Pivovary Lobkowicz zvýšily za 9 měsíců tržby o 2 % na 923,4 milionu Kč

Tržby z prodeje piva činily 859,6 milionu Kč, což je nárůst o 3 % meziročně. Tržby z prodeje ostatních nápojů klesly o 10,6 % na 63,8 milionu Kč. Tržby z exportu vrostly meziročně o 9,6 % na 189,6 milionu Kč.

Nárůst v tržbách je tvořen jak růstem prodejů, tak i realizovanou vyšší cenou za prodaný hektolitr. Výroba piva v hektolitrech dosáhla za prvních devět měsíců roku 2014 687 tisíc hl, což je o 3,5 % více než loni.

Chladnější léto se projevilo mírným poklesem tržeb v ČR, které se za prvních 9 měsíců roku snížily na 733,8 milionu Kč.

Během roku 2014 skupina investovala přibližně 25 % prostředků získaných z IPO a určených na expanzi do hospod a restaurací. Třetina z této částky šla na získání nových restaurací, zbytek na prodloužení kontraktů s těmi starými. Skupina hodlá v této činnosti pokračovat.

"Tržby z prodeje piva mírně překonaly naše odhady díky výrazně vyšším objemům. Struktura prodejů ale byla pravděpodobně horší a jednotková průměrná cena klesla. Firma také nezopakovala svůj dřívější výhled udržitelných tržeb. Také tempo akvizic restaurací zpomalilo (podle našich výpočtů jen okolo 15 milionů Kč v 3Q2014). Proto vnímáme výsledky jako smíšené," komentuje údaje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Mezi potenciální akvizice patří převzetí zbývajících 30 % v pivovaru Rychtář, na něž má skupina opci. Předpokládá, že ji do konce roku využije. Pivovary Lobkowicz sledují další potenciální cíle.

Skupina se také vyjádřila k možnému odkupu podílů vlastníků skupinou Enterprise Investors, která o ně projevila zájem. Podle informací Pivovarů Lobkowicz má tento potenciální kupec dočasnou exkluzivitu v jednáních. Rozhodnutí ale zatím nepadlo. Novou informací je to, že se zřejmě jedná o prodeji majoritního podílu.

Do konce roku 2014 se skupina dále zaměří na zvyšování objemu a zvyšování tržeb. Vysokou prioritu má získávání nových restaurací od konkurence. Zaměří se také nadále na prémiová piva.

"Dosažené výsledky hospodaření za prvních devět měsíců roku potvrzují solidní výkonnost, kdy Pivovary Lobkowicz dosáhly meziročního nárůstu výnosů o 2 % na 923 milionů Kč. Přestože naše prodeje byly ovlivněny nepříznivým počasím v červenci a srpnu, podařilo se nám zvýšit objemy produkce i cenu na prodaný hektolitr. Věřím, že v porovnání s celkovým trhem piva v České republice jsme hospodařili lépe a naše celkové tržby z prodeje piva vzrostly o 3 % na 860 milionů Kč. Sezónní výkyv domácích prodejů nicméně neovlivnil náš export piva, který se vzrostl o 9,6 % na 189 milionů Kč," zhodnotil výsledky Zdeněk Radil, generální ředitel a předseda představenstva PLG.

Pivovary Lobkowicz jsou čtvrtou největší pivovarnickou společností na českém trhu. Zahrnují sedm regionálních pivovarů, a to Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora.

Poznámky z konferenčního hovoru

Management potvrdil odhady analytiků, že skupina ve 3Q2014 již byla na úrovni čistého zisku v černých číslech. Objemy začaly v září růst (i v segmentu restaurací), tento trend pokračoval i v říjnu. Finanční ředitel potvrdil, že vidí silnou 21% upravenou EBITDA marži z 1. poloviny roku jako udržitelnou i pro celý rok. Cíl investovat 125 milionů Kč v segmentu restaurací do 1. poloviny roku 2015 byl potvrzen.

"Podle našich výpočtů na základě komentářů finančního ředitele by PLG měla snadno splnit naše letošní odhady upraveného zisku EBITDA (229 milionů Kč) i za předpokladu stagnujících tržeb (za 9M2014 vzrostly o 2 %). Zdá se také, že trh oživuje a 4. kvartál bude meziročně výrazně lepší. Stále si nejsme jisti rychlostí expanze v segmentu restaurací, ale tržby jsou na dobré cestě i v současných obtížných podmínkách na trh," uzavírá Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: Bloomberg, PLG

Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Pivovary Lobkowicz
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat