Jim Rogers: Zajímají mě zlato a zemědělské komodity

V roce 1970 Jim Rogers spolu s Georgem Sorosem založil fond Quantum. Nyní je komoditním guru, pracuje v Singapuru, kde žije s manželkou a dvěma dcerami. V rozhovoru pro Business Insider se se čtenáři podělil o svůj pohled na světovou ekonomiku, rozvíjející se trhy a komodity.
Co stojí za současným růstem ceny ropy a jaké to bude mít důsledky?
Jednou příčinou je nepochybně Írán, ale další důvody jsou v USA. Třeba problém s infrastrukturou. Amerika ropu má, ale ne tam, kde by potřebovala. Na východním pobřeží využívá dovezenou ropu, jejíž cena hlavně kvůli Íránu stoupá.
Důvody jsou jak na straně poptávky, tak nabídky. V Evropě je produkce ropy ze Severního moře na ústupu. Ropné rezervy podle IEA klesají na celém světě, a pokud v následujících dekádách někdo neobjeví nová rozsáhlejší naleziště, budeme mít velký problém.
Při jaké úrovni může být cena ropy hrozbou pro americké oživení?
Zpomalení čeká Ameriku tak jako tak. Gigantický dluh, který dnes USA mají, představuje pro ekonomiku mnohem větší problém než ropa. Historicky vzato, po každých 4 až 6 letech ekonomika USA zpomalí. Mezi roky 2012 a 2014 bychom proto měli být připraveni na další zpomalení. Zda za tím bude stát vysoká cena ropy, nebo něco jiného, to vám neřeknu. Ke zpomalení však jistě dojde v dohledné budoucnosti.
Jak dopadne vyšší cena ropy na mladé trhy, zejména v Asii? Mnohé z nich dnes bojují s inflací a snaží se podpořit růst.
Každý zaplatí za ropu vyšší cenu – negativní důsledky na spotřebu to bude mít všude. Nejde však jen o ropu, roste cena potravin i dalšího zboží. To, že americká vláda o inflaci lže, je jiná. Inflaci pocítí každý, kdo chodí nakupovat. Kde američtí politici nakupují, když tvrdí, že inflace není, nemám ponětí.
Kdybyste si měl vybrat pro investici pouze jednu komoditu, která by to byla?
Některá ze zemědělských komodit, záleželo by na tom, co by bylo právě nejvýhodněji oceněno.
Nedávno jste prohlásil, že když zlato zamíří pod 1 600 USD za trojskou unci, začnete nakupovat ve velkém. Jak vidíte zlato dnes?
Když bude pod 1 600, tak budu jistě nakupovat. A kdyby se dostalo dokonce pod 1 200 USD, nakoupím daleko více. Zlato rostlo 11 let v řadě, což je velmi neobvyklé u jakéhokoli aktiva. Proto by také bylo zvláštní, kdyby ho letos nečekala žádná korekce. Zlato neprodávám, dokud nebude v bublině. Jednoho dne se tak jistě stane, ale myslím si, že už mám dost zkušeností na to, abych bublinu včas rozpoznal.
Ohledně Číny jste býkem. Proč si myslíte, že se medvědi mýlí?
Myslíte ty, kteří jsou přesvědčeni, že se Čína přehřívá a brzy exploduje? To už říkají tři roky. Jednou asi budou mít pravdu, do té doby se však budou léta krutě mýlit. Netvrdím, že Čína nenarazí na překážky. V Americe bylo v 19. století 15 depresí, nebyla dodržována lidská práva, neexistovaly pořádné zákony a proběhla občanská válka, ale přesto se USA staly nejúspěšnější zemí 20. století. Čína "spala" 300 až 400 let. To se změnilo koncem 70. let. Číňané žijící a pracující v zámoří přivezli zpět domů kapitál, know-how a manažerské dovednosti. Výhoda Číny tkví i v tom, že zde lidé hodně spoří. Ukládají si více než 35 % příjmu, a to i když přijdou horší časy, na rozdíl od Američanů a zbytku světa.
Hodně se dnes mluví o Číně v souvislosti s realitní bublinou. Jaký je váš názor?
Realitní bublina tam byla. Vláda k ní přispěla úmyslně. Například Jim Chanos říkal, že v Číně bude bublina tisíckrát horší než v Dubaji. Chanos neporozuměl Dubaji ani Číně. Neříkám nic za jeho zády, řekl jsem mu to do očí. Čína se totiž od Dubaje diametrálně liší.
Můžete to vysvětlit?
Dubaj chtěla postavit ekonomiku na spekulaci s nemovitostmi, nic víc. Neměli ropu, nerostné suroviny ani hodně obyvatel, jen ohromnou spekulaci ve výstavbě. Čína toho může nabídnout mnohem víc - má rostoucí populaci, jsou zde bohaté nerostné zdroje a obrovské finanční rezervy. To Dubaj postrádá. Má sice bohatého "velkého bratra", ale tím to končí. Naproti tomu Čína má vše, co potřebuje: suroviny, levnou pracovní sílu, disciplínu, kvalifikované pracovníky a obrovský trh.
Čínský růst zpomaluje, inflace je znepokojující a letos má dojít ke změně vlády. Myslíte si, že má Čína pod kontrolou ceny nemovitostí a ekonomický růst?
Jak jsem se již zmínil, myslím si, že čínská vláda plánovala bublinu. Nyní chtěli ekonomiku trochu "zchladit". Co se týče nižší míry růstu, čínským vládním statistikám nevěnuji pozornost, protože jsou falešné. Nikdo neví, jakou měrou Čína ve skutečnosti roste, ani oni samotní. Jisté je, že se Číně daří lépe než všem ostatním zemím, a tak to bude i nadále.
Netvrdím tím však, že by se nemohla někdy dostat do recese. Má ovšem dost naspořeno na horší časy, takže když bude hůř, využije toho. Amerika nemá na horší časy naspořeno nic. Když v USA začne "přituhovat", bude se muset dále zadlužovat, nebo peníze natiskne. Ani jedno z toho není nic příznivého pro Ameriku a celý svět.
Dříve jste říkal, že je Indie ideálním místem pro cestování, ale ne pro investice. Jaké vidíte investiční příležitosti v Indii?
Cestovní ruch. Částečně kvůli tomu, že dnes mohou Číňané cestovat, mají to do Indie blízko a je pro ně levná. Indický turismus zažije úžasný vzestup v několika dalších dekádách.
Také jste prohlásil, že z těch, kteří dnes investují v Barmě, budou v následujících 20 až 40 letech boháči. Barma se dala na cestu reforem, takže to je možná začátek konce její ekonomické izolace od západu. Jak ji vidíte dnes?
Čína se rozhodla otevřít se světu v roce 1978, ale trvalo ještě pěknou řádku let, než se ekonomicky vypracovala. Barma právě učinila rozhodnutí. Musí toho dát hodně do pořádku (včetně své měny), ale každým dnem to vypadá lépe. Bohužel, v Singapuru je nezákonné investovat do Barmy, takže investovat nemohu, ale vy ano.
Jakou jste kdy dostal nejlepší investiční radu?
"Kupuj levně, prodávej draze!" Bylo to tehdy, když jsem šel na Wall Street. Všichni ti staří pánové tehdy říkávali: "Když porozumíte penězům, pochopíte, o co tady jde."
Zdroj: Business Insider