9 tweetů o centrálních bankách, které vám otevřou oči

Definice šílenství je dělat stejnou věc stále znovu a očekávat jiné výsledky, zní jeden z citátů Alberta Einsteina. Co má známá myšlenka jednoho z největších vědců a myslitelů všech dob společného s centrálními bankami?
Světové centrální banky dělají vše, co je v jejich silách, aby podpořily expanzi příslušných ekonomik. Objemy skupování finančních aktiv jsou ohromující a bezprecedentní.
Finanční trhy snažení centrálních bank v posledních letech ocenily více než bohatě, a to i přesto, že tato mimořádná opatření ani zdaleka nepřinesla očekávané výsledky.
Jeffrey Snider, hlavní investiční analytik Alhambra Investment Partners, to vysvětluje tím, že centrální banky v dnešním světě nemají prakticky žádnou moc. "Tvrzení, že problém spočívá v ucpaném přenosovém kanálu, je mimo. Žádný přenosový kanál neexistuje, moc dnes v rukou třímá takzvaný šedý bankovní systém," tvrdí Snider.
Možné ale také je, že zkrátka jen schopnost centrálních bank podporovat expanzi úvěrování již dosáhla svého vrcholu a investoři další výzvy centrálních bankéřů ignorují.
Úroveň zadlužení spotřebitelů (v USA) je totiž extrémní a život na dluh začíná narážet na své limity.
V podobné pozici je i firemní sektor.
Možná by si měli centrální bankéři před dalším uvolňováním měnové politiky položit jednoduchou otázku: Funguje alespoň něco z toho, co děláme?
Přestaňme se na ekonomiku dívat přes růžové brýle a přiznejme si pravdu. Centrální bankéři nás tahají za nos.
A pak ve vzduchu visí ještě jedna otázka, pro centrální banky extrémně nepříjemná. Jaké budou dlouhodobé dopady zvyšování cen finančních aktiv a zadlužení spotřebitelů a podniků do reálné ekonomiky, která si toho z podpůrných opatření moc nevzala?
Zdroj: thefelderreport.com