Unipetrol v prvním čtvrtletí vydělal 322 milionů korun, výsledky byly negativně ovlivněny růstem cen ropy a poklesem marží

Petrochemická společnost Unipetrol zakončila první čtvrtletí letošního roku s čistým ziskem 322 milionů korun. Meziročně jí tak zisk výrazně klesl, o rok dříve vykázala firma za stejné období zisk 2,83 miliardy korun. Do výsledku se negativně promítlo slabší makroekonomické prostředí.

Provozní zisk EBITDA LIFO se Unipetrolu v prvním čtvrtletí snížil z 3,62 miliardy korun na 1,5 miliardy korun a tržby firmě klesly z 29,85 miliardy korun na 27,17 miliardy korun. Meziroční srovnání výsledků je ovlivněno mimo jiné zaúčtováním pojistného ve výši jedné miliardy korun v prvním čtvrtletí 2017.

Unipetrol: hospodářské výsledky za 1Q2018

Negativně ale na hospodaření skupiny v prvním kvartálu působily hlavně zhoršující se makroekonomické prostředí, především rostoucí ceny ropy a pokles marží v rafinérské i petrochemické části, a zahájení zarážky v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.

Unipetrol - makroekonomické prostředí

Objem čisté hotovosti se vlivem realizovaných investic ke konci prvního čtvrtletí meziročně snížil z 2,23 miliardy na 1,51 miliardy korun. Celkové investice za první čtvrtletí dosáhly 2,2 miliardy korun, přičemž směřovaly především do výstavby nové polyetylenové jednotky PE3, výstavby nové kotelny pro etylénovou jednotku v Litvínově a do modernizace čerpacích stanic Benzina. Etylénová jednotka PE3 je v současné době dokončená z 83 %, její mechanické dokončení se předpokládá na konci letošního roku.

Podle finančního ředitele firmy Mirosława Kastelika bude management zvažovat případnou výplatu dividendy. Dividendovou politiku Unipetrolu označil Kastelik za progresivní, záleží ovšem na hospodářských výsledcích společnosti.

Segment downstream

V segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol za první čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO 1,12 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o pokles o 2,2 miliardy Kč (-67 %). Dosažené výsledky byly negativně ovlivněny nízkými maržemi z důvodu rostoucích cen ropy na světových trzích.

Unipetrol - zisk EBITDA LIFO v segmentu downstream

Využití výrobních kapacit kleslo v meziročním srovnání o dva procentní body na 86 %. Objem zpracované ropy klesl o 4 % na 1,9 milionu tun kvůli zahájené plánované zarážce rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně klesly o 14 % na 1,4 milionu tun.

K růstu naopak došlo v petrochemickém segmentu. Etylénová jednotka byla využita z 94 % (meziročně +44 procentních bodů). To se projevilo v nárůstu prodeje petrochemických produktů o 16 % na 531 tisíc tun.

Segment maloobchod

V maloobchodním segmentu Unipetrol dosáhl provozního zisku EBITDA LIFO 368 milionů Kč, což představuje meziroční zvýšení o 103 milionů Kč (+39 %). Důvodem je zvýšený prodej pohonných hmot díky rozšiřující se síti čerpacích stanic Benzina a zvyšování výtoče na čerpacích stanicích převzatých od společnosti OMV.

Proces postupného převzetí čerpacích stanic OMV byl v prvním čtvrtletí tohoto roku ukončen. Unipetrol celkově převzal 60 čerpacích stanic. Ke konci března Unipetrol evidoval ve své síti Benzina 404 čerpacích stanic. Tržní podíl značky Benzina ke konci ledna dosahoval 21,4 %.

Unipetrol - zisk EBITDA LIFO v maloobchodním segmentu

"Tržby byly slabší, než čekal trh, zisk byl ale vyšší. Odstávka v Kralupech nad Vltavou postupuje podle plánu, dokončena by měla být 9. května a plný provoz by měl být obnoven 16. května," říká analytik z Komerční banky Jiří Kostka. Akcie by podle něj vzhledem k lepší než očekávané ziskovosti mohly reagovat mírným růstem.

Investice do rekonstrukcí a modernizací

V loňském roce Unipetrol proinvestoval více než 7,5 miliardy korun. Vynaložené prostředky směřovaly do modernizace a rozvoje výrobních provozů, ochrany životního prostředí, optimalizace energetické efektivity a zvyšování procesní bezpečnosti.

V oblasti dopravy a logistiky Unipetrol investoval do nákupu nových lokomotiv. Investice mířily také do neratovické Spolany, konkrétně do modernizace a ekologizace výroby a do produkce granulovaného hnojiva Spolsan G. V maloobchodním segmentu Unipetrol investoval přes 900 milionů korun do rozšiřování konceptu Stop Cafe na čerpacích stanicích a v neposlední řadě do přebírání a rebrandingu čerpacích stanic OMV.

Pojišťovny by Unipetrolu měly vyplatit ještě zhruba 2,5 miliardy korun

V letech 2015 a 2016 postihly Unipetrol havárie v provozech v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. V srpnu 2015 zasáhl areál Unipetrolu v Záluží u Litvínova rozsáhlý požár, který přerušil provoz petrochemie. V roce 2016 byla odstavena kvůli havárii krakovací jednotky rafinérie v Kralupech nad Vltavou provozovaná dceřinou Českou rafinérskou. Zcela bez problémů ale nebyl ani loňský rok, v polovině prosince byla v litvínovském areálu poškozena jednotka parciální oxidace.

Vykázaná pojistná plnění v roce 2017 činila 2,8 miliardy korun. Unipetrol předpokládá, že na pojistném plnění získá ještě 2,5 miliardy Kč. Skupina uvedla, že pokračuje ve vyjednávání, celková výše zbývající kompenzace bude záviset na konečné dohodě s pojistitelem.

PKN Orlen chce Unipetrol jen pro sebe

Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je podnik součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Na konci února společnost PKN Orlen informovala, že uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v tuzemské firmě. Podíl PKN v Unipetrolu tak stoupl na více než 94 % z dřívějších zhruba 63 %. Akcie Unipetrolu tak mohou být staženy z obchodování na pražské burze a zbývající minoritní akcionáři mohou být vytěsněni.

Zdroj:
Unipetrol, ČTK
Unipetrol
Přestat sledovat
Petrochemie
Přestat sledovat
Rafinérie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat