US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Vedení OKD odmítlo návrh zprostředkovatele, odbory zvažují stávku

Vedení těžební společnosti OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy, který podal zprostředkovatel, a místo toho předložilo zaměstnancům svůj vlastní návrh. Řekl to ve čtvrtek mluvčí OKD Marek Síbrt. Horníci budou příští týden hlasovat o návrhu zaměstnavatele a také o tom, zda jsou ochotni jít do stávky, řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Redakce IW
Redakce IW
31. 10. 2013 | 12:36
Česká republika

Odboráři vyjednávají s vedením OKD o nové "velké" kolektivní smlouvě už více než rok, od loňského srpna. Platnost smlouvy se má prodloužit ze tří na pět let, konkrétně na roky 2014 až 2018. Protože se odboráři s vedením firmy nemohli shodnout, vyjednávání dostal na starost zprostředkovatel. Od 15. října jsou kvůli tomu horníci také ve stávkové pohotovosti.

Pytlík ve čtvrtek řekl, že jednání před zprostředkovatelem skončilo neúspěchem. Od pondělí 4. listopadu se tak zaměstnanci OKD začnou v referendu vyjadřovat k novému návrhu zaměstnavatele. "Pokud s tím nebudou souhlasit, podepíšou v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání souhlas se stávkou ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy," řekl odborový předák.

Pokud by se horníci v referendu vyjádřili pro stávku, ještě by to podle Pytlíka neznamenalo automaticky, že by se opravdu stávkovalo. "Neznamená to hned stávku, ale že zaměstnanci s tím nejsou spokojeni a jsou ochotni do stávky jít. To může být prostor pro další vyjednávání. Ale taky pro stávku," řekl Pytlík.

Mluvčí OKD uvedl, že návrh zaměstnavatele počítá se zachováním výše tarifní složky mzdy a zároveň zaměstnancům nabízí až čtyři procenta navíc za plnění plánu v oblasti objemu těžby a bezpečnosti práce. "Třináctý a čtrnáctý plat (přídavek na dovolenou a Vánoce) bude nahrazen podílem zaměstnanců na hospodářském výsledku společnosti," uvedl Síbrt.

Zdroj: ČTK

Česká republikaTěžbaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně