Jak financovat podnikání? 7 tipů

V současnosti již nestačí mít jen dobrý nápad, chce to i reálný finanční plán a dostatek zdrojů pro rozvoj podnikání.

1. Dávno neplatí, že nejlepší úvěr je žádný úvěr

Jen málokterý podnikatel si vystačí s vlastními prostředky. Investovat navíc peníze vlastní nebo svých známých se leckdy nevyplatí. Předně se firma financovaná postupně z vlastních zdrojů rozjíždí pomaleji a dost času a úsilí zabere samotné střádání. Půjčka od přátel a příbuzných, často bez řádné smlouvy, je navíc velice snadným způsobem, jak o své známé přijít.

2. Koupit, nebo pronajmout?

Nejrozšířenějším typem financování jsou podnikatelské úvěry. Podle České leasingové a finanční asociace (dále ČLFA) s nimi firmy financují víc než 50 % svých investic. Podle České bankovní asociace v poslední době navzdory vyšším úrokům sílí mezi podnikateli zájem o úvěry v cizích měnách. Chtějí se chránit před případnými kurzovými výkyvy koruny. Zatímco před rokem se úvěry v eurech na celkových objemech podílely necelými 18 %, letos je to už více než 20 %. Pokud na půjčku podnikatel nespěchá, je dobré si počkat. Banky v průběhu roku nabízí různé akce a slevy. Mezi často využívané možnosti se řadí také leasing, kdy zařízení do vlastnictví podnikatele přechází až po skončení splácení.

3. Není leasing jako leasing

Výhodou leasingu je to, že společnost podnikateli zajistí pojištění, povinné ručení a další služby spojené s provozem vozu nebo stroje. V současné době je kromě finančního leasingu využívaný i takzvaný operativní leasing, kdy klient zařízení po skončení splácení vrací společnosti. Nemusí se starat o jeho údržbu, servis a následný prodej. Zatímco celkové objemy mluví ve prospěch finančního leasingu, podle počtu smluv byl na základě údajů ČLFA úspěšnější operativní leasing – firmy uzavřely celkem 13 022 smluv, oproti 8 217, kterými si sjednaly leasing finanční. Leasingové společnosti navíc mají i speciální programy přizpůsobené konkrétnímu oboru – v jejich nabídce je možné nalézt financování zemědělských strojů, lékařské techniky nebo třeba strojírenského vybavení.

4. Hledám finanční rezervu. Značka: Rychle!

Pro krátkodobé pokrytí finančního deficitu je vhodný kontokorent. Zakládá se ke stávajícímu podnikatelskému účtu, vyřizování je díky tomu rychlejší. Variantou je také kreditní karta pro podnikatele. Hodí se k zajištění běžných provozních výdajů. Kartu lze zpravidla vydat libovolnému počtu společníků nebo zaměstnanců, dají se tak řešit například diety v rámci služebních cest. K rychlému získání peněz slouží i faktoring pro obchodování s pohledávkami, které firmám vznikly při prodeji zboží. Zájem o faktoring meziročně vzrostl o 21 % (ČLFA).

5. Firmy podporuje i Evropská unie

Při shánění peněz na rozvoj podnikání lze také využít podporu ve formě dotací. Evropská unie každých pět let vypisuje program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Cesta k získání prostředků z EU není úplně snadná, proto se při žádání doporučuje obrátit na odborníka.

6. Peníze je potřeba utrácet i zhodnocovat

Stejně jako u běžných klientů, i u podnikatelů platí, že volné prostředky by neměly ležet na běžném účtu. I pro podnikatele jsou k dispozici speciální termínované vklady a spořicí účty, stejně jako nabídka investice do fondů. Takové fondy mají často vyšší výnos a nižší poplatky než obdobné produkty pro běžné občany a některé vyplácejí dividendu podléhající nižší daňové sazbě (15 %).

7. Investujte do zaměstnanců

Zatímco v období recese firmy investice do školení svých zaměstnanců spíše redukovaly, nyní je tomu jinak. Někteří zaměstnavatelé si uvědomují, že rozvíjet a motivovat podřízené je klíčem k úspěchu firmy, a proto mají tento bod vysoko na žebříčku firemních hodnot. Dnes je navíc možné na tyto aktivity získat státní podporu. Například Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost na vzdělávání zaměstnanců vyčlenil 900 milionů korun.

Zdroj:
ČSOB
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat