Tyto dvě maličkosti před sto lety zachránily finanční svět

John Pierpont Morgan, zakladatel banky JPMorgan Chase, zastával názor, že čím komplexnější problém je, tím jednodušší řešení je potřeba hledat. Svoji teorii potvrdil hned několikrát, nejznámější je ale případ ze začátku 20. století.
Na začátku minulého století čelil americký bankovní systém do té doby nejhlubší krizi. Skutečnost, že tehdy neexistovalo nic jako povinné pojištění vkladů a dohled nad trhem nezajišťovala jedna centrální instituce, vyvolávala oprávněné obavy, že finančním domům ve Spojených státech podrazí nohy dominový efekt.
Silně zasažena byla zejména společnost Trust Company of America, která čelila masivnímu vybírání vkladů. Za pět minut dvanáct na pomoc přispěchala banka JPMorgan, její snahy o záchranu Trust Company of America ale narazily na zásadní problém. Lidé peníze z Trust Company of America vybírali mnohem rychleji, než je do ní JPMorgan zvládala pumpovat.
Na to John Pierpont Morgan zareagoval geniálním tahem. Pokladníkům John Pierpont Morgan nařídil, aby dříve, než klientům peníze z účtu vyplatí, sumu třikrát nebo čtyřikrát přepočítali. Tím se objem denních výběrů snížil z asi osmi milionů dolarů na zhruba dva miliony dolarů denně.
Vedle toho Morgan kontaktoval "své" lidi v novinách, s nimiž se domluvil na zveřejnění série zpráv o masivním růstu domovních vloupání. Tím nemalou část lidí odradil od toho, aby své úspory místo v bance měli doma. Ano, byla to sice lež, John Pierpont Morgan díky ní ale zachránil miliardy dolarů a zapsal se do dějin. Geniální myšlenky bývají jednoduché.
Zdroj: tonyisola.com