Vláda pozastaví EET, odpouští odvody a přispěje na mzdy. HDP ČR podle odhadu klesne o více než 5 %

AKTUALIZOVÁNO. Na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru vláda schválila řadu opatření, která mají ulevit firmám a podnikatelům. Podnikatelé nebudou muset evidovat tržby, stát promine červnovou zálohu na daň z příjmů a přispěje firmám na mzdy. Firmy také budou moci umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně. Živnostníci by nemuseli půl roku platit zálohy na sociální pojištění. Schodek státního rozpočtu se letos prohloubí na 200 miliard, ekonomika podle odhadu ministerstva financí klesne o 5,1 %. Šíření nákazy novým typem koronaviru v Česku na firmy tvrdě dopadá.

Elektronická evidence tržeb je pozastavena na dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců. Návrh v úterý projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání. Podle Pirátů se tím odkládá poslední vlna zavádění EET, kdy se měli od května zapojit řemeslníci, taxikáři, advokáti či lékaři. Do EET je nyní zapojeno zhruba 200 000 podnikatelů. Podle údajů jednoho z největších provozovatelů pokladních systémů pro EET, společnosti O2 eKasa, první týden po omezení obchodu přestaly své zboží a služby prodávat tři čtvrtiny podnikatelů zařazených do EET. U zbývajících klesl prodej v průměru na desetinu obvyklých hodnot.

Vláda také promine červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem, tedy druhé u čtvrtletních plátců a první u pololetních. V případě daňové ztráty, kterou letos zřejmě vykáže řada firem, ji budou moci umořit zpětně z loňského a předloňského zisku. Když to spárují, vyjde jim přeplatek. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let. I toto rozhodnutí bude muset schválit sněmovna. Daňová opatření jsou součástí takzvaného liberačního balíčku II.

Vláda v pondělí schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady krize a bránit propouštění. "Nechceme, aby firmy propouštěly lidi. Smyslem programu je firmám dotovat mzdy zaměstnanců, aby nepropouštěly," uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Živnostníkům vláda odpustí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, a to na půl roku od března do srpna. Příslušné návrhy zákonů posoudí v úterý poslanci. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí letos 2 544 korun a na zdravotní pojištění 2 352 korun. "Definitivně bude odpuštěno zhruba 30 000 korun," shrnul vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Odbory žádají, aby stát odpustil sociální a zdravotní odvody také zaměstnancům a převzal za ně v krizi na tři měsíce placení pojistného. Odborová konfederace upozornila, že kvůli výpadku příjmu řada lidí může skončit v dluzích a exekucích. "Lidé výplatu za únor mají. Problém nastane za březen," řekl ČTK předák centrály Josef Středula.

Vláda také prodloužila uzavření obchodů i restaurací do 1. dubna. Zpřísnila i podmínky pro zajíždění za prací za hranice. Pokud chtějí takzvaní pendleři od čtvrtka nadále pracovat v Německu a Rakousku, mají si tam zajistit ubytování. Podle loňských dat Eurostatu dojíždělo každý den za prací do zahraničí téměř 60 000 českých občanů.

Vicepremiér Havlíček odmítl nedělní výzvu nejsilnějšího odborového svazu KOVO, aby firmy kvůli šíření koronaviru alespoň na dva týdny přerušily výrobu. Firmy jsou podle Havlíčka připraveny, mají pro zaměstnance dezinfekci a ochranné prostředky. Proti se postavila také Ocelářská unie, podle které je návrh nepromyšlený. Podle Hospodářské komory potřebuje země pravý opak, tedy aby závody, které budou mít odbyt, dále pracovaly. V Česku už výrobu přerušily například velké automobilky, tedy Škoda Auto, TPCA u Kolína i Hyundai v Nošovicích.

Současná omezení doléhají na firmy působící v cestovním ruchu. Češi nesmějí z republiky odjíždět a cizinci nemohou přijíždět. Šéf krizového štábu Roman Prymula v neděli uvedl, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí sdělilo, že připravuje nástroj na financování rozvoje domácího cestovního ruchu, jehož podstatou jsou rekreační poukazy pro zaměstnance a živnostníky, které by se daly odečíst z daňového základu.

S problémy se také potýkají pivovary, kterým kvůli uzavření restaurací výrazně klesla poptávka. Budějovický Budvar, ale také Regent nebo Dudák zastavily linky na stáčení piva do sudů. "Ze dne na den přestal existovat trh pro prodej sudového piva. Sudové pivo nám tvoří asi 50 procent odbytu, výrobu jsme proto výrazně redukovali," řekl ČTK ředitel pivovaru Primátor Náchod Petr Kaluža. Drtivý dopad mají ovšem opatření na malé pivovary. Pokud současný stav bude trvat i po Velikonocích, může to pro některé z nich znamenat vážné problémy.

Současná krize má vliv i na nákladní dopravu na železnici. Řada vlaků musela být zrušena kvůli přerušování výroby některých firem či poklesu dovozu z Číny. Ve stavebnictví mohou jít dopady do miliard korun. Analytici ale očekávají, že stavebnictví může být po skončení opatření tahounem při zotavení ekonomiky.

Pěstitelům ovoce spíš než koronavirus dělá potíže počasí. Po brzkém jaru jsou stromy rozkvetlé a o víkendu je zasáhly mrazy. Dopad to bude mít zejména na peckoviny, nejméně zřejmě na jablka. "U meruněk to bude průšvih. Záleží, kolik takových mrazivých dní bude," řekl ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat