Jágr by se divil: Tohle má být nový daňový ráj?

Ve světě se rozmáhá nový trend. Peníze se z tradičních daňových rájů přesouvají do USA. Přibývá těch, kteří Spojené státy nazývají novým Švýcarskem. Co stálo za takovou změnou?
Andrew Penney, výkonný ředitel Rothschild & Co., se koncem roku 2015 u právníků informoval, jak pomoci zámožným klientům nejlépe "optimalizovat" daně. Přišla nečekaná rada - přesunout bohatství z offshorových destinací do Spojených států, osvobozené od daní a skryté před zraky americké vlády.
Je to paradox. Po letech kritiky ostatních zemí za údajné napomáhání daňovým podvodům a praní špinavých peněz se z USA stává daňový ráj.
Amerika v rámci boje proti nekalým praktikám v roce 2010 prosadila zákon Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA). Ten po finančních společnostech požaduje informace o účtech, jejichž majiteli jsou američtí občané, a reporty americkému daňovému úřadu (IRS). Když banky povinnosti nesplní, čelí vysokým pokutám.
Zákon FATCA inspiroval OECD, jež navrhla tvrdá pravidla, která by měla usnadnit vládám odhalování daňových podvodníků. Od roku 2014 přijalo nový systém reportingu 97 právních systémů. Pravidla kladou požadavky na transparentnost bankovních účtů, trustů a dalších investic mezinárodních klientů. Jen několik zemí odmítlo novou regulaci přijmout - Bahrajn, Nauru, Vanuatu a Spojené státy.
"Spojené státy stály odjakživa v čele boje proti mezinárodním daňovým podvodům a využívání zahraničních finančních účtů," uvedl mluvčí ministerstva financí Ryan Daniels. Prohlásil, že iniciativa OECD přímo "staví" na americkém zákoně FATCA. Ministerstvo financí přitom navrhuje regulaci podobnou OECD pro americké účty se zahraničními majiteli. Schvalování podobných zákonů už ale v minulosti vázlo kvůli odporu republikány kontrolovaného Kongresu a bankovního sektoru.
Skvělá podnikatelská příležitost
Penney měl ve své původní verzi prezentace uvedeno, že "jsou nyní USA efektivně největším daňovým rájem světa". I kdyby USA chtěly zkoumat, zda byl majetek zahraničních klientů bank nabyt v souladu s daňovým systémem země původu, chybí vládě zdroje, díky nimž by dodržování zahraničních daňových zákonů mohla vynutit. Navíc není ani vidět velký zájem v této oblasti něco dělat.
Firmy nemarní čas a snaží se ze situace vytěžit co nejvíce. Fakt, že si Američané postavili hlavu a nepodepsali pravidla OECD o sdílení informací, může být pro byznys finančních společností silným stimulem, napsal například v e-mailu bankéřům Ray Grenier, ředitel Bolton Global Capital.
Jeho firma se těší z nárůstu počtu nově otevřených účtů. Jde především o klienty, kteří do USA přesunuli peníze z evropských bank, zejména ze Švýcarska. "Nová pravidla OECD odstartovala exodus," napsal Grenier. Všichni - od londýnských právníků po švýcarské trusty - se zapojují do hry a napomáhají světové elitě přesouvat bankovní konta z Baham a Panenských ostrovů do Nevady, Wyomingu nebo Jižní Dakoty.
Nový koridor pro praní špinavých peněz
Nemnoží se jen obavy, že budou neameričtí držitelé účtů obcházet daňové zákony svých zemí. Americké ministerstvo financí se také strachuje, že by se masivní příliv kapitálu na tajná konta mohl stát novým kanálem pro legalizaci peněz z trestné činnosti. Aktuálně se přes světový finanční systém podle odhadů OSN každoročně "vypere" minimálně 1,6 bilionu USD.
Nabízet diskrétní přístup klientům bank není ilegální, oponuje právník Scott Michel z Caplin & Drysdale, který zastupuje švýcarské banky a majitele účtů. Vše je v mezích zákona do chvíle, kdy americké banky nezačnou vědomě napomáhat zahraničním klientům k daňovým únikům.
Tajná konta, která ukrývají bohatství v USA, Švýcarsku nebo jinde, mohou také ochránit bohaté před vydíráním a únosy rodinných příslušníků, hájí zájmy klientů právníci. Bohatí se navíc cítí bezpečněji, když "zaparkují" příjmy v USA, ne v nějakém nestabilním regionu.
Rothschild, staletí fungující evropská finanční instituce, otevřela trustovou společnost v Nevadě jen několik bloků od velkých kasin. V reakci na změny v regulaci přesouvá bohatství zámožných klientů z daňových rájů (jako jsou například Bermudy, které nově podléhají mezinárodním požadavkům na sdílení informací) do svých trustů, které jsou od reportování osvobozeny.
Firma oficiálně prohlašuje, že trusty nabízejí služby mezinárodním rodinám, které láká stabilita USA, a že tito klienti vždy prokazují, že neporušují daňové zákony své domovské země. "Trusty nebyly vytvořeny, aby využívaly toho, že se USA nepřipojily k mezinárodním standardům reportování," tvrdí mluvčí Rothschild Emma Reesová a vysvětluje, že Rothschild Trust North America byla založena v roce 2013, aby poskytovala služby mezinárodním rodinám, zejména těm s aktivy v USA a zámoří. "Oslovujeme zejména klienty, kteří vyhledávají stabilní, regulované prostředí USA. Nenabízíme právní služby, pokud si nejsme absolutně jistí, že mají klienti všechny daňové záležitosti v pořádku," doplňuje Reesová.
Také Trident Trust Co., jeden ze světově největších poskytovatelů offshore trustů, přesunul desítky účtů ze Švýcarska, Kajmanských ostrovů a dalších vyhlášených daňových rájů do Sioux Falls. Učinil tak už v prosinci, aby transfer stihl do 1. ledna, kdy začala nová pravidla platit.
Konec éry tradičních daňových rájů?
Finanční experti se ale i tak shodují, že "staré" daňové ráje jen tak nezmizí. Podle Gabriela Zucmana, profesora ekonomie na University of California v Berkeley, švýcarské banky nadále spravují aktiva v hodnotě 1,9 bilionu USD, která zatím majiteli účtů nebyla reportována v domovských zemích. A těžko říci, na jakou hodnotu by se celkové číslo vyšplhalo, kdybychom se zaměřili na zbylé z téměř 100 právních systémů, které se ke standardům připojily.
Po mnohá desetiletí bylo Švýcarsko světovým centrem tajných bankovních účtů. Časy se ale pomalu mění. V roce 2007 zafungoval Bradley Birkenfeld, bankéř z UBS, jako whistleblower, když pomohl rozkrýt praktiky firmy při napomáhání americkým klientům vyhýbat se daním s nepřiznanými účty. Více než 80 švýcarských bank, včetně UBS a Credit Suisse, se nakonec dohodlo, že spor urovná zaplacením 5 miliard USD.
Problémům čelila i Rothschild Bank, která loni v červnu přistoupila na dohodu o zastavení vyšetřování s americkým ministerstvem spravedlnosti. Banka připustila, že pomáhala americkým klientům skrývat příjmy před IRS. Přijala pokutu v hodnotě 11,5 milionu USD a uzavřela 300 účtů patřících americkým daňovým poplatníkům v celkové hodnotě 794 milionů USD.
Zdroj: Bloomberg