Evropské akcie v úterý posílily, investory ale zklamal pokles důvěry v německou ekonomiku

Evropské akcie se v úvodu úterního obchodování pohybovaly kolem nuly, dopoledne ale mezi investory začala převažovat prodejní nálada a hlavní evropské indexy zamířily do červených čísel. Investory zklamal především větší než očekávaný pokles důvěry analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku a nepotěšila je ani zpráva o dalším růstu nesplácených úvěrů v portfoliích španělských a italských komerčních bank. Přesto nakonec většina evropských akciových indexů dokázala dopolední ztráty smazat.

Britský FTSE 100 posílil o 0,90 % a německý DAX vzrostl o 0,03 %. Francouzský CAC 40 oslabil o 0,10 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 nakonec oslabil o 0,05 % na 3 117,44 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačnímu sektoru a titulům z odvětví energetických surovin. Zaostaly naopak maloobchodníci, stavebnictví a sektor průmyslu.

Akcie belgického maloobchodního řetězce Delhaize posílily na bruselské burze o 3,86 % poté, co analytici z banky Morgan Stanley zvýšily jejich investiční doporučení na "overweight".

Na londýnské burze se naopak nedařilo cenným papírům světově největší hotelové skupiny InterContinental (-3,22 %), která v úterý oznámila, že její provozní zisk v uplynulém roce vzrostl o desetinu na 600 milionů dolarů. Část investorů se cenných papírů InterContinental začala zbavovat poté, co analytici ze společnosti Numis Securities snížily jejich investiční doporučení na "hold" z "add" s vysvětlením, že společnost navzdory mírně lepším finančním výsledkům neposkytla jakýkoli náznak toho, že by se vydělané peníze měly dostat k akcionářům.

Hlavní úterní události na evropských trzích:

  • Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v lednu meziročně zvýšil o 5,5 % na 935 640 vozů. Růst tak vykazuje již pět měsíců za sebou. Oznámilo to Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Tempo růstu prodeje nicméně výrazně zpomalilo z prosincových 13,3 %.
  • Eurozóna: Přebytek běžného účtu se v prosinci snížil na 21,3 miliardy eur z 23,3 miliardy v listopadu (sezónně očištěno, odhad: 21 miliard eur). Podle sezónně neočištěných údajů se přebytek běžného účtu eurozóny v prosinci zvýšil na 33,2 miliardy eur z 27,2 miliardy, ačkoliv se očekával pokles na 20 miliard eur.
  • Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojeném království v lednu zpomalilo na 1,9 % meziročně, očekávala se stagnace na 2 %. Jádrová inflace nečekaně zpomalila na nejnižší hodnotu od června 2009, klesla na 1,6 % z prosincových 1,7 %, čekalo se zrychlení na 1,9 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,6 %, nejvíce od ledna 2009, očekával se pokles o 0,5 %.
  • ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v únoru výrazně zhoršila. Index klesl na 55,7 bodu z lednových 61,7 bodu, čekal se přitom pokles jen na 61,5 bodu. Pro celou eurozónu se index snížil na 68,5 bodu z lednových 73,3 bodu. Podle institutu nejistotu způsobuje volatilita na rozvíjejících se trzích.
  • Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček v portfoliích španělských komerčních bank se v prosinci vyšplhal na rekordních 13,6 %. Oznámila to v úterý tamní centrální banka. Španělské domácnosti mají problémy se splácením dluhů kvůli slabému růstu ekonomiky a vysoké nezaměstnanosti.
  • Maďarská centrální banka v úterý nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o 15 bazických bodů na 2,7 % poté co forint klesl na dvouleté minimum. Snížení sazby o 15 bazických bodů očekávali 3 analytici z 23 oslovených agenturou Bloomberg, 19 předvídalo snížení o 10 bazických bodů a jeden o pět bazických bodů.
  • Ruská centrální banka v úterý zhoršila výhled ekonomického růstu země pro roky 2015 a 2016. Podle nového odhadu má hrubý domácí produkt země vzrůst o 1,7 až 2 %. Doposud banka počítala s růstem o 2 až 2,5 %. O něco pomalejší expanzi čeká banka i letos, i když olympiáda v Soči by v prvním čtvrtletí měla ekonomiku mírně podpořit.
  • Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën a čínská Dongfeng Motor podepsaly předběžnou nezávaznou smlouvu o účasti čínské firmy na navýšení kapitálu PSA o celkem tři miliardy eur. Agentuře Reuters to sdělil informovaný zdroj. Podle něj předtím plán propojení s Dongfeng schválila správné rada PSA.
Zdroj:
CNBC
Evropské akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat