Zvýšení úrokových sazeb při nulové inflaci je velké umění

Investoři ve Spojených státech i Spojeném království se připravují na první zvyšování úrokových sazeb po téměř deseti letech a jsou trochu zmatení. Proč mají úroky růst, když je inflace na nule? A co si o tom myslí analytici?

Americký Fed i britská Bank of England si stojí za tím, že první zvyšování úrokových sazeb za téměř deset let je v plánu. Pokud se podíváme na ekonomický vývoj, rozhodnutí o normalizaci sazeb je pochopitelné. Obě ekonomiky po odeznění finanční krize rostou solidním 2–3% meziročním tempem a míra nezaměstnanosti je na minimech kolem 5,5 %. Také ceny nemovitostí a finančních aktiv za poslední roky nezanedbatelně vzrostly.

Problém je ale v tom, že inflace v USA se pohybuje kolem 0,1 %, a v Británii je dokonce na nule. To je hluboko pod cílovým 2% růstem spotřebitelských cen, který mají obě centrální banky nastaveny jako rozhodující hranici.

Inflace se nedostavila

Politickou mantrou letošního roku byl pokles tempa inflace způsobený kolapsem na trhu s energiemi a komoditami koncem roku 2014. Po předpokládaném uklidnění na trzích měly tyto efekty z indexu spotřebitelských cen vymizet a ke slovu se měly dostat jádrové složky ovlivňované domácí spotřebou. Ty měly přiblížit inflaci blíže k cílovým úrovním. Centrální banky tak počítaly s tím, že pokles inflace bude pouze dočasný a ke zvyšování sazeb dojde tak jako tak.

Ano, došlo k tomu, že tempo růstu Fedem oblíbených jádrových výdajů na osobní spotřebu stouplo na 1,3 %, ale i to je od 2% cíle stále hodně daleko. Jádrová inflace v Británii je stále pod 1 %. Další komplikací je nedávný krach na šanghajské burze.

Výsledkem je další propad na trhu s komoditami. Ropa ztratila od začátku července dalších 25 % a komoditní index CRB klesl na 12leté minimum. Celková inflace tedy pravděpodobně zůstane daleko pod cílovými hodnotami.

I když to není vysloveně katastrofa, ekonomika flirtuje s deflací, kterou budou podporovat oddalování spotřeby, pokles nominálních mezd a komplikace se splácením dlouhodobých dluhů.

Tahání investorů za nos

Pokud americký Fed a britská Bank of England skutečně přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb, budou muset vysvětlit, proč tak spěchají a k čemu vlastně mají 2% inflační cíl.

"Od roku 2009 je Fed příliš optimistický v předpovědích ekonomického růstu a má přetrvávající tendenci předpovídat rychlejší růst úrokových sazeb, než je reálné," říká Sushil Wadhwani, portfoliomanažer, který v minulosti působil v Bank of England. "Je možné, že se ekonomika chová odlišně, než ji vnímá Fed, a to je právě to, co centrální banka přehlíží. Nejsem si navíc úplně jistý, že by se Fed dostatečně poučil z minulosti," doplnil Wadhwani. Velkou roli v rozhodování podle něj může sehrát také Čína.

V každém případě by teď obě centrální banky měly držet nervy na uzdě a jasně dát najevo své zaměření na střednědobé cíle a inflaci.

V případ BoE je rozhodování ovlivněno skutečností, že inflace byla v letech 2012 a 2013 trvale nad inflačním cílem, pak však nabrala klesající trend. Průměrné hodnoty však mohou vypadat poměrně stabilně. Bývalý člen bankovní rady BoE Charles Goodhart to shrnuje jasně: "Banka bude tyto výkyvy brát v úvahu, úrokové sazby brzy zvýší a podle mě udělá dobře."

Jak to vidí analytici

Na otázky ohledně vlivu inflace na rozhodování centrálních bank, respektive hlavní argumenty pro a proti zvyšování sazeb, jsme se zeptali také dvou českých analytiků. "Inflace určitě bude rozhodování centrálních bank ovlivňovat zásadním způsobem. U Fedu a BoE ale půjde spíše o to, že budou sazby růst jen velice pomalu a opatrně, než že by je banky nezvýšily vůbec. Centrální banky primárně nereagují na aktuální, ale očekávanou inflaci, a to především očekávanou v takzvaném horizontu nejúčinnější měnové transmise (kdy se úpravy sazeb nejvíce projeví v ekonomice), což jsou v USA zhruba dva roky. Zejména pro Fed je důležitý také vývoj na trhu práce a tady už banka v podstatě dosáhla svého cíle a hodně se přiblížila k úrovni míry nezaměstnanosti, která by měla generovat mzdovou inflaci," míní Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky, vidí argumenty pro i proti růstu sazeb v USA. "Proti zvyšování hovoří tři argumenty. Růst nominálních mezd zůstává velmi utlumen, kvůli čemuž jsou inflační tlaky ze strany trhu práce slabé, zároveň to naznačuje nevyužité kapacity v ekonomice. Zadruhé, celková i jádrová inflace jsou velmi nízké a vývoj cen komodit naznačuje, že v nejbližší době také zůstanou. A zatřetí, globální ekonomika hlavně kvůli Číně výrazně zvolňuje své tempo růstu a světová ekonomická aktivita je zřejmě nejslabší od přelomu let 2008 a 2009. Zpomalení globální ekonomiky zhoršuje silný dolar, přesněji jeho prudké posílení za posledních 12 až 15 měsíců. Argumentem pro zvyšování sazeb je asi jen tvorba pracovních míst v USA (mimo zemědělství za měsíc opakovaně přes 200 tisíc) spolu s poklesem míry nezaměstnanosti na 5,3 % a fakt, že sazby jsou na technické nule v USA již sedm let. Ale ostatní data z ekonomiky tak optimistická nejsou - vývoj maloobchodních tržeb letos nenaplňuje očekávání (neprojevují se úspory z levné ropy ani pokles nezaměstnanosti), data z průmyslu jsou kvůli propadu cen ropy smíšená a zlepšení na realitním trhu se zpomalilo."

Svoji roli podle obou analytiků sehrává také zpomalení v Číně a změna v její měnové politice. Podle Ľuboše Mokráše "je to druhá největší ekonomika a centrální banky ji ve svých úvahách musejí brát v potaz, avšak změna kurzového režimu sama o sobě je téměř jistě nedostatečná na to, aby bezprostředně ovlivnila rozhodování Fedu nebo BoE".

I Petr Sklenář si myslí, že Čína hraje roli. "Naznačuje to, že ekonomické problémy v Číně mohou být hlubší, než se očekávalo. Slabý čínský jüan znamená silnější dolar, a tím pádem utaženější měnové podmínky v USA, což zmenšuje důvod zvedat úrokové sazby. Pokud by se devalvace jüanu opakovaly i v budoucnu, vedlo by to k tomu, že by Čína chtěla vyvézt své problémy (deflační tlaky) přes slabší kurz a zvyšováním sazeb a posilováním dolaru by Fed tyto tendence jen umocňoval."

Otázkou zůstává, která centrální banka bude mít více odvahy k tomu, aby šla proti očekávání trhu, respektive dala v sázku své renomé, a nezvýšila sazby. Ľuboš Mokráš vidí větší šanci na ponechání sazeb beze změny u BoE, protože Británie je dost těsně vázaná na eurozónu a v ní je zřejmě větší riziko horší než očekávané výkonnosti. "V Británii navíc klesá tempo jádrové inflace, což mimo jiné znamená, že je tamní ekonomika více vystavena hrozbám plynoucím z případného posilování libry v důsledku zvyšování sazeb," doplňuje analytik.

Petr Sklenář na to jde jinak. "Fed ani Bank of England nechtějí riskovat renomé, že sazby zvednou předčasně a zadusí oživení. Obě centrální banky vždy říkaly, že kvůli této obavě přistoupí k utahování měnové politiky, až budou patrné náznaky přehřívání ekonomiky. Ty ale vidět nejsou, alespoň měřeno inflací. Takže si stále myslím, že letos se sazby v USA ani v Británii příliš zvedat nebudou, maximálně až na úplném konci roku."

Zdroj: Reuters, Česká spořitelna, J&T Banka

Americká ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Bank of England
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Spojené království
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat