EPH oznámil záměr upsat akcie své dceřinky EP Infrastructure na pražské a londýnské burze

Energetický a průmyslový holding (EPH) plánuje primární úpis (IPO) minoritního akciového podílu své dceřinky EP Infrastructure (EPIF). Na pražské burze by tak mohl do konce prvního pololetí přibýt další významný hráč. V pondělí svůj záměr nabídnout v Praze své akcie zveřejnila tuzemská GE Money Bank.

EPH nabídne kmenové akcie společnosti EP Infrastructure paralelně na burze v Praze a ve formě GDR (globálních depozitních listů, s nimiž není spojeno hlasovací právo) na burze v Londýně. Celý proces primárního úpisu by měl být dokončen ve 2Q2016, záležet ještě bude na tržních podmínkách.

I po IPO si chce EPH v infrastrukturní části zachovat majoritní podíl. EPH obdrží všechny prostředky získané z IPO a většinu z nich hodlá využít na zpětný odkup vlastních akcií od Biques Ltd., která je součástí J&T PARTNERS I L.P., a také na další investice (Slovenské elektrárne, Vattenfall).

Server Ihned.cz uvedl, že na burzu by mělo jít zhruba 15 % akcií EPIF. Prvním obchodním dnem má být pro akcie EPIF podle Ihned.cz 13. květen.

"Jde o další velkou a pro investory zajímavou emisi," říká analytik ze společnosti CYRRUS Marek Hatlapatka. Energetický sektor je sice v poslední době pod značným tlakem nízkých cen energií, nicméně EPIF se pohybuje z velké části v regulovaných vodách energetiky, což je podle Hatlapatky "jiný investiční příběh". Firmy provozující energetickou infrastrukturu jsou investory vnímány pozitivněji především díky stabilnějšímu hospodaření a menšímu vlivu strukturálních změn v energetice, dodal analytik.

Hatlapatka očekává solidní zájem především ze strany institucionálních investorů. Úpis akcií by se podle něj velikostí mohl zařadit na úroveň GE Money Bank a z pohledu velikosti by mohlo jít o šestou až sedmou největší emisi na pražské burze.

S primární emisí budou holdingu pomáhat Citigroup, JPMorgan Chase, Société Générale a UniCredit, hlavním manažerem emise bude WOOD & Company.

Společnost EPIF poskytuje infrastrukturní služby v energetice, a to v přepravě plynu, distribuci plynu a elektřiny, teplárenství a ve skladování plynu. Skupina působí hlavně na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF ze 100 % ovládá holding EPH.

EPIF, do které nově patří všechny infrastrukturní společnosti, tedy většina aktiv EPH, vzrostl loni čistý zisk o 42 % na 16,8 miliardy korun. Tržby stouply o 6,6 % na 88,3 miliardy korun.

"Z EPIF jsme vytvořili lídra v oblasti energetické infrastruktury ve střední Evropě, který spojuje některé z nejsilnějších aktiv společnosti EPH v jedné integrované skupině," uvedl v pondělní tiskové zprávě předseda představenstva EPH a předseda dozorčí rady EPIF Daniel Křetínský.

EPH vznikl v roce 2009 a zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podniká v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu. Ovládají ho finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Další dividendová akcie na BCPP?

"Jako zakladatel EPIF si kladu za cíl zajistit atraktivní a udržitelné výplaty dividend pro všechny naše akcionáře na základě vysoce kvalitních aktiv a rostoucích ekonomik v regionu," uvedl v oznámení předseda dozorčí rady EPIF Daniel Křetínský.

Společnost nedává záruku, že bude rozdělovat jakékoli dividendy. Podle pravidel, kterých se chce držet, má ale v úmyslu rozdělit letos na dividendách za loňský rok zhruba 365 milionů eur, v přepočtu téměř 10 miliard korun. V následujících letech do roku 2020 plánuje 3% růst dividend na akcii ročně.

Oživení na trhu v Praze, poptávka ale s otazníkem

Společně s GE Money Bank by se na pražskou burzu měl dostat další titul, a to opět ze sektoru, který je pro investory tradičně atraktivní. Je otázka, jaký bude o oba nováčky zájem.

Od zdroje z trhu, který si nepřál být jmenován, se Investiční web dozvěděl, že právě infrastrukturní část EPH by pro institucionální investory mohla být zajímavá, ovšem mohla by také oslabit poptávku po akciích GE Money Bank. "Pokud o banku nebude mít zájem jiná finanční skupina, která by v její akvizici viděla možnosti synergie, je složité si představit, že tyto synergie vycítí finanční investoři," uvedl zdroj IW.

Pokud by došlo k úspěšnému úpisu EPIF, mohlo by to zvýšit atraktivitu i likviditu českého trhu a přitáhnout některé nové investory. Mírně negativní dopad by to mohlo mít na akcie ČEZ a Unipetrolu, protože investoři do energetiky by pravděpodobně rozvrstvili své pozice v sektoru i na další titul.

Mimochodem, dřívější vyjádření Daniela Křetínského naznačují, že EPH zřejmě nedostal zajímavou cenovou nabídku na podíl v EPIF od investorů, s nimiž jednal před oznámením záměru vstoupit na burzu. V únoru se vyjádřil následovně: "Uvažujeme o dvou možnostech. Jednou je nabídka akcií v držbě J&T na burze, druhou jejich koupě ze strany globálních infrastrukturních i penzijních fondů s dobrým jménem. S nimi se můžeme zajímat o lepší ratingy i nové způsoby financování. Zda k odchodu J&T z EPH skutečně dojde, ukáže až to, zda noví potenciální spoluinvestoři nabídnou skupině akceptovatelnou cenu."

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK, EPH

Energetika
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat