SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed na svém posledním letošním zasedání podle očekávání posunul základní úrokovou sazbu do pásma 1,25-1,5 %

Americká centrální banka na svém prosincovém zasedání podle očekávání upravila rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 1,00-1,25 % na 1,25-1,5 %. Výhled růstu úroků v příštím roce ponechala banka beze změny, přestože předpokládá zrychlení ekonomického růstu. Poslední tiskovou konferenci Janet Yellenové v roli guvernérky Fedu jsme sledovali živě.

Na listopadovém zasedání americká centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 1,00-1,25 %, v září měnový výbor Fedu oznámil plán snižování své obří bilance nafouknuté skupováním aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování.

V prohlášení po prosincovém zasedání měnový výbor Fedu uvedl, že nová makrodata naznačují další zlepšování situace na trhu práce a pokračování expanze ekonomické aktivity. Výdaje domácností nadále rostou solidním tempem a zvyšují se také investice firem, uvedl FOMC. Krátkodobá rizika centrální banka hodnotí jako vyrovnaná.

Extrémní počasí, které Spojené státy zasáhlo na přelomu srpna a září, sice podle Fedu krátkodobě ovlivnilo situaci na trhu práce i hospodářství USA jako celek, nic ovšem nenaznačuje, že by hurikány měly mít vliv na výhled vývoje americké ekonomiky.

Janet Yellenová během své poslední tiskové konference v roli šéfky Fedu mimo jiné uvedla, že změny v americkém daňovém systému by měly mít na americkou ekonomiku "určitý pozitivní vliv", upozornila ale, že dopady těchto změn jsou zatím nejisté a jejich rozsah se ukáže až časem. V únoru Yellenovou v čele Fedu vystřídá Jerome Powell, další zasedání centrální banky následované tiskovou konferencí je naplánované až na březen. Po lednovém zasedání se tisková konference konat nebude.

Pro zdůraznění kontinuity politiky Fedu Yellenová uvedla, že Jerome Powell podporuje konsensuální pohled Fedu na postupné zvyšování úrokových sazeb. To dokládá i analýza agentury Reuters, podle které se Powell stejně jako Yellenová řadí mezi holubice.

Dolar v reakci na oznámení výsledku zasedání výboru mírně oslabil k euru, během tiskové konference Janet Yellenové se kurz eurodolaru posunul z 1,178 nad 1,182. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti světových měn klesl z 93,8 bodu na 93,5 bodu.

"Síla amerického trhu práce je nesporná a v žádném případě nesignalizuje potíže americké ekonomiky. Vrásky Fedu může dělat inflace. I přes nízkou míru nezaměstnanosti se jádrová inflace pohybuje jen kolem 1,5 %. Proto postupuje normalizace úrokových sazeb jen opatrně," řekl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Výhled: Rychlejší růst HDP a vyšší inflace

Výhled růstu americké ekonomiky v letošním roce banka v aktualizované prognóze zvýšila na 2,5 % (září: 2,4 %). Výhled růstu HDP v příštím roce Fed zvýšil rovněž na 2,5 % z 2,1 % v září, výhled pro rok 2019 posunul na 2,1 % z 2 % a výhled pro rok 2020 upravil na 2 % z 1,8 %.

Celková míra nezaměstnanosti podle Fedu bude na konci letošního roku činit 4,1 % (zářijová prognóza: 4,3 %), v příštím roce by měla klesnout na 3,9 % (září: 4,1 %), kde by měla být i v roce 2019 (září: 4,1 %), v roce 2020 by pak míra nezaměstnanosti měla stoupnout na 4 % (září: 4,2 %).

PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,7 %, v září Fed odhadoval, že bude na úrovni 1,6 %, příští rok by se měla zvýšit na 1,9 % (proti září predikce beze změny) a v letech 2019 a 2020 by měla být na úrovni 2 % (proti zářijové predikci rovněž beze změny).

Výhled vývoje úrokových sazeb Fed ponechal pro příští dva roky beze změny, nadále tak centrální banka očekává trojí zvýšení sazeb po 25 bazických bodech v roce 2018 i 2019. Výhled pro rok 2020 centrální banka upravila na 3,1 % z 2,9 %. Výhled pro delší horizont počítá s hlavní úrokovou sazbou ve výši zhruba 2,8 %.

"Trhy na konci loňského roku vyčíslovaly šance na trojí zvýšení sazeb v letošním roce jen na 17 %, většina investorů byla přesvědčena, že Fed letos měnovou politiku utáhne nanejvýše dvakrát. Nyní jsme v prakticky stejné situaci, když trh tvrdí, že šance na trojí zvýšení sazeb v příštím roce nedosahují 20 %, zatímco šance na jedno nebo dvojí utažení měnové politiky vyčísluje na 60 %. A to přesto, že atlantská pobočka Fedu odhaduje, že americká ekonomika v letošním čtvrtém čtvrtletí vzroste o 3,5 %," uvedl Nick Peters, portfoliomanažer z Fidelity International.

Tisková konference Janet Yellenové

20.34 Yellenová: Měnový výbor očekává, že trh práce zůstane v dobré kondici a že bude pokračovat tvorba pracovních míst. Zvyšovat by se podle našich očekávání měly také mzdy.

20.38 Yellenová: Dnešní rozhodnutí je pokračováním trendu měnové politiky Fedu. Na to, aby se úrokové sazby dostaly na neutrální úrovně, již se nebudou muset zvyšovat příliš.

20.41 Yellenová: Vývoj ekonomiky v nadcházejícím období není předem daný, stejně tak není daná ani politika Fedu. Změny v oblasti daňového systému by mohly být v příštích letech podpůrným faktorem, zatím jsou ale jejich dopady nejisté.

20.42 Yellenová: Někteří členové Fedu již předpokládané fiskální stimuly započítali do svých výhledů. Částečné reflektování těchto změn lze vidět i na akciovém trhu.

20.46 Yellenová: Je pravda, že poslední dostupná data ukazují na spíše pomalejší růst mezd, já a mí kolegové ale stále věříme, že faktory, které drží inflaci na nízkých úrovních, jsou jen přechodné. Odeznění těchto faktorů by mělo mít své konsekvence i v oblasti mezd.

20.52 Yellenová: Lze předpokládat, že společnosti budou mít nadále problém s hledáním kvalifikované pracovní síly. To by měl být v příštím roce jeden z významných faktorů podporujících zvyšování mezd.

20.56 Yellenová: Akciové trhy v letošním roce významně posílily, prostý pohled na valuační ukazatele naznačuje, že se pohybujeme při horní hraně historického pásma. Ekonomové ale nejsou ti, kdo říkají, zda je ocenění akcií správné.

20.59 Yellenová: Bitcoin dnes hraje v platebním systému jen velmi malou roli. Je to vysoce spekulativní aktivum.

Inflace v listopadu stoupla na 2,2 %, růst ekonomiky dosáhl v třetím čtvrtletí anualizovaného tempa 3,3 %

Index spotřebitelských cen v USA v listopadu meziročně stoupl o 2,2 % po 2% růstu v říjnu. Analytici růst tímto tempem očekávali. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 % po růstu o 0,1 % v říjnu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v listopadu v meziročním srovnání klesla na 1,7 % z 1,8 % v říjnu.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst americké ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,3 % z 3,1 % v předešlém čtvrtletí. Analytici čekali 3,2% růst. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v třetím čtvrtletí stouply o 1,4 % po 0,9% zvýšení v předchozím období. Je to poprvé od roku 2014, co americká ekonomika zaznamenala růst alespoň o 3 % ve dvou čtvrtletích za sebou. Pomohlo jí především oživení státních výdajů a investice. Ekonomické oživení po recesi v letech 2007-2009 pokračuje osmým rokem a zatím nevykazuje znaky ochabování.

Mimo zemědělství v listopadu ve Spojených státech vzniklo zhruba 228 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 200 tisíc míst po zhruba 244 tisících v říjnu (revidováno z 261 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %, jak se čekalo. Průměrná hodinová mzda se v listopadu meziročně zvýšila o 2,5 %, v říjnu stoupla o 2,4 %. Analytici odhadovali, že v listopadu tempo růstu dosáhlo 2,6 %. Proti říjnu se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,2 %, trh čekal, že se zvýší o 0,3 % po 0,1% poklesu v říjnu (revidováno z 0 %).

Zdroj:
Bloomberg, CNBC, ČTK
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat