Ruské Rosněfti loni klesl zisk o deset procent, tržby se ale zvýšily

Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť v loňském roce klesl o 9,8 % na 350 miliard rublů. Tržby a provozní zisk státem vlastněného gigantu se ale navzdory prudkému poklesu cen ropy zvýšily, sdělila ve středu společnost. Tržby dosáhly 5,5 bilionu rublů, což je nárůst o 17 %.
Zisk před splátkou úroků, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) loni vzrostl o 12 % na 1,06 bilionu rublů. Čistý zisk za čtvrté čtvrtletí pak činil 89 miliard rublů, uvedla firma podle agentury Reuters.
Na loňské hospodaření Rosněfti silně dolehl propad světových cen ropy. Ve výsledcích firmy to ale vyrovnala podobně hluboká ztráta hodnoty rublu, což zvýšilo exportní příjmy Rosněfti po přepočtu na domácí měnu. Rosněfť je od loňska pod tlakem sankcí, které na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalily západní země.
Zdroj: ČTK