Fortuně v prvních devíti měsících roku díky akvizicím a novým platformám vyskočil objem přijatých sázek na 1,3 miliardy eur

Sázková společnost Fortuna vykázala za prvních devět měsíců letošního roku nárůst objemu přijatých sázek proti stejnému období v loňském roce o 69,1 % na 1,3 miliardy eur. Výsledek podpořily nové herní platformy a nedávné akvizice.

Celková hodnota hrubých výher vzrostla v prvních devíti měsících roku meziročně o 54,1 % na 185,3 milionu eur, provozní zisk EBITDA stoupl o 77,9 % na 28,3 milionu eur a čistý zisk společnosti dosáhl 7,9 milionu eur, meziročně o 18 % méně.

"Výsledky za prvních devět měsíců roku odrážejí naši růstovou strategii realizovanou prostřednictvím investic do provozní výkonnosti, nových platforem a regionální expanze. Díky tomu jsme zaznamenali výrazný nárůst všech klíčových parametrů hospodaření. Pokud bychom upravili zisk EBITDA o jednorázové náklady na akvizice a integraci, meziročně by se zvýšil o 105,6 % na 31,6 milionu eur," uvedl Per Widerström, generální ředitel společnosti Fortuna Entertainment Group.

Silný růst objemu přijatých sázek byl ovlivněn růstem on-line sázení, on-line casinem v České republice a částečně rovněž konsolidací společností Hattrick Sports Group (od 20. května) a Fortuna Rumunsko (od 1. září).

Marže hrubých výher v prvních devíti měsících roku klesla meziročně z 15,9 % na 14,5 %, čistá marže hrubých výher se snížila z 10,6 % na 9,9 %. Pokles je důsledkem méně příznivých výsledků ve sportovním sázení a růstu zájmu o sázení a hraní na internetu, které se obecně vyznačuje nižšími maržemi.

Celkový čistý zisk očištěný o jednorázové náklady spojené s akvizicemi, integrací a snížením hodnoty nehmotného majetku dosáhl za prvních devět měsíců roku 14,4 milionu eur (meziročně +59,5 %).

Hodnota dluhu Fortuny se ke konci září meziročně zvýšila z 32,9 milionu eur na 135 milionů eur a hodnota čistého dluhu stoupla z 1,5 milionu eur na 76,9 milionu eur. Výrazný nárůst zadlužení souvisí s akvizicemi, které se Fortuna rozhodla financovat bankovními úvěry.

Fortuna - podíl jednotlivých trhů na přijatých sázkách a hrubých výhrách

"Výsledky za první tři čtvrtletí jsou pro nás pozitivním překvapením. Jak vývoj 'starého segmentu' kurzových sázek, tak příspěvek akvizic je výrazně lepší, než jsme čekali. Změna strategie a zaměření na expanzi se zdají být prozatím správným krokem. Z pohledu investorů bude důležité, zda bude majoritní akcionář, společnost Fortbet, nadále usilovat o úplné ovládnutí firmy. Lze nicméně očekávat, že případná odkupní cena akcií Fortuny by nyní musela zřejmě být vzhledem k vývoji hospodaření podniku vyšší než ta předchozí, která činila 118 Kč za akcii," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

V samotném třetím čtvrtletí dosáhl objem přijatých sázek 558,1 milionu eur (+128,4 %), hrubé výhry činily 85,1 milionu eur (+114,2 %) a zisk EBITDA byl 20,7 milionu eur (+234,6 %).

"Výrazný meziroční nárůst kvartálního objemu přijatých sázek o téměř 130 % překonal naše odhady. Zvýšení bylo výrazně podpořeno výsledky akvírované společnosti Hattrick Sports Group, která k výsledkům celé skupiny Fortuna přidala zhruba 150 milionů eur, a překonala tak náš odhad o 40 milionů eur. Vývoj byl ovlivněn i růstem on-line segmentu a konsolidací akvírované společnosti Fortuna Rumunsko. Za meziročním růstem zisku EBITDA o 235 % na přibližně 21 milionů eur stojí zejména příspěvek společnosti Hattrick Sports Group, která vykázala za třetí kvartál zisk EBITDA 8,4 milionu eur proti ztrátě 0,5 milionu eur v druhém čtvrtletí," říká analytik z Komerční banky Jiří Kostka.

"Celkově kvartální výsledky Fortuny značně překonaly nejen výsledky za stejné období loňského roku, ale i naše odhady. Silný růst přijatých sázek podpořený on-line sázením a akvírovanými firmami je pozitivní. Nejvíce potěšující je růst zisku EBITDA. Očekáváme, že výsledky za třetí čtvrtletí budou mít pozitivní dopad na cenu akcií," dodává Jiří Kostka.

"Čtvrtletní výsledky Fortuny vypadají díky společnosti Hattrick Sports Group výborně, dobře si vede i původní skupina. Sázky v on-line casinu podle našich propočtů nadále rostou (anualizovaně by měly přesáhnout 250 milionů eur)," dodal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Ve výhledu Fortuna uvedla, že po započtení konsolidace firem Hattrick Sports Group a Fortuna Rumunsko by přijaté sázky za celý letošní rok mohly dosáhnout 1,9 miliardy eur a zisk EBITDA by se mohl meziročně zvýšit o 80-95 %. Kapitálové výdaje by se měly pohybovat mezi 11 a 14 miliony eur. Během konferenčního hovoru management Fortuny uvedl, že se poohlíží po dalších možných akvizicích v regionu střední a východní Evropy, jinak žádné zásadnější informace nezazněly.

Fortuna - vývoj tržeb v jednotlivých čtvrtletích od roku 2014

Zdroj:
Fortuna, ČTK
Fortuna
Přestat sledovat
Sázky a hazard
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat