Největší ohniska geopolitického neklidu v roce 2016

Geopolitika hraje na finančních trzích velkou roli. Vztahy mezi Moskvou a západem se vyostřují. Titulky světových médií plní zprávy o boji s Islámským státem a stačila několikaprocentní devalvace čínské měny, aby akcioví investoři po celém světě panikařili. Jaké další oblasti mohou přitopit pod geopolitickým kotlem?

Terorismus, Islámský stát

Islámský stát aktuálně představuje největší geopolitické riziko. Pařížské útoky odhalily vysokou koordinovanost útočníků a poukázaly na fakt, že jsou teroristické skupiny mnohem rozvinutější, než by mnozí očekávali. Trhy ale zatím zůstávají vůči geopolitickým událostem tohoto druhu poměrně odolné. "Terorismus je bohužel trhem vnímán jako běžná věc. Je to hrozné a šokující," říká Ed Yardeni z Yardeni Research.

Trh by byl pod velkým tlakem snad jedině v případě události, která by ohrozila více než jedno město a dopadla na světovou ekonomiku a mezinárodní obchod. Nedávné ochromení Bruselu po teroristických útocích ale dokazuje vážnost situace. IS hrozí dalšími útoky a také další teroristické skupiny, třeba Al-Káida nebo Boko Haram, brojí proti západnímu způsobu života.

Rusko

V poslední době to působí, jako by studená válka nikdy neskončila. Ruský prezident Vladimir Putin je se západem konfrontován na mnoha frontách, od Ukrajiny přes Sýrii po téma kybernetické bezpečnosti. Odpovědí USA a spojenců na dění na Ukrajině byly tvrdé sankce, které zhoršily dopad klesajících cen ropy na ruskou ekonomiku. Ta výrazně klesá již tři čtvrtletí v řadě.

Ruská angažovanost v syrské občanské válce dále znepřehledňuje vztahy se západem. Poslední ranou bylo nedávné sestřelení ruského letadla Tureckem, členem NATO. "Rusko je velkou geopolitickou hrozbou pro USA i celý západ. Jeho mocenské ambice lze krotit jen stěží," tvrdí vojenský analytik ze CNN Cedric Leighton, bývalý člen amerických vzdušných sil.

Čína

Vztahy Číny s ostatními státy se zhoršují mimo jiné kvůli teritoriálním požadavkům Pekingu v oblasti Jihočínského moře. Čína vede spory s Filipínami, Tchaj-wanem, Vietnamem a dalšími sousedními státy ohledně ostrovů a sousedících vod. Menší země se obávají ztráty přístupu k hlavním lodním tahům a rybářským oblastem. Mají strach také z rizika čínských vojenských útoků na region.

Čína loni spustila masivní bagrování za účelem přebudování útesů na umělé ostrovy, které považuje za svá území. V říjnu americké narušení prostoru kolem ostrovů podnítilo Peking k ostřejší rétorice. Americké chování nazval "velmi vážnou provokací".

Incident poukazuje na to, jak je čínsko-americké přátelství křehké, zejména v tématech, jako jsou obchod nebo kybernetická bezpečnost. Obě země se navíc neustále předhánějí v boji o vliv nad ostatními zeměmi Asie a Latinské Ameriky.

Po letech překotného růstu čínská ekonomika zažívá zpomalení, které ohrožuje světovou ekonomiku. O tom, jak na nejistotu okolo Číny reagují investoři, jsme se přesvědčili z letní paniky na světových akciových trzích.

Sýrie, Blízký východ

Sýrie je epicentrem chaosu, který se šíří napříč Blízkým východem a vysílá vlny tsunami i na zbytek planety. Občanská válka, která trvá už téměř pět let, má stovky tisíc obětí, miliony uprchlíků směřují do jiných, především evropských zemí a Islámský stát ovládá rozsáhlá území. Leighton považuje za vysoce nepravděpodobné, že by bylo v dohledné době dosaženo míru.

Kybernetická bezpečnost

Hackeři představují celosvětovou hrozbu. Jejich zločiny zahrnují finančně motivované kybernetické útoky, jako jsou krádeže čísel kreditních karet nebo sofistikované koordinované akce namířené proti velkým společnostem. Politicky motivovaní "hacktivisté" útočí na vše od sítí americké vlády přes Wall Street po IS.

Hackeři financování Ruskem, Čínou a dalšími zeměmi provádějí ekonomickou špionáž s cílem ukrást citlivá data, obchodní tajemství nebo vojenské technologie. Teroristé jako IS již využívají internet pro propagandu a komunikace, mohou se ale posunout ještě dále. "Hrozí riziko, že začnou být ještě sofistikovanější ohledně zneužívání internetu ke zločinům," říká Michael Moran, výkonný ředitel analýzy globálních rizik v konzultantské společnosti Control Risks.

Divoká karta

Největší rizika pro světové finanční trhy jsou ale stejně bezesporu ta, která zatím nejsou v cenách aktiv zahrnuta. Kdo ví, co bude příští černou labutí? Může to být střet zemí, které zatím nejsou ve válečném konfliktu, ale mají za sebou historii rozepří (jako jsou například Indie a Pákistán). Nebo Severní Korea, která je vždy divokou kartou, zejména vzhledem k nedostatku informací ohledně zdraví a mocenského postavení Kim Čong-una.

Leighton tvrdí, že by se investoři měli detailněji zaměřovat na Afriku. Americké společnosti, například Starbucks, jsou na kontinentu stále aktivnější, ale teroristické skupiny jako Boko Haram zůstávají dlouhodobou hrozbou. Stálým problémem je také korupce. O přístup k obrovským africkým přírodním zdrojům navíc velice odhodlaně bojuje Čína.

Prodávat? Jen na vlastní riziko

Nenechte se rozhodit hrůzostrašnými titulky světových médií. Aktuální býčí trh je podle všeho celkem odolný vůči geopolitickým krizím. Trhy zatím nezvládly výrazněji vykolejit ani teroristické útoky v Paříži, Putinovo řinčení zbraní nebo záležitosti kolem Číny.

Je to tím, že jsou ceny akcií v základu taženy korporátními zisky, které jdou ruku v ruce s ekonomickým růstem. Geopolitická událost by proto musela skutečně ohrozit ziskovost firem, aby měla sílu zabít býčí trh. "Zkušenosti nás učí, že nemá cenu reagovat na geopolitické krize přehnaně. Častěji nabízejí příležitosti k nákupu než naopak," říká Yardeni.

Zdroj:
CNN
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat