US MARKETOtevírá za: 8 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

WSJ: Evropské metropole lákají banky z Londýna

Některé evropské metropole by rády přilákaly finanční společnosti, které nyní působí v Londýně. Rozhodnutí britských občanů opustit Evropskou unii totiž ohrozilo pozici Londýna jakožto finančního centra Evropy, čehož se nyní snaží využít ve svůj prospěch například Paříž, Frankfurt či Dublin. Informuje o tom list The Wall Street Journal (WSJ).

Irská agentura pro zahraniční investice podle listu hned druhý den po referendu o takzvaném brexitu oslovila přes 1000 investorů, aby je upozornila, že Irsko zůstává v Evropské unii. Zároveň jim nabídla pomoc při přesunu aktivit.

Delegace z organizace Paris Europlace, která propaguje francouzský finanční sektor, se nyní chystá navštívit Londýn s úmyslem lákat finanční společnosti a odborníky do Paříže. Ve Frankfurtu pak úřady zřídily zvláštní telefonní linku pro banky, které chtějí jednat o přesunu svých aktivit z Británie.

Regulace finančního sektoru bude jedním z klíčových témat jednání o odchodu Británie z EU. Pro Británii je přitom v tomto ohledu v sázce velmi mnoho: v roce 2014 se finanční průmysl na ekonomickém výkonu země podílel 12 procenty. Finančnictví a související služby v Británii zaměstnávají téměř 2,2 milionu lidí, z toho více než 700 000 v Londýně.

Americká banka Morgan Stanley podle zdrojů WSJ vytvořila pracovní skupinu, která má prozkoumat možnosti jiného umístění evropských aktivit než v Londýně. Britská banka Barclays se zase chystá posoudit, zda by se její evropskou základnou mohl stát Dublin.

List nicméně upozorňuje, že s odchodem z Londýna mohou být spojeny různé komplikace, například jazykové problémy či potíže s nalezením vhodných kancelářských prostor a se zajištěním zázemí pro zaměstnance. Británie by navíc po odchodu z EU mohla podpořit atraktivitu Londýna pro finanční sektor zrušením pravidel, která omezují odměny bankéřů.

Překážku pro odchod z Londýna by podle listu mohl představovat rovněž odlišný životní styl v jiných evropských městech. Například Frankfurt je sice domovem Evropské centrální banky (ECB) a má ve srovnání s Londýnem nižší životní náklady, má ale zároveň pověst nudného města. "Přeji hodně štěstí při přemlouvání amerických investičních bankéřů, aby se tam přestěhovali," uvedl jeden z londýnských finančních poradců.

Zdroj: ČTK

Evropská unieEvropské bankySpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika