US MARKETOtevírá za: 8 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Akcie a američtí prezidenti: Mají trhy raději republikány, nebo demokraty?

Americké volební superúterý je tady. Proč by to (ne)mělo zajímat akciové investory?

Za vlády demokratického prezidenta v USA vzrostly akciové trhy v průměru za rok o 10 %, za vlády republikána jen o 1,8 %. Tento fakt vyvrací všeobecně rozšířenou domněnku, že republikánští prezidenti díky svým liberálnějším postojům k podnikání a ekonomice zajistí lepší ekonomické podmínky, což bude generovat i růst cen akcií. Tento předpoklad není úplně správný, je ale potřeba připomenout, že vývoj cen na burzách je ovlivněn řadou jiných faktorů, než je politická příslušnost amerického prezidenta, zejména ve středně- a dlouhodobém horizontu.

Analýza vývoje výkonnosti cen amerických akcií (měřeno podle indexu S&P 500) od roku 1928 až do současnosti ukazuje, že za vlády republikánů se burzám daří hůře. Čtyři funkční období republikánských prezidentů skončila celkovou ztrátou. Pod vedením demokratického prezidenta bylo zaznamenáno pouze jedno pro akcie nevýnosné čtyřleté období.

"Zatímco za vlády demokratického prezidenta vzrostly akciové trhy v průměru za rok o 10 %, během funkčního období republikánských prezidentů trhy vzrostly jen o 1,8 % ročně. Od konce druhé světové války až do současnosti pak ceny akcií vzrostly o 11,4 % za rok v průběhu vlády demokratického prezidenta, republikány vedená období vykázala roční růst v průměru jen o 4,8 %," shrnuje Adam Lessing, ředitel Fidelity International pro Rakousko a východní Evropu.

"I když burzy v USA vykázaly výrazně lepší výkon v průběhu funkčních období demokratických prezidentů, musíme při analýze brát vždy v potaz i související hospodářské a politické výzvy, kterým musely čelit jednotlivé administrativy. Neexistuje přímá souvislost mezi politickou příslušností prezidenta a vývojem cen akcií na burzách, zejména ve středně- a dlouhodobém horizontu. Investoři by se proto neměli nechat ovlivnit samotnými volbami. Namísto toho by se měli důsledně držet své investiční strategie," doporučuje dále Lessing.

Letošní 1. březen je v USA takzvané volební superúterý, součást primárek a celého procesu volby amerického prezidenta. Jeho (nebo její) jméno bude známo 8. listopadu. "Ačkoli je superúterý důležité pro samotné volby, je velice nepravděpodobné, že bude mít významný dopad na americké akcie, do prezidentských voleb totiž zbývá ještě několik měsíců. Větší pozornost si aktuálně jistě uzme zasedání FOMC v polovině března," říká Nick Price, akciový analytik z Fidelity International.

"Investoři budou bedlivě sledovat, jaké načasování zvyšování sazeb Fed zvolí nebo naznačí. Ačkoli je podle mě březnové zvýšení úroků nepravděpodobné, zdá se, že trhy tuto možnost pro celý letošní rok podceňují. Růst ekonomiky USA je přitom nadále mírně pozitivní a díky zvyšujícím se mzdám a inflaci, která pravděpodobně v příštích měsících poroste, možná přece jen letos sazby v USA půjdu nahoru," doplňuje Price. "Skutečný význam superúterý je v tom, že testuje kandidáty z mnoha států v tom, jak a zda jsou schopni bojovat na národní úrovni a nezabývat se jen jedním státem. Díky tomu získá veřejnost (a trh) lepší představu, kdo bude v listopadu reálně kandidovat a co to pro USA může znamenat."

Zdroj: Fidelity International

Americká ekonomikaAmerické akcieBurzovní almanachPolitikaS&P 500Volby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika