Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst zaměstnanosti výrazně zaostal za očekáváním analytiků, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 % z říjnových 6,9 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters odhadovali, že vzniklo zhruba 469 000 pracovních míst. Růst zaměstnanosti ve Spojených státech teď brzdí vzestup počtu případů nákazy koronavirem a absence dalších vládních opatření na podporu ekonomiky.

Tvorba pracovních míst v listopadu zpomalila už pátý měsíc za sebou, v říjnu americká ekonomika vytvořila 610 000 pracovních míst. Celkový počet míst je teď asi o deset milionů nižší než před příchodem pandemie covidu-19.

USA - změna počtu pracovních míst

V soukromém sektoru vzniklo v listopadu 344 tisíc míst po přírůstku asi 877 tisíc v říjnu (revidováno z 906 tisíc). Očekával se vznik přibližně 589 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vytvoření asi 27 tisíc míst (odhad: +43 tisíc, říjen: +33 tisíc).

Pokles míry nezaměstnanosti byl o něco výraznější, než čekali analytici. Ti její listopadovou úroveň v anketě agentury Reuters odhadovali na 6,8 %. K poklesu podle BBC přispívá skutečnost, že řada lidí si minulý měsíc přestala hledat práci, takže vypadla z registrů nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti navíc stále zůstává vysoko nad úrovněmi z období před koronavirovou krizí. V únoru se nacházela na 3,5 %, a byla tak nejnižší za 50 let.

USA - míra nezaměstnanosti

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v listopadu klesla na 61,5 % z 61,7 % v říjnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří už hledání práce vzdali, a taktéž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 12 % z 12,1 %.

Průměrná hodinová mzda v listopadu meziročně vzrostla o 4,4 %, v říjnu se zvýšila rovněž o 4,4 %. Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce byla pandemií covidu-19 zasažena hůře placená místa. Proti říjnu mzda v listopadu vzrostla o 0,3 %, v říjnu stoupla meziměsíčně o 0,1 %.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v listopadu vytvořili kolem 307 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 410 tisíc pracovních příležitostí po přírůstku asi 365 tisíc míst v říjnu.

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

Ekonomové navzdory vyhlídkám na vakcínu proti covidu-19 očekávají, že zima bude z ekonomického hlediska obtížná, a vyzývají Kongres k dalším stimulačním opatřením. "Ekonomika by mohla čelit dalšímu poklesu, než přijde záchrana v podobě vakcíny a dodatečných stimulů z Washingtonu," uvedl profesor ekonomiky a financí Sung Won Sohn z losangeleské Loyola Marymount University.

Institut Century Foundation varoval, že pokud zákonodárci neschválí dodatečná stimulační opatření, ztratí na konci prosince asi 12 milionů Američanů přístup k podpoře v nezaměstnanosti.

"Růst počtu pracovních míst výrazně zpomaluje a dnešní zpráva opět ukazuje, že není možné oddělit ekonomiku od viru," řekl k údajům z trhu práce USA ekonom Ian Shepherdson ze společnosti Pantheon Macroeconomics. "Doufáme, že tato čísla zvýší tlak, aby Kongres konal," dodal.

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Ekonomika jako na houpačce

Dopady pandemie covidu-19 na americký trh práce byly poprvé vidět v číslech za březen, tehdy v americké ekonomice mimo zemědělství zaniklo asi 1,37 milionu míst. Šlo o první úbytek míst od roku 2010. Dramaticky se situace zhoršila v dubnu, kdy úbytek míst dosáhl 20,79 milionu. Míra nezaměstnanosti v březnu stoupla na 4,4 % z květnových 3,5 %, v dubnu vyskočila na 14,7 %, a byla tak nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let 20. století. V poválečné historii byl dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. V květnu se čekalo další zhoršení situace, na trh ale dorazila opačná čísla, nezaměstnanost klesla na 13,3 %. Od té doby se situace na trhu práce postupně zlepšuje.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným se šířením nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii a dostala se do recese. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok snížil o 31,4 %. V třetím čtvrtletí však naopak ekonomika rekordně vzrostla, HDP se zvýšil v přepočtu na celý rok o 33,1 %.

USA - vývoj HDP (anualizovaně)

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Pracovní trh
Přestat sledovat
27. 1. 2021 17:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio aneb Co letos na trzích (ne)potřebujete sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
27. 1. 2021 14:55
Čihák (IdeaSense): Kapitalismus mění tvář, maximalizace zisku již není vše
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat