US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+1,23 %
NASDAQ+1,86 %
DOW JONES+0,71 %
PX+0,74 %
ČEZ-0,62 %
NVIDIA+2,45 %

Slovenská centrální banka nezměnila výhled růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) v nejnovější prognóze ponechala výhled tempa letošního růstu domácí ekonomiky na 2,4 %. Zároveň snížila odhad inflace na tento rok, a to na 0,1 % z předchozích 0,2 %. Novináře o tom v úterý informoval guvernér NBS Jozef Makúch.

Redakce IW
Redakce IW
10. 6. 2014 | 15:02
Slovensko

"Přetrvává předpoklad oživování a růstu zahraniční poptávky. Německá ekonomika zaznamenává poměrně robustní růst s pozitivním vlivem na exportní výkonnost naší ekonomiky," uvedl Makúch.

Navzdory tomu slovenská centrální banka předpokládá, že růst exportně orientovaného hospodářství více než dosud podpoří domácí poptávka, kterou vzhledem k nízké míře inflace podpoří i vyšší reálné mzdy. "Struktura růstu se více přesouvá do domácí poptávky," doplnil viceguvernér NBS Ján Tóth. Pro příští rok NBS počítá s růstem hrubého domácího produktu země o 3,2 % ve srovnání s dosavadní prognózou 3,3 %.

NBS také snížila výhled inflace na tento i další dva roky. Slovensko dříve v letošním roce zasáhla deflace a spotřebitelské ceny oproti loňsku mírně klesly. Podle Makúcha se ve střednědobém výhledu tempo inflace na Slovensku vrátí k dvěma procentům.

Zdroj: ČTK

Slovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh