V Rusku se mohou investoři zaradovat, ale i spálit. A podobný obrázek nabízejí i další mladé trhy

Rozvíjející se trhy balancují nad propastí. Část expertů věří, že se vyhnou pád a odmění investory, kteří na ně vsadili. V takovém případě se investice do ruského Yandexu, turecké Halkbank a obecně do cyklických sektorů vyplatí. Část odborníků ale varuje před přehnaným optimismem, rozvíjející se trhy podle nich mají navzdory oživení řadu problémů, které je mohou srazit na dno. Tento dvojí pohled ilustruje i naše anketa.

Christine McQuillan (BNP Paribas): Rozvíjející se trhy potěší, sázíme na cyklické tituly

Nadále očekáváme, že akcie na emerging markets budou v roce 2014 dosahovat nadprůměrných výkonů v rámci globálního trhu. Obavy z omezování kvantitativního uvolňování v USA, financování deficitů na běžných účtech a ze zpomalení čínského růstu ustoupí. K tomu je potřeba přičíst fakt, že by politické kalendáře v Brazílii, Indii a Indonésii – loni jedny z nejslabších trhů – mohly nabídnout pozitivní signály. Současná síla nacházející se ve valuacích a situaci v jednotlivých zemích z pohledu dalšího výkonu rozvíjejících se trhů působí dobře. Zmíněné zpomalení Číny je jistě rizikem pro emerging markets jako takové, ale reformy, které Peking nastartoval, rekordně nízké valuace a růst na úrovni 7 až 7,5 % by měly akciím prospívat.

Co se rally na rozvíjejících se trzích týče, čekáme dvě fáze. Ta současná se projevuje snížením rizikových prémií a potáhnou ji dluhové spready a měny. Druhá fáze bude ve znamení růstu zisků a nastartování pozitivního momenta na úrovni zisků, což bude dané tím, že cyklus úrokových sazeb vyvrcholí rychlým růstem a vysokou inflací. Nadále tedy věříme, že aktivní bottom-up stock-picking bude klíčem k outperformance. Mezi zeměmi i sektory totiž existují velké rozdíly. Naše portfolio sází na očekávaný robustní růst domácích cyklických titulů, jako jsou třeba finanční instituce, spotřebitelský sektor a průmysl. Technologie jsou stále favoritem, na rekordní úrovně narazily kvůli tomu, že internetové i polovodičové akcie nadále nabízejí rychlý růst.

Robert Doucha (Verdi Capital): Rusko a Turecko se hned tak nezklidní, ale i tak jsou zajímavé

Vzhledem k velikosti jednotlivých trhů jsou významné evropské mladé trhy jen dva – Rusko a Turecko. Oba v poslední době prožívají bouřlivé časy. V Turecku po dlouhém období optimismu a růstu akciových trhů přišla první výrazná korekce loni v červnu (-14,3 % v EUR). Důvodem byly demonstrace a pouliční nepokoje vyvolané na první pohled malichernou záminkou vykácení několika stromů na náměstí Taksim v Istanbulu. Problém Turecka je hlubší, projevily se nervozita předvolebního období (současná vládnoucí a většinová strana AKP postupně ztrácí sílu) a nesouhlas především mladší generace s přísnější islámskou politikou premiéra Erdogana. Ten situaci často výrazně zhoršil svojí nesmiřitelnou rétorikou vůči protestujícím. Klesající trend tureckého trhu se udržel až do letošního března, kdy opět nastaly výrazné růsty. Důvodem však nebyla zlepšující se situace v Turecku, ale ukrajinská krize a útěk investorů z Ruska.

To, že ukrajinská krize zdaleka nekončí, je zřejmé i z posledních událostí minulého týdne – čtvrteční euforie po ženevských jednáních a následného výprodeje po víkendových nepokojích. I proto doporučujeme konzervativním investorům se oběma trhům zatím vyhýbat. V Turecku se situace může uklidnit až po všech volbách (pravděpodobně v polovině roku 2015). V případě Ruska je situace ještě méně přehledná. Oba trhy jsou však relativně levné, takže odvážnější investoři s delším investičním horizontem mohou začít využívat vln výprodejů a postupně budovat pozice. V Rusku doporučujeme podívat se například na Magnit, MTS, Yandex a v Turecku na Turkish Airlines, Halkbank a TSKB.

Jan Bureš (Era Poštovní spořitelna): Radím opatrnost, v roce 2015 mohou nastat trable

Co se roku 2015 týče, radím opatrnost. První krok Fedu směrem k vyšším sazbám totiž může rozvíjející se trhy ohrozit. To se týká jak těch opravdu hodně oslabených zemí, jako jsou Turecko nebo Jihoafrická republika, tak těch velkých a relativně odolnějších emerging markets, jako jsou například Rusko, Čína nebo Brazílie. Mixem, který zadělává na velký problém, je z tohoto pohledu kombinace vysokého schodku na běžném účtu s těžkým návykem na příliv peněz ze zahraničí, a dále vysokého krátkodobého dluhu a nízkých devizových rezerv. Poměrně důležité je také sledovat exponovanost vůči komoditním trhům. Komoditní cyklus je totiž za svým vrcholem a přeinvestovanost v sektoru komodit je doprovodným problémem, který v řadě rozvíjejících se ekonomik může komplikace, o kterých mluvím, zdůraznit a vyostřit.

Zanedlouho se navíc může ukázat, že řada úvěrů poskytnutých v posledních letech domácnostem i podnikům ve velkých rozvíjejících se zemích nebyla poskytnuta s dobrým rozmyslem, tedy na věci, které by se vyplatily. Zdražení peněz v globálu tak může ohrozit i tyto ekonomiky, i když si nemyslím, že v bezprostřední budoucnosti. Pro mě je to téma na rok 2015, kdy bude asi sledován především čínský stínový bankovní sektor a kondice ruských a brazilských bank. V Rusku totiž domácnosti také navýšily míru svého zadlužení – za poslední dva roky úvěry narostly o 50 %. Kondice finančního sektoru na velkých mladých trzích – ačkoli na první pohled z makroekonomické perspektivy vypadají mnohem zdravěji než menší emerging markets, nemají vnější nerovnováhy, některé mají velké devizové rezervy – se může zhoršovat společně s tím, jak se bude blížit první zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech a dostupnost likvidity ve světě se bude zhoršovat.

Emerging markets
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat