Trendy na trhu komerčních realit: Investoři s vizí umějí sáhnout i mimo prémiové nemovitosti

Zájem o české komerční nemovitosti stabilně roste. Za tento typ tuzemských realit, které v průměru nabízejí roční výnosy v rozpětí od 3, 5 % za nemovitosti typu "high street retail" v Praze do hladiny okolo 5-6 % ročně, utratili loni investoři přes sto miliard korun, což byl rekordní výsledek. Chuť nakupujících trvá i letos, když jen za první čtvrtletí dosáhl objem obchodů s komerčními nemovitostmi přibližně 34 miliard korun.

Prudce rostou i vklady investované prostřednictvím nemovitostních fondů. Na konci loňského roku do nich měli Češi vloženo 18,7 miliardy korun, což meziročně představovalo téměř 50 % nárůst. Vše nasvědčuje tomu, že růst bude pokračovat.

Jaké další trendy jsou na českém trhu patrné?

Zásoby kvalitních komerčních nemovitostí nejsou nekonečné. Investoři se proto poohlížejí i po kvalitě, o kterou dříve takový zájem neprojevovali, a hledají vhodné nemovitosti mimo prémiové kategorie.

Zajímavého výnosu i z původně méně atraktivních nemovitostí lze dosáhnout třeba vhodnou rekonstrukcí nebo změnou užívání. Jedná se o typické hledání investičních příležitostí s přidanou hodnotou. Kdo takovou příležitost umí správně identifikovat, má šanci na zajímavý výnos i na současném velice "horkém" realitním trhu. U každé nemovitosti je potřeba mít jasnou vizi toho, jak zajistit či zachovat požadovaný výnos. Pokud investor takovou vizi má, není rozhodující, zda se jedná o prémiovou budovu.

Kupec pro každou nemovitost

Zájem o investování do realit je cítit napříč všemi kategoriemi. Platí, že "každá nemovitost má svého kupce". Stále více se tento trend projevuje s přibývajícím počtem přímých českých investorů například u menších komerčních nemovitostí, často umístěných v méně prestižních lokalitách. I ty mohou nabízet zajímavé výnosy, a to zejména tomu, kdo správně odhadne výnosový potenciál a umí taková aktiva odpovídajícím způsobem řídit.

Vývoj realitního trhu má svá časová specifika a je vždy nezbytné uvažovat s dostatečným předstihem. Ačkoli má každý sektor trhu s komerčními nemovitostmi své preferované lokality, pomyslného černého koně může investor objevit prakticky kdekoli.

Praha stále dominuje

Celorepublikově velice atraktivní trh tvoří maloobchodními projekty, a to od lokálních supermarketů po komplexní obchodní a zábavní centra.

V oblasti kancelářských budov zůstává nejatraktivnější destinací Praha. Tento trh rozsahem, prestiží i cenou jednoznačně dominuje. Dlouhodobý rozvoj i budoucí developerský i investiční potenciál je ale také například v Brně nebo Ostravě.

Velice zajímavý je trh s průmyslovými, respektive skladovými a distribučními areály, převážně kolem dálnic. Žádaná je opět Praha a její okolí ve Středočeském kraji. Stabilně roste zájem také o lokality v blízkosti Plzně, Brna a Ostravy.

Nájemníci vyžadují flexibilitu

Současná ekonomická situace vyžaduje po nájemnících stále větší flexibilitu, zejména při užívání kancelářských ploch. Ne každá firma si může dovolit platit nájem za reprezentativní prostory v režimu 24/7, zároveň je ale potřebuje mít k dispozici, kdykoli si to situace žádá. Poptávka roste, a proto jsme v našich administrativních budovách využili volné prostory a uvedli na trh nový projekt RightNow Offices, který se specializuje na kanceláře, zasedací místnosti a coworking po celé Praze s délkou nájmu již od jedné hodiny.

Dynamický je také vývoj požadavků na vybavení kancelářských prostor. Řada firemních nájemníků vyžaduje jejich úpravy tak, aby v nich například vznikly relaxační zóny. Ze standardních kuchyněk se stávají místa pro setkávání zaměstnanců, čemuž odpovídá jejich velikost a vybavení. Mnohdy se také standardní zasedací místnosti mění v coworkingové prostory, kde lze vést nejen závažná jednání, ale i společně s kolegy přímo pracovat.

Velkou změnu prodělalo vnímání ekologie. Stále více firem chce deklarovat, že působí v budovách, které minimalizují své dopady na životní prostředí. Aby budova mohla být klasifikovaná jako prémiová, musí mít environmentální certifikaci – čím vyšší, tím lépe.

Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat