Ruský ministr energetiky Novak: Saúdská Arábie navrhla 5% omezení produkce ropy. Brent v reakci vyrazil vzhůru k letošním maximům, OPEC ale později Novakova slova nepotvrdil

Ruský ministr energetiky Alexander Novak uvedl, že Saúdská Arábie navrhla až 5% omezení produkce ropy ve všech producentských zemích v rámci snahy o podporu cen suroviny. Trh s komoditou na jeho slova zareagoval prudkým posílením. Cena severomořské ropy Brent po jeho prohlášení stoupla o více než osm procent a vyšplhala se nad 36,50 dolaru za barel. Později však o část zisků přišla.

Podle Novaka jde zatím pouze o námět k debatě. Šlo by o zásadní faktor pro trh s ropou, který očekává letos výrazné navýšení dodávek ze strany Íránu, přičemž žádná z producentských zemí dosud nebyla ochotna omezit svou nabídku kvůli snaze o zachování tržního podílu. Ceny ropy tak letos klesly nejníže od roku 2003.

Novak dále podle agentury Reuters řekl, že padl návrh na setkání ministrů energetiky OPEC a ostatních těžařských států. Dodal, že Rusko je na takové setkání připraveno. Ještě v polovině ledna přitom Novak označil omezování těžby ropy v koordinaci se členy OPEC za nepravděpodobné.

Šéf Transněfti: Rusko by mělo jednat s OPEC o snížení těžby
Představitelé Ruska usoudili, že by měli jednat se Saúdskou Arábií a dalšími členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby, aby podpořili růst cen této suroviny. Řekl to ve středu šéf ruského monopolního provozovatele ropovodů Transněfť Nikolaj Tokarev. Jeho oznámení je prvním náznakem možné spolupráce mezi kartelem OPEC a Ruskem, které je největším producentem ropy mimo kartel. Ceny ropy na trhu po slovech ruského činitele zamířily okamžitě vzhůru.

"Kdyby došlo k omezení produkce, bylo by to pro ceny ropy velmi příznivé," uvedla analytička Brenda Kellyová ze společnosti London Capital Group. Označila však za nepravděpodobné, že se navrhované snížení těžby opravdu uskuteční. "V minulosti tu byly pokusy, ze kterých nic nevzešlo."

Později během dne delegát OPEC uvedl, že Saúdská Arábie žádný podobný návrh nepředkládá. Na to ceny ropy zareagovaly odevzdáním části zisků.

V případě Ruska by pětiprocentní snížení odpovídalo poklesu těžby o zhruba půl milionu barelů denně. Prodej ropy a zemního plynu v Rusku zajišťuje více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než 70 %. Tento měsíc se tak poprvé za 12 let dostaly pod 30 dolarů za barel. Nyní se pohybují blízko 35 dolarů za barel, kam vystoupily právě po zprávě o návrhu Saúdské Arábie.

Levná ropa způsobuje vážné problémy ropným společnostem i zemím, které jsou silně závislé na příjmech z prodeje této strategicky důležité suroviny.


Jen aby se Dennis Gartman nechystal do hrobu, že?

Gartman: Barelu ropy nad 44 USD se už nedožiju
Dennis Gartman, vydavatel The Gartman Letter, ve vysílání CNBC prohlásil, že podle jeho názoru už ropa nikdy nezdraží nad 44 USD za barel. Alespoň po dobu, co bude on naživu. Zároveň ale připustil, že její ceny mohly v posledních dnech najít tržní dno a měly by se stabilizovat na vyšší úrovni, než je současných zhruba 31 USD za barel.
Zdroj:
ČTK, Reuters
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat