Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v prvních devíti měsících roku vydělal 488,7 milionu Kč

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvních devíti měsících letošního roku výnosů 4,82 miliardy Kč, což je meziročně o 0,3 % více. Objem prodejů v tunách meziročně klesl, naopak vývoj cen polymerů měl na meziroční vývoj tržeb pozitivní vliv. Čistý zisk společnosti stoupl o 11,7 % na 488,7 milionu Kč.

Provozní zisk EBITDA dosáhl za prvních devět měsíců roku 940,6 milionu Kč, meziročně o 5,9 % méně. Příčinou meziročního poklesu byl především slabý výsledek za druhé čtvrtletí způsobený nižším objemem výroby, jenž souvisel s velmi nízkou úrovní skladových zásob hotových výrobků, což neumožňovalo efektivní výrobu. Dopad mechanismu přenesení cen vstupních materiálů byl neutrální. Provozní výsledek EBIT dosáhl za první tři čtvrtletí roku 549,5 milionu Kč, o 15,7 % méně než ve stejném období loňského roku.

Objem výroby za prvních devět měsíců roku dosáhl 81 323 tun, a byl tak meziročně nižší o procento. V samotném třetím čtvrtletí výroba naopak stoupla o 1,6 % na 28 076 tun.

Čistý zisk dosáhl za prvních devět měsíců roku 488,7 milionu Kč, proti stejnému období v loňském roce tak vzrostl o 11,7 %. Růstu zisku bylo dosaženo navzdory horšímu provoznímu výsledku hlavně vykázanými nerealizovanými kurzovými výnosy a poklesem úrokových a daňových nákladů.

Investiční výdaje za prvních devět měsíců roku činily více než 1,1 miliardy Kč a v převážné míře souvisely s dokončením projektu výstavby nového závodu v Jihoafrické republice a s instalací nové semikomerční linky v závodě ve Znojmě-Příměticích.

Problémy se zásobami se daří řešit, nový závod v JAR už vyrábí

V průběhu třetího čtvrtletí se podniku podařilo navýšit zásoby hotových výrobků. V třetím čtvrtletí už rovněž naběhla komerční výroba v novém závodě v Jihoafrické republice. Zisk EBITDA za třetí čtvrtletí tak dosáhl 334,8 milionu Kč a čistý zisk činil 241,9 milionu Kč. EBITDA marže se v třetím čtvrtletí udržela na 20,2 %.

Provozní náklady se v třetím čtvrtletí zvýšily o 1,5 % kvůli růstu osobních nákladů (vyšší počet zaměstnanců na nových linkách) a výraznému růstu ostatních provozních nákladů.

Vedení očekává celoroční zisk EBITDA při spodní hraně výhledu

"Očekáváme, že se nám výrobu a její efektivitu po zbytek roku podaří udržet. V této souvislosti očekáváme, že ukazatel EBITDA v tomto roce dosáhne spodní hodnoty výhledu stanoveného na 1,30 až 1,45 miliardy Kč," uvedl Marian Rašík, finanční ředitel a člen představenstva skupiny PFNonwovens.

Analytici: Výsledky za třetí čtvrtletí jsou neutrální až mírně pozitivní

"Čísla za třetí čtvrtletí překonala naše očekávání. Zisk EBITDA za prvních devět měsíců roku dosáhl 940,6 milionu Kč, tedy 72,4 % cíle společnosti. Očekáváme, že PFNonwovens cíl splní. Po slabém druhém čtvrtletí, kdy měla firma problémy se skladovým hospodářstvím, jsou čísla za třetí čtvrtletí už standardně silná," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Pozitivní překvapení vůči naší projekci se dostavilo na úrovni čistého zisku za třetí čtvrtletí, který byl s 241,9 milionu Kč nad odhadem 206,5 milionu Kč. Kromě lepšího než očekávaného výsledku na finanční úrovni nás překvapila kladná částka u daně z příjmů, kde se projevila pozitivně změna v odložené dani," doplňuje analytik Milan Vaníček z J&T Banky. "Celkově hodnotíme zveřejněné informace neutrálně až mírně pozitivně vzhledem k optickému pozitivnímu efektu u lepšího čistého zisku, než byly projekce," dodává Vaníček.

"Celkově byly výsledky mírně pod našimi odhady kvůli nižší produkci. I přesto management firmy potvrdil výhled EBITDA a uvedl, že se zvýšily zásoby. Nové linky začínají s produkcí teprve na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí, takže se jejich efekt projeví později. Výsledky proto hodnotíme jako neutrální. Akcie firmy klesaly po slabých výsledcích za první pololetí a po vyřazení z lokálních indexů. Nemámě nicméně jasný výhled pro budoucí strategii firmy a její záměr ohledně zbývajícího 12% podílu veřejně obchodovaných akcií. Likvidita akcií zůstává nízká, a z tohoto důvodu jsme spíše opatrní," dodává analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Skupina PFNonwovens a její dceřiné společnosti jsou jedním z předních výrobců netkaných textilií v Evropě, Africe a na Středním východě. Jejich výrobky nacházejí uplatnění ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví.

PFNonwovens je součástí holdingové společnosti PFNonwovens Holding ovládané investiční společností R2G Rohan Czech podnikatele Oldřicha Šlemra. R2G má v PFNonwovens téměř 90% podíl. Součástí holdingu je dále společnost PFNonwovens US a její dceřiné podniky.

PFNonwovens dříve vystupovala jako Pegas Nonwovens. K přejmenování společnosti došlo poté, co R2G loni v květnu oznámila nákup společnosti First Quality Nonwovens ve Spojených státech a v Číně. Transakce byla dokončena měsíc poté.

Zdroj:
PFNonwovens
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat