Mediální skupina CME v prvním čtvrtletí vydělala 8,97 milionu dolarů, meziročně o skoro 24 % méně

Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk o 5,2 % na 26,2 milionu dolarů. V konstantních kurzech měn se snížil o 0,6 %. Vzhledem k navržené fúzi CME s dceřinou firmou PPF skupina dopředu neoznámila datum zveřejnění výsledků a ani nepořádá konferenční hovor. Čistý zisk společnosti spadl ve čtvrtletí meziročně o 23,7 % na 8,97 milionu dolarů.

Provozní zisk OIBDA se společnosti meziročně snížil z 38,06 milionu USD na 37,17 milionu USD (-2,3 %, bez vlivu změn měnových kurzů +2,0 %). Čisté tržby se jí v období od ledna do března meziročně snížily o 1,9 % na 143,82 milionu dolarů, v konstantních kurzech měn se ale o 1,8 % zvýšily. OIBDA marže společnosti klesla o 0,2 procentního bodu na 25,8 %.

Příjmy CME z televizní reklamy se v prvních třech měsících roku snížily o 4 % (bez vlivu FX -1 %), zatímco příjmy z předplatného a přenosových poplatků se zvýšily o 7 % (bez vlivu FX +11 %).

Programové náklady se společnosti snížily ze 70,36 milionu USD na 65,03 milionu USD, ostatní provozní náklady jí ale stouply z 13,25 milionu USD na 13,65 milionu USD. Hodnota depreciací klesla z 8,23 milionu USD na 7,93 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv se snížila z 2,19 milionu USD na 2,17 milionu USD.

Pandemie snížila zájem o reklamu

Výkonní ředitelé skupiny CME Michael Del Nin a Christoph Mainusch ve společném prohlášení uvedli, že společnost vstoupila do roku 2020 silná a dařilo se jí navzdory nejistotám spojeným s pandemií nemoci covid-19. V březnu i v tomto měsíci nicméně skupina zaznamenala v důsledku šíření koronaviru slabší zájem o reklamu a očekává, že se pandemie negativně promítne do výsledků za druhé čtvrtletí. Del Nin a Mainusch nicméně ujistili, že společnost je připravená a již přistoupila ke snížení nákladů, přičemž může v jejich redukci pokračovat, aby negativní efekty pandemie zmírnila.

V samotné České republice společnosti tržby meziročně klesly o 2,2 % na 49,22 milionu USD, zisk OIBDA se jí ale zvýšil o 6,7 % na 15,95 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 1,3 % a zisk OIBDA jí vyskočil o 11,5 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME na Slovensku (+128,2 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v prvním čtvrtletí 113,87 milionu USD po 94,74 milionu USD v prvním čtvrtletí 2019. Poměr čistého dluhu CME vůči zisku OIBDA klesl ke konci prvního čtvrtletí mezikvartálně na 2,2 z 2,4.

Proces prodeje společnosti pokračuje

CME v říjnu podepsala smlouvu s dceřinými firmami skupiny PPF. Ta tak má mediální společnost ovládnout. Podmínkou dokončení transakce je teď mimo jiné souhlas Evropské komise. Začátkem dubna americká telekomunikační společnost AT&T, která vlastní 75% podíl v CME, v prohlášení pro investory uvedla, že s letošním prodejem svého podílu ve firmě počítá. Reagovala tak na spekulace trhu, že by PPF mohla od transakce v kontextu současného dění odstoupit.

V rámci zveřejnění hospodářských výsledků za první letošní čtvrtletí CME uvedla, že PPF chce Evropskou komisi kontaktovat v aktuálním kvartálu. Dokončení celé transakce pak CME očekává v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku.

Analytici: Informace o pokračování procesu prodeje je pozitivní

"Pokud bude prodej CME dokončen, je u titulu arbitrážní potenciál, když cena převzetí je stanovena na 4,58 USD za akcii. Jinak výsledky za první čtvrtletí již částečně reflektují dopad karantény na reklamní byznys, když tržby zpomalily z růstu o střední jednotky procent na 2 %. Management zmínil pokračující slabost v dubnu a řekl, že reaguje snižováním nákladů. Nízká zadluženost firmy a nízké splatnosti dluhu v letošním a příštím roce staví CME do mnohem komfortnější pozice, než v jaké byla například v roce 2008," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Informace k prodeji CME považujeme za pozitivní vzhledem k tomu, že současná cena akcie okolo 3,50 USD (88 Kč) se nachází poměrně výrazně pod cenou transakce," doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

CME provozuje televizní stanice vedle České republiky také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Zdroj:
CME, ČTK
CME (CETV)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
19. 1. 2022 12:29
40 % akcií a 200 tun zlata. Takové portfolio devizových rezerv ČNB by se zamlouvalo Aleši Michlovi
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat