrální banka přesvědčena, že se inflace v eurozóně udržitelně blíží k cílové hladině těsně pod 2 %. Pokud se depozitní sazba nachází v záporném pásmu, znamená to, že komerční banky musejí za peníze uložené u ECB platit. Ta se je tak snaží povzbudit k masivnějšímu poskytování úvěrů.

ECB - základní úroková sazba

Nouzový program skupování aktiv (PEPP) má nyní pokračovat s objemem 1,35 bilionu eur. Nákupy aktiv mají pokračovat flexibilně podle aktuálních potřeb, a to přinejmenším do konce června 2021. Reinvestice prostředků v rámci programu mají pokračovat minimálně do konce roku 2022. V červnu ECB objem programu navýšila o 600 miliard ze 750 miliard eur.

Nákupy aktiv v rámci programu APP mají pokračovat měsíčním tempem 20 miliard eur. Změna nebyla nyní oznámena ani u dodatečného balíku peněz na odkup aktiv v objemu 120 miliard eur, který je platný do konce tohoto roku, přičemž nemá předem dané měsíční objemy. Nákupy v rámci APP nejsou časově omezené, centrální banka jen zopakovala, že skončí krátce před začátkem cyklu zvyšování sazeb. Reinvestování prostředků v tomto programu má probíhat i po začátku zvyšování úrokových sazeb.

Pokračovat bude ECB také v programu TLTRO III, jehož úkolem je cílené dodávání likvidity evropským komerčním bankám, které díky němu mají posílit úvěrování firem i domácností.

Euro vůči dolaru po konci zasedání Evropské centrální banky výrazně oslabilo, kurz EUR/USD se svezl z 1,1705 k 1,1680. Předtím jednotná evropská měna oslabila od rána ze zhruba 1,176 EUR/USD.

Tisková konference Christine Lagardeové

Během tiskové konference šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že ekonomika nyní ztrácí růstové momentum z léta rychleji, než se čekalo. Rizika jsou podle guvernérky ECB vychýlená jednoznačně směrem k pomalejšímu růstu, případně poklesu ekonomické aktivity.

"Budeme sledovat vše a jsme připravení využít všechny nástroje, které máme k dispozici, v plném rozsahu flexibility, jíž disponujeme, abychom odpověděli na aktuální situaci a její vývoj," prohlásila také během tiskové konference Lagardeová. "Odpověděli jsme okamžitě během první vlny epidemie a totéž uděláme ve vztahu k druhé vlně," dodala. ECB bude o nastavení měnové politiky opět rozhodovat 10. prosince.

"Dveře k prosincové akci ECB jsou otevřené dokořán. Doufejme, že se situace nezhorší ještě výrazněji, a ECB tak nebude nucena konat dříve, než nyní plánuje," uvedl šéf makroekonomického oddělení ING Carsten Brzeski.

Zářijová prognóza: Ekonomika eurozóny letos spadne o 8 %, v příštím roce o 5 % vzroste

V zářijové makroekonomické prognóze Evropská centrální banka zlepšila výhled vývoje ekonomiky eurozóny v tomto roce (na -8,0 % z -8,7 % podle červnového výhledu). Výhled pro roky 2021 a 2022 naopak mírně zhoršila (na +5,0 % z +5,2 %, respektive na +3,2 % z +3,3 %).

Výhled inflace pro letošní rok ponechala ECB v září beze změny na 0,3 %. V roce 2021 podle ECB inflace dosáhne 1 % (v červnu odhadovala 0,8 %) a v roce 2022 by měla inflace vystoupit na 1,3 % (proti červnu odhad beze změny).

Prognóza ze září nicméně nezohledňuje probíhající druhou vlnu nákazy covidem-19. Tento týden například Německo a Francie oznámily rozsáhlá karanténní opatření zahrnující mimo jiné zavření restaurací či kulturních zařízení. Mezinárodní měnový fond podle prognózy z poloviny měsíce čeká, že HDP eurozóny letos spadne o 8,3 %, v příštím roce by ekonomika měnového bloku měla podle MMF vzrůst o 5,2 %.

HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí spadl o 14,7 %, ceny v září klesly o 0,3 %

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí propadl proti předchozím třem měsícům o 11,8 %, nejvýrazněji od začátku měření v roce 1995. Meziročně HDP spadl o 14,7 %. Ekonomika EU ve druhém čtvrtletí spadla proti prvním třem měsícům roku o 11,4 % a meziročně klesla o 13,9 %. I v tomto případě jde o rekordní hodnoty. První údaje za třetí čtvrtletí budou zveřejněny v pátek.

Spotřebitelské ceny v eurozóně v září meziročně klesly o 0,3 %, což je nová nejnižší hodnota za čtyři roky. V celé Evropské unii zpomalil růst spotřebitelských cen na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Data za říjen budou zveřejněna rovněž v pátek.

Eurozóna - vývoj HDP a inflace (meziročně)

Zdroj:
ČTK, ECB, CNBC
Přestat sledovat
Eurozóna
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
22. 6. 2021 22:48
VE STŘEDU V 11 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 6. 2021 10:01
Novák (AKCENTA CZ): Koruna letos může atakovat maxima z roku 2020
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
21. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Jak dnes na investiční portfolio podle Jana Sýkory
Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Trhy po zasedání Fedu přenastavily očekávání, drama se ale zatím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat