US MARKETOtevírá za: 6 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Fed v červnu posunul základní úrokovou sazbu do pásma 1,75-2,00 %, celkem by letos mohl politiku zpřísnit čtyřikrát

Americká centrální banka na svém červnovém zasedání podle očekávání posunula základní úrokovou sazbu do pásma 1,75-2,00 %. Zároveň vydala novou makroekonomickou prognózu. V květnu Fed základní úrokovou sazbu ponechal v pásmu 1,50-1,75 %, kam ji v březnu posunul z rozpětí 1,25-1,50 %. Banka nyní předpokládá, že letos přikročí ještě ke dvojímu zvýšení úroků.

Pokud Fed do konce roku sazby skutečně zvýší ještě dvakrát, celkem je letos zvedne čtyřikrát. Dříve banka počítala jen se třemi zvýšeními. V příštím roce centrální bankéři nadále plánují zvýšit sazby třikrát.

Z prohlášení po zasedání Fed vypustil příslib, že bude po určitý čas držet úroky na úrovni, která bude dostatečně nízká pro stimulaci ekonomiky.

"Trh rozhodnutí zpřísnit měnovou politiku díky srozumitelné komunikaci Fedu nepřekvapilo. Mírným překvapením tak byla jen informace, že by se letos mohly sazby výše posunout ještě dvakrát," říká Andrew Slimmon z Morgan Stanley Investment Management.

"Očekávání dalšího zpřísňování měnové politiky je špatnou zprávou pro zadlužené americké domácnosti, jejichž rozpočty jsou již nyní poměrně napjaté. Vyšší sazby, a tedy vyšší splátky dluhů se negativně promítnou do jejich kupní síly, obzvláště nezačne-li výrazněji zrychlovat růst mezd," dodává Greg McBride z webu bankrate.com.

V nové makroekonomické prognóze Fed předpověděl, že hrubý domácí produkt USA se letos zvýší o 2,8 %. Mírně tak zlepšil březnovou prognózu, ve které počítal s růstem o 2,7 %. Nadále však předpokládá, že v příštím roce hospodářský růst zpomalí na 2,4 % a v roce 2020 na 2 %.

Celková míra nezaměstnanosti podle Fedu bude na konci roku činit 3,6 % (březnová prognóza: 3,8 %). Příští rok by se měla nezaměstnanost snížit na 3,5 % (březnová prognóza: 3,6 %), kde by měla setrvat i v roce 2020 (březnová prognóza: 3,5 %). V delším horizontu banka počítá s mírou nezaměstnanosti na úrovni 4,5 % (proti březnu beze změny).

PCE inflace by měla až do roku 2020 být na úrovni 2,1 %, v březnu Fed předpokládal, že letos dosáhne 1,9 % a na 2,1 % se dostane až v příštím roce. Rizika pro výhled Fed celkově hodnotí jako vyrovnaná.

Růst cen v květnu zrychlil na 2,8 %, růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,2 %

Index spotřebitelských cen v USA v květnu podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,2 %. Meziroční míra inflace stoupla na 2,8 % z dubnových 2,5 %. To představuje nejvyšší tempo růstu od února roku 2012. Inflaci nyní tlačí vzhůru především ceny benzinu, které v květnu meziročně vyskočily o 21,8 %. Meziměsíční růst cen benzinu ale zpomalil z 3 % na 1,7 %.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí kleslo na 2,2 %, v posledním loňském kvartálu činil růst v přepočtu na celý rok 2,9 %. Hlavním důvodem poklesu byly nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let.

Ekonomiku na začátku roku zbrzdily také slabší podnikatelské investice do zařízení a stavby domů. Nižší tempo růstu spotřebitelských výdajů je ale podle analytiků zřejmě jen dočasné, neboť trh práce je na dosah plné zaměstnanosti. Vysoká je i podnikatelská a spotřebitelská důvěra.

Celková míra nezaměstnanosti se v USA v květnu snížila na nové 18leté minimum 3,8 %. Mimo zemědělství v květnu vzniklo přibližně 223 tisíc pracovních míst, tedy výrazně více, než se čekalo (188 tisíc). Průměrná hodinová mzda se v květnu meziročně zvýšila o 2,7 %, tedy v souladu s odhadem analytiků.

Zdroj: Fed, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa