Mediální CME za třetí čtvrtletí vykázala provozní zisk OIBDA 25,15 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk OIBDA 25,15 milionu USD. O rok dříve skupina hospodařila ve stejném období se ziskem 19,32 milionu USD. Nejvíce se skupině dařilo v období od července do září v Bulharsku. Díky příznivým číslům společnost mírně zlepšila celoroční výhled.

Čisté tržby se CME v třetím čtvrtletí zvýšily meziročně o 11,1 % na 119,43 milionu USD (bez vlivu změn měnových kurzů +4,8 %), OIBDA marže se firmě zvýšila o 3,1 procentního bodu na 21,1 %. Na úrovni zisku/ztráty z pokračujících operací společnost vykázala záporný výsledek 1,95 milionu USD, meziročně se tak její ztráta z pokračujících operací snížila o 83,5 % (bez vlivu FX o 84,5 %). Čistá ztráta CME dosáhla 7,93 milionu USD (3Q2016: 19,63 milionu USD).

Programové náklady CME stouply v třetím kvartálu z 51,92 milionu USD na 55,87 milionu USD, zatímco ostatní provozní náklady se snížily z 13,48 milionu USD na 12,61 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 5,8 milionu USD na 6,94 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 2,07 milionu USD na 2,19 milionu USD.

V samotné České republice společnosti výnosy v třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 9,4 % na 42,68 milionu USD, zisk OIBDA jí ale klesl o 4,3 % na 12,62 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu snížily o 0,1 % a zisk OIBDA spadl o 12,8 %. Silného růstu tržeb i zisku OIBDA dosáhla CME v Bulharsku - výnosy se jí na tamním trhu zvýšily o 16,3 % na 16,04 milionu USD a zisk OIBDA vyskočil o 30,6 % na 2,54 milionu USD. Tržby podniku výrazně stouply i na Slovensku a zisk OIBDA také v Rumunsku.

Souhrnný zisk OIBDA za první tři čtvrtletí letošního roku vzrostl o 17,3 % na 97,89 milionu USD při růstu tržeb o 6,2 % na 378,06 milionu USD. Na úrovni zisku/ztráty z pokračujících operací se CME přehoupla do černých čísel, po loňské ztrátě 185,8 milionu USD letos vykázala zisk 17,34 milionu USD.

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky se za první tři čtvrtletí roku meziročně zvýšilo z 86,01 milionu USD na 98,01 milionu USD. Na úrocích skupina zaplatila 22,21 milionu USD po 38,32 milionu USD v prvních devíti měsících roku 2016. Garanční poplatky se snížily z 5,48 milionu USD na 1,41 milionu USD.

"Silné momentum z prvního pololetí přetrvává, díky čemuž vstupujeme do posledního čtvrtletí roku ve velmi dobré kondici. Příznivé jsou i naše vyhlídky pro rok 2018. Díky dobrému výsledku na úrovni zisku OIBDA jsme zlepšili výhled pro letošní rok a díky dalšímu poklesu zadluženosti dojde ke snížení našich výpůjčních nákladů o dodatečných 125 bazických bodů na osmileté minimum 6 %," uvedl jeden ze šéfů CME Michael Del Nin.

"Prožíváme jeden z nejúspěšnějších začátků podzimní televizní sezóny. Podíl sledovanosti se nám podařilo zvýšit na třech ze čtyřech trhů, kde působíme. Pokračující investice do programu se nám daří z většiny kompenzovat úsporami v jiných oblastech," dodal druhý z ředitelů společnosti Christoph Mainusch.

Analytici: Růst tržeb podpořilo posilování evropských měn, ve střednědobém horizontu je ve hře i dividenda

Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky odhadoval, že CME vykáže za třetí čtvrtletí provozní zisk OIBDA 22,8 milionu dolarů, tržby 110,4 milionu dolarů a čistou ztrátu 8,5 milionu dolarů.

"Musíme připustit, že naše odhady byly příliš konzervativní. Na druhou stranu konsenzus mohl být do určité míry vychýlen novou segmentací trhů, v rámci které již společnost nereportuje chorvatská a slovinská aktiva, která prodává," uvedl Miroslav Frayer po zveřejnění výsledků.

"Pokračující růst ziskovosti a tvorba cash flow jsou dobrými předpoklady pro další plánované snižování zadlužení. Klesání zadluženosti směrem k optimální kapitálové struktuře sníží vážené náklady na kapitál a zvýší ocenění podniku. Od určité úrovně by ale mohl být pozitivní vliv nižšího zadlužení částečně nebo zcela kompenzován zvyšujícími se náklady na kapitál, jelikož náklady vlastního kapitálu jsou vyšší. Po dosažení optimální zadluženosti by tak při pokračujících silných finančních výsledcích mohl ve střednědobém horizontu vzniknout prostor i pro výplatu dividend," dodal Miroslav Frayer.

"V souladu s našimi předpoklady se na růstu tržeb CME výrazně podílelo posilování evropských měn vůči dolaru. Z hlediska trhů nás negativně překvapil nulový růst korunových tržeb v České republice. Celkově zveřejněné výsledky považujeme na neutrální vzhledem k tržním odhadům, pozitivní je nicméně přislíbené zvýšení výhledu," doplnil analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Vedení čeká silné výsledky i za celý rok

Výhled pro letošní rok, který CME představila na konci dubna během konferenčního hovoru po zveřejnění výsledků za první kvartál, počítal s meziročním růstem zisku OIBDA při vyloučení vlivu změn měnových kurzů o 13-17 % z loňských 150,05 milionu USD. Volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky pak mělo podle tohoto výhledu být 105-110 milionů USD. Po odečtení úroků a garančních poplatků mělo volné cash flow být 47-52 milionů USD.

Společnost ve výhledu dále uvedla, že volnou hotovost plánuje použít na splácení dluhů. Kapitálové výdaje firmy by letos měly podle výhledu z dubna dosáhnout podobné výše jako v loňském roce a společnost by se letos měla poprvé po deseti letech na úrovni zisku před zdaněním dostat do černých čísel.

V aktualizovaném výhledu zveřejněném během konferenčního hovoru k výsledkům za třetí čtvrtletí společnost uvedla, že čeká dosažení růstu zisku OIBDA při horní hraně dříve oznámeného rozpětí 13-17 %. Stejně tak volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky by se mělo pohybovat u horní hrany dříve oznámeného pásma 105-110 milionů USD.

Michael Del Nin během konferenčního hovoru řekl, že výplata dividendy by přidala v úvahu v případě, že by ukazatel čistého dluhu vůči OIBDA spadl k úrovni 3. Nyní je na úrovni 6. Druhý z šéfů Christoph Mainusch dodal, že očekává pro příští rok solidní růst cen reklamy.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. Nejziskovějšími trhy jsou pro CME Česká republika a Rumunsko.

Na začátku července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. Hodnota transakce je 230 milionů eur. Zisk z prodeje, který by měl být dokončen ještě v letošním roce, chce podnik použít na snížení svého dluhu v hodnotě 250,8 milionu eur splatného v příštím roce. Společnost v této souvislosti očekává pokles poměru čistého dluhu k zisku OIBDA pod 4 v polovině roku 2018. Na konci roku 2018 by se mohl poměr dostat až ke 3. Průměrné výpůjční náklady CME by se po dokončení transakce měly snížit o dalších 150 bazických bodů na 4,5 %.

Zdroj:
CME, ČTK
CME (CETV)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat