US MARKETOtevírá za: 0 h 48 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

4 témata, která budou v příštích letech ovlivňovat trh práce

Trh práce se mění dosud neviděnou rychlostí. Změny jsou přitom iniciovány nejen vývojem na poli technologií, ale i demografickými trendy a dalšími faktory. Následující čtyři témata by měla trhu práce dominovat v příští dekádě.

1. Robotizace a umělá inteligence

Experti tvrdí, že nástup umělé inteligence na trh práce je hotová věc. Jedním dechem ale dodávají, že není potřeba se tohoto trendu obávat. Robotizace má spočívat v efektivnějším využití lidského kapitálu a nahrazení člověka stroji a umělou inteligencí na pozicích, kde není potřeba kreativního myšlení.

Výkonný ředitel zprostředkovatele práce Upwork Stéphane Kasriel říká, že nečeká úbytek pracovních míst v důsledku robotizace a automatizace. Spíše podle něj dojde ke změně struktury poptávaných pracovníků, větší zájem bude o kvalifikované zaměstnance schopné rychle se adaptovat na nové podmínky. "Budoucnost podle mě bude o spolupráci lidí a strojů, ne o jejich souboji," říká.

2. Soupeření měst o talenty

Když Amazon v říjnu oznámil, že plánuje za více než pět miliard dolarů postavit svou druhou centrálu, dostal během krátké chvíle pobídky od více než 200 amerických měst. Tento případ ukazuje, že představitelé měst si uvědomují, že bez velkých zaměstnavatelů se neobejdou.

Je přitom jasné, že se velké podniky nepoženou nikam, kde by měly problém získat kvalifikované pracovníky. Lze proto předpokládat, že města budou investovat značné částky, aby přilákala talentované lidi, kteří jim pomohou v souboji o investice.

3. Zaměstnanci vs. freelanceři

Více než třetinu americké pracovní síly dnes tvoří freelanceři, lidé na volné noze, kteří pracují pro toho, kdo jim aktuálně dokáže nabídnout nejzajímavější práci a nejlepší pracovní podmínky. A toto číslo by se podle expertů mělo dále zvyšovat. Předpokládá se, že už kolem roku 2027 by freelanceři mohli tvořit více než 50 % pracovní síly v USA.

Cílem mladých lidí už dnes není jako v případě jejich rodičů najít si dobře placenou práci a rychle založit rodinu. Chtějí získat co nejvíce zkušeností a nechtějí se poutat k jednomu místu. K tomu je freelancing ideální.

4. Vzdělávací systém

Vzdělávací systém je zastaralý a neodpovídá tomu, co se děje kolem nás. A je úplně jedno, zda je řeč o střední, západní nebo severní Evropě či Spojených státech. Problémem je, že vzdělávací systém je stále založen na odděleném přístupu k jednotlivým předmětům. Když se na základní či střední škole vyučuje matematika, neexistuje historie, během hodin češtiny nebo jiného jazyka zase všichni dělají, jako by nikdy neslyšeli o informačních technologiích.

Dnešní svět je složitou strukturou, vše souvisí se vším, jednotlivé obory lidské činnosti se prostupují a vzájemně ovlivňují. Moderní škola by měla být místem, kde se pracuje s talentem dětí a kde je důraz kladen na interdisciplinaritu. To se ale neobejde bez zreformování školství na všech stupních.

Zdroj: World Economic Forum

DemografiePracovní trhTechnologieVzdělání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika