SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed v březnu opět utáhl měnové kohouty, rozpětí pro základní úrokovou sazbu se posunulo na 0,75-1,00 %

Měnový výbor americké centrální banky na svém březnovém zasedání odhlasoval zvýšení základní úrokové sazby z 0,5-0,75 % na 0,75-1,00 %. Trh rozhodnutí očekával. Banka současně zveřejnila novou prognózu vývoje americké ekonomiky a sazeb. Tiskovou konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.
Měnový výbor Fedu po svém dvoudenním zasedání uvedl, že i další zvyšování sazeb bude postupné. To podle agentury Reuters potvrzuje dosavadní záměr zvýšit v letošním roce sazby celkem třikrát. Zvyšování sazeb by se mohlo v největší světové ekonomice začít podle analytiků promítat do mírného růstu nákladů na firemní a spotřebitelské úvěry.
Středečním krokem se Fed těsně přiblížil k širšímu pásmu, v němž obvykle operoval v minulých desetiletích, než základní sazbu za finanční krize v roce 2008 srazil de facto na nulu a začal ekonomiku podporovat nákupy dluhopisů.
Výhled růstu americké ekonomiky v letošním roce centrální banka ponechala na 2,1 %, výhled pro rok 2018 zlepšila z 2 % na 2,1 % a výhled pro rok 2019 ponechala na 1,9 %. Nezaměstnanost podle Fedu zůstane v letech 2017 až 2019 stabilní na úrovni 4,5 % (proti prosincové prognóze beze změny). PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,9 %, v letech 2018 a 2019 by se měla zvýšit na cílovaná 2 % (výhled proti prosinci beze změny). Výhled jádrové PCE inflace pro letošní rok banka zvýšila z 1,8 % na 1,9 %, výhled pro roky 2018 a 2019 Fed ponechal na 2 %.
Fed - makroekonomická prognóza (březen 2017), zdroj: Fed
Minulý měsíc šéfka Fedu Janet Yellenová při svém prvním vystoupení v Kongresu od nástupu Donalda Trumpa do prezidentské funkce řekla, že vyčkávat příliš dlouho se zvyšováním úrokových sazeb by nebylo rozumné, protože později by centrální banka musela úroky zvyšovat rychleji a to by mohlo srazit ekonomiku do recese. Utahování měnové politiky je podle ní nutné kvůli dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace. Tento názor Yellenová zopakovala i během středeční tiskové konference po konci zasedání měnového výboru.
Předloni v prosinci měnový výbor přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % z rekordního minima 0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst USA držel zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ho ale donutily odložit obavy z vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Znovu tak sazbu FOMC zvýšil až po roce, tedy loni v prosinci.
Výhled výše základní úrokové sazby Fed proti prosinci prakticky nezměnil. Letos se podle něj základní sazba zvýší na 1,4 %, příští rok stoupne na 2,1 % a v roce 2019 se posune na 3 % (prosincový odhad pro rok 2019 byl 2,9 %). Dlouhodobý výhled Fed ponechal na úrovni 3 %.
Fed tak nadále předpokládá, že v letošním roce přikročí k celkem třem zvýšením základní úrokové sazby po 25 bazických bodech.
Fed - prognóza výše základní sazby (březen 2017)
Snadnější zvyšování úroků v poslední době umožnil i lepší výhled světové ekonomiky. Hospodářský růst v eurozóně mírně zrychluje a čínská ekonomika se jeví stabilnější než před rokem.
Tisková konference Janet Yellenové
19.32 Yellenová: Příznivý vývoj ekonomiky podporuje ochotu a schopnost domácností utrácet. Příznivě vyznívá také vývoj situace na trhu práce.
19.34 Yellenová: Zvýšení sazeb odráží pokračující příznivý vývoj ekonomiky směrem k našim cílům.
19.36 Yellenová: Dnešní rozhodnutí zvýšit sazby rovněž reflektuje naše přesvědčení, že příliš dlouhé vyčkávání s navracením měnové politiky do normálu by zvyšovalo riziko možné potřeby budoucího rychlejšího zvyšování sazeb.
19.38 Yellenová: Měnový výbor nicméně předpokládá, že úrokové sazby se budou i v několika příštích letech pohybovat pod úrovněmi, na nichž se nacházely v době před příchodem současné uvolněné měnové politiky.
19.39 Yellenová: Měnová politika není dopředu naplánovaná, reaguje a bude reagovat na vývoj ekonomiky a její potřeby. Odhad vývoje sazeb se proti prosinci prakticky nezměnil.
19.41 Yellenová: Proces rozpouštění bilance Fedu bude postupný a předvídatelný.
19.43 Yellenová: Odhadované trojí zvýšení sazeb v letošním roce lze bezesporu označit za postupné zvyšování sazeb. Nemohu vysvětlit, co přesně znamená to, že bychom mohli být nuceni sazby zvyšovat příliš rychle, kdybychom dlouho vyčkávali.
19.46 Yellenová: Naše rozhodnutí zvýšit sazby se zakládá na jasných signálech z ekonomiky. Nerozhodujeme se na základě spekulací.
19.48 Yellenová: Náš pohled na ekonomická rizika zůstává neměnný.
19.52 Yellenová: Základní úroková sazba se nyní může nacházet blízko horní hrany rozpětí, tedy blízko úrovně 1 %.
19.54 Yellenová: V letech 2015 a 2016 jsme sazby zvýšili pokaždé jen jednou. To zřejmě mnohé přesvědčilo, že toto je tempo, jakým budeme sazby zvyšovat i nadále. Je ovšem důležité pochopit, že se postupně blížíme ke stanoveným cílům, na což měnová politika reaguje.
19.59 Yellenová: Světové ekonomice se daří dobře. Roste rychleji a rizika jsou vyrovnanější. Některé výzvy ale přetrvávají.
20.03 Yellenová: Údaje o HDP jsou poměrně volatilní, řídit se jen jimi by bylo zavádějící. Na trhu práce vysílá příznivé signály pokračující silná tvorba pracovních míst. Míra nezaměstnanosti neklesá tak výrazně, protože se na trh práce vracejí lidé, kteří z něj dříve odešli.
20.06 Yellenová: Očekáváme, že se situace na trhu práce bude nadále vyvíjet příznivě. To by mělo působit i na růst mezd.
20.07 Yellenová: Měnová politika Fedu není vytesaná do kamene, odvíjí se vždy od aktuálních dat.
20.11 Yellenová: Signál, který vysíláme směrem ke spotřebitelům, je ten, že americké ekonomice se daří. Pokračuje tvorba pracovních míst, lidé se nemusejí bát hledat práci, která jim bude vyhovovat. Víme o jistých problémech, zejména co se týká lidí s nižším vzděláním, celkově se ale situace ubírá správným směrem. Inflace se blíží k 2% úrovni.
20.15 Yellenová: Jádrová meziroční inflace se stále pohybuje pod naším 2% cílem, očekáváme ale, že se bude dále zvyšovat.
Americký dolar k euru výrazně oslabil, kurz eurodolaru se posunul z 1,0635 až na 1,0742. Akcie rozšířily zisky.
Michael Arone, hlavní investiční stratég ve společnosti State Street Global Advisors, vysvětluje oslabení dolaru tím, že trh od Janet Yellenové čekal silně jestřábí projev, toho se ale nedočkal. Yellenová mimo jiné řekla, že krátkodobé přestřelení 2% inflačního cíle Fed nevnímá jako problém.
"Během tiskové konference Janet Yellenové si každý našel to své. Ti, kdo se přiklánějí k jestřábům, se zaměřili na poznámku, že otálení se zvyšováním sazeb by Fed mohlo v budoucnosti nutit měnovou politiku utahovat až příliš rychle; holubice pro změnu přivítaly to, že Fed necítí akutní potřebu sazby zvyšovat rychleji, než se nyní všeobecně předpokládá," uvádí Scott Clemons, hlavní investiční stratég Brown Brothers Harriman.
Dluhopisový guru Bill Gross po tiskové konferenci Yellenové v rozhovoru pro finanční televizi CNBC poznamenal, že je podle něj šéfka centrální banky Spojených států mnohem více holubicí než jestřábem. "Yellenová si je vědoma toho, co by se mohlo na trzích stát, kdyby začaly přilétat šedé labutě. Proto se snaží trhy opakovaně ujišťovat, že se sazby budou zvyšovat jen pozvolna," řekl Gross.
Inflace je díky ropě výrazně nad 2 %
Index spotřebitelských cen v USA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % po +0,6 % v lednu. Analytici čekali stagnaci. Meziroční míra inflace podle očekávání vzrostla na 2,7 % z lednových 2,5 %. K růstu inflace ale nyní přispívají hlavně vyšší ceny energií a výdaje na zdraví a bydlení.
Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastrukturních projektů a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než se nyní čeká.
Americká ekonomika v únoru mimo zemědělství vytvořila zhruba 235 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 190 tisíc míst po přibližně 238 tisících v lednu (revidováno z 227 tisíc). Průměrná hodinová mzda se v meziročním srovnání zvýšila o 2,8 %, v lednu růst činil 2,5 %. Meziměsíčně v únoru ale průměrná hodinová mzda stoupla jen o 0,2 %. Očekával se růst o 0,3 %.
Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí prudce kleslo a v celoročním přepočtu dosáhlo 1,9 %. Ve třetím čtvrtletí růst činil 3,5 %, což bylo dvouleté maximum. Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 1,6 %, což byl nejslabší výkon za pět let.
"Analýza dat ukazuje, že tzv. tvrdá data (HDP, průmyslová výroba apod.) se v posledních měsících spíše zhoršují. Lídrem optimismu jsou tak tzv. měkká data jako ukazatele důvěry. Samo o sobě to není špatnou informací, protože bez optimismu se ekonomika nenakopne, otázkou ovšem je, zda optimismus není tažen jen očekáváním příchodu zázraku z dílny Donalda Trumpa.
USA - tvrdá vs. měkká data a animal spirits
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK