Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 % stoupla v listopadu na 3,8 %. Bez práce bylo přes 274 500 lidí, což je nejvíce za listopad od roku 2016. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR. Kromě počtu nezaměstnaných vzrostlo v listopadu i množství volných míst, a to oproti říjnu zhruba o 7 000 na téměř 318 000. Zájem je podle úřadu hlavně o technické a dělnické profese a dlouhodobě také o kvalifikované řemeslníky.

Nezaměstnanost začala letos výrazně růst po začátku pandemie nemoci covid-19, jejíž první případy se v Česku objevily 1. března. V prvních třech měsících roku se ještě pohybovala kolem 3 %. V dubnu nezaměstnanost vystoupala na 3,4 % a od července do září se držela na 3,8 %.

"Pokud jde o turistickou sezónu, ve většině regionů byla přerušena v návaznosti na přijatá bezpečnostní opatření. S rozjezdem té zimní zaměstnavatelé čekají na vývoj celkové situace a s tím související případné rozvolňování," okomentoval dosavadní vývoj nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "V následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezónních prací, především v zemědělství a lesnictví, pravděpodobně vzroste. Celkový vývoj bude záviset také na situaci kolem koronaviru," doplnil.

Část údajů o nezaměstnanosti uvedla v pátek na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) půl hodiny před oficiálním zveřejněním statistik Úřadem práce ČR. "Práce je hlavně v průmyslu, nezaměstnanost se snížila v regionech s průmyslovými zónami," oznámila ministryně.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci listopadu okresy Rychnov nad Kněžnou s 1,8 % a Pelhřimov s 1,9 %. Nejvyšší nezaměstnanost má dlouhodobě Karvinsko, kde v listopadu činila 7,9 %.

Na Karvinsku také připadá nejvíce nezaměstnaných na každé nabízené pracovní místo. Na jedno volné místo bylo ke konci listopadu v okrese Karviná v průměru 7,8 uchazeče. Nejmenší konkurence na pracovním trhu je naopak v okresech Praha-východ, Mladá Boleslav a Plzeň-jih, a to shodně 0,2 uchazeče na každé volné místo. Celorepublikový průměr činí 0,9 uchazeče na místo.

Z krajů měl v Česku nejnižší nezaměstnanost v listopadu Pardubický kraj s 2,6 %. Nejvyšší nezaměstnanost měl naopak stejně jako předchozí měsíc Moravskoslezský kraj, a to 5,3 %. Nad pěti procenty byla nezaměstnanost také v Ústeckém a Karlovarském kraji. Právě těchto několik regionů s vysokým podílem nezaměstnaných značně zvedá celorepublikový průměr. Devět ze 14 regionů má nezaměstnanost pod republikovým průměrem 3,8 %.

Analytici: Nezaměstnanost stoupla jen mírně díky vládní programům

Listopadová nezaměstnanost stoupla pouze mírně díky programům na podporu zaměstnanosti a díky nabírání pracovníků v odvětvích internetového obchodování. Vyplývá to z reakcí analytiků oslovených ČTK. V dalších měsících čekají nárůst nezaměstnanosti, který podle nich nebude dramatický.

"Trh práce nadále stabilizují vládní programy na podporu zaměstnanosti, které byly s příchodem druhé vlny epidemie prodlouženy a rozšířeny," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Napomáhá podle něj také oživení aktivity české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, které nastalo po rozvolnění jarních karanténních opatření. I v dalších měsících by tak měla situace na trhu práce zůstat klidná, dodal.

Nenaplňují se obavy těch, kteří zjara tvrdili, že vládní pomoc ekonomice je nedostatečná, a že se proto už na podzim může dostavit ekonomická katastrofa, upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Trh práce v ČR ale podle něj pochopitelně není v přirozeném stavu. Vládní podpůrné programy typu programů Antivirus vytvářejí umělou zaměstnanost a konzervují pracovní místa, o něž už možná nebude nikdy přirozený tržní zájem. "Proto je třeba vnímat současnou nízkou míru nezaměstnanosti jako určitý klam," poznamenal.

Jde o ještě dobrý výsledek na to, že ekonomika procházela druhým částečným lockdownem, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Je podle něj vidět, že sice některá odvětví propouštějí, avšak jiná zase nabírají. "Boom e-commerce a na ní navázaných služeb, IT počínaje a kurýrními službami konče, hledají zaměstnance, zvlášť v období před Vánocemi, kdy nestíhají," podotkl.

Lámat chleba se bude na trhu práce na přelomu roku, kdy se bude propouštět v odvětvích a oborech postižených dvojím lockdownem a čelícím slabé poptávce. Přesto by podle Dufkova odhadu nezaměstnanost mohla zůstat pod pěti procenty. Zvlášť, když některá odvětví trpí nedostatkem pracovníků, i když stále jde primárně o průmysl a stavebnictví, poznamenal.

V roce 2021 se bude v rostoucí míře projevovat efekt odeznění či zmírnění vládních podpůrných opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanosti, připomněl Kovanda. Firmy tak také budou moci lépe vyhodnotit, jak si skutečně stojí. Pak se spíše odhodlají ke krokům za účelem snížení nákladů, včetně právě propouštění, uzavřel.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Pracovní trh
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat