US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,19 %
NASDAQ-0,10 %
DOW JONES-0,80 %
PX+0,09 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA-0,04 %

ČR: Rozpočet na rok 2018 bude schválen do konce září, ujistili Sobotka i Pilný

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se na bilanční schůzce s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) shodl, že návrh rozpočtu na příští rok i přes spory ohledně zvyšování platů vláda schválí standardně, tedy do konce září. O růstu platů bude koalice jednat v pondělí před jednáním vlády. Podle Sobotky se musejí koaliční strany dohodnout na jednotném postoji. Premiér to řekl novinářům po jednání s Pilným.

"Můj pohled a ČSSD je, že by se platy měly zvýšit od 1. listopadu, a to o deset procent všem ve veřejném sektoru a učitelům o 15 procent. Nejednali jsme dnes, jak se budou konkrétně zvyšovat platy. Zde se musí dohodnout celá koalice," uvedl.

Peníze je možné podle premiéra získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Sobotka uvedl, že ke konci srpna to bylo zhruba 100 miliard korun, část je ale určena na spolufinancování projektů z fondů EU.

Pilný řekl, že by ve čtvrtek měl získat od jednotlivých ministerstev informace, kolik z nespotřebovaných výdajů mohou na růst platů ve školství uvolnit. Za minulé roky by celková neutracená částka mohla činit kolem 40 miliard, uvedl již ve středu Pilný.

Odboráři z veřejného sektoru ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu požadavku růstu platů.

V hodnocení činnosti ministerstva financí se Sobotka i Pilný shodli, že rozpočtu pomáhají opatření proti šedé ekonomice přijatá za této vlády. Jde především o elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení u DPH. "Shodli jsme se, že opatření, která vláda prosadila, přinášejí reálné příjmy do státního rozpočtu. Ekonomika velmi dobře roste. Lépe se daří vybírat daně, ale stát získává příjmy ještě v rychlejším tempu, než odpovídá růstu ekonomiky. A to je výsledek těch opatření, EET a kontrolního hlášení," uvedl Sobotka.

Dále řekl, že by ministerstvo financí mělo pokračovat do konce mandátu vlády v přípravě modelu, jakým bude financována dostavba bloků v jaderné elektrárně Dukovany.

Premiér ve středu avizoval, že s Pilným bude jednat kvůli rozpočtu na příští rok také v pátek. S ministrem se však nakonec sejdou až po víkendu. "Pan premiér s panem ministrem vše probrali dnes, k dalšímu jednání se sejdou v pondělí," sdělil ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Česká ekonomikaČeská republikaPolitikaRozpočet
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Grónsko jako další Venezuela? Důvod by se našel, jen bezpečnost to ale není

Grónsko jako další Venezuela? Důvod by se našel, jen bezpečnost to ale není

7. 1.-Tomáš Beránek
Grónsko