Spotřebitelské ceny v ČR v březnu stouply o 3 %, nejvíce od října 2012

Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012. Vyšší byly zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina nebo pohonné hmoty. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek je nad odhady analytiků. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 %.

V březnu byly například brambory v meziročním srovnání dražší téměř o 75 %, pekárenské výrobky a obiloviny zdražily o 3,3 %, máslo o 8,6 % a elektřina skoro o 12 %. Levnější byly vejce, ovoce a cukr. Ve srovnání s únorem ale jejich zlevňování zpomalilo.

Elektřina byla v březnu meziročně dražší o 11,9 %, teplo a teplá voda o 4,5 % a pohonné hmoty o 2,1 %.

"Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v oddíle bydlení," uvedl ČSÚ. O 3,6 % více se platilo za nájemné, o 2,6 % vzrostly ceny za vodné a stočné a o 3,6 % za zemní plyn. Zdražily rovněž lihoviny, víno, pivo a tabákové výrobky.

Na růstu cen mělo podíl i zdražení služeb. Například ceny výrobků a služeb pro osobní péči vzrostly o 4,1 %, pojištění a finanční služby zdražily o 4,8 %, stravovací služby o čtyři procenta a ubytovací služby o 2,9 %. Proti loňském březnu naopak zlevnily oděvy, méně se platilo i za poštu a telekomunikace.

Proti letošnímu únoru spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 %. Důvodem byly hlavně vyšší ceny elektřiny.

Březnová meziroční inflace byla o 0,3 bodu vyšší, než čekala ČNB

Březnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to ředitel měnové sekce centrální banky Petr Král. Rozdíl podle něj způsobil výraznější meziroční růst cen potravin a mírně vyšší jádrová inflace.

Znatelné zrychlení meziročního růstu regulovaných cen v březnu naproti tomu odpovídalo prognóze centrální banky. V souladu s predikcí se také obnovil meziroční růst cen pohonných hmot. I primární dopady změn nepřímých daní v březnu odpovídaly očekávání ČNB.

"Zveřejněná data představují mírné proinflační riziko stávající prognózy ČNB," uvedl Král. Podle ní zůstávají celkové inflační tlaky silné především v souvislosti se zvyšováním mezd a pokračujícím růstem domácí ekonomiky. Tyto faktory se projevují především ve zvýšené jádrové inflaci. Zrychlení zaznamenal také růst cen potravin a regulovaných cen.

Naopak proinflační působení dovozních cen zesláblo. Podle prognózy zůstane inflace v první polovině letošního roku dočasně v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB. V dalším období se však celkové inflační tlaky zmírní a cenový růst zpomalí. V tom se nejprve projeví zesilující pokles dovozních cen, který bude odrážet obnovené posilování kurzu koruny a zmírnění zahraniční inflace. Také domácí inflační tlaky začnou pozvolna slábnout, a to v důsledku postupně se snižující dynamiky mezd. To povede ke stabilizaci inflace v těsné blízkosti dvouprocentního cíle ČNB, dodal Král.

Analytici: Inflace je na vrcholu, začne klesat

"Inflace podle očekávání dále stoupla, a dostala se tak na nejvyšší úroveň od konce roku 2012. Ačkoli je tak na horní hranici tolerančního pásma ČNB, centrální banka nebude z tohoto vývoje příliš nervózní, protože od května by měla začít inflace opět klesat, a to zejména z titulu vyšší srovnávací základny u cen pohonných hmot, částečně by měly pomoct také nižší ceny potravin z titulu příchodu první letošní úrody na trh," řekl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.

"Zdá se velmi pravděpodobné, že březen znamenal pro inflaci v letošním roce vrchol. V nadcházejících měsících inflace zřejmě zvolní s tím, jak začne působit vysoká srovnávací hladina spojená zejména s loňským růstem cen pohonných hmot. Ve zbývající části roku spatřujeme inflaci v okolí 2,5 %," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Růst inflace je podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka odezvou rychlého růstu ekonomiky v loňském a předloňském roce. "Rychlý růst výroby vedl k vyšší poptávce po pracovních silách a při vyčerpané zásobě volných pracovních sil se tento tlak začal přelévat do vyšších mezd. Potom bylo již jen otázkou času, kdy se mzdová inflace přetaví v cenovou inflaci," uvedl. Středeční údaje o inflaci ovšem nejsou podle něj důvodem k obavám, protože inflace by měla v dalších měsících začít klesat.

"ČNB čeká, jak dopadne vývoj okolo brexitu a jaká data budou přicházet z eurozóny. I proto se poslední tisková konference guvernéra banky Jiřího Rusnoka nesla v relativně holubičím duchu. Pokud se uklidní situace (dohoda či odklad brexitu), ČNB se začne zase více dívat na domácí inflaci a zvýšení sazeb bychom v takovém případě viděli jako pravděpodobné. Naše prognóza očekává růst sazeb v srpnu, riziko jde ale již směrem ke květnovému či červnovému zasedání, pokud by se externí vlivy zlepšily," doplnil analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat