Americké akcie ve středu přerušily růstovou sérii, zklamaly některé hospodářské výsledky firem

Americké akciové indexy přerušily růst. Zklamání investorům připravily především hospodářské výhledy firem, které vyrábějí videohry. Čeká se na vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu posiloval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, klesl o 0,08 % na 25 390,30 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,22 % na 2 731,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,36 % na 7 375,28 bodu. Navzdory poklesu se ale indexy stále pohybují poblíž svých dvouměsíčních maxim. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 15,38 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,70 %. Okolo 2 % ztrácely nejznámější kryptoměny.
Nejhlubší propad vykázaly akcie výrobců videoher. Poté, co zveřejnily výhledy slabší, než byly odhady Wall Street, zamířily dolů akcie výrobců videoher Electronic Arts (-13,31 %) a Activision Blizzard (-10,12 %). Přispěly k 1,7% poklesu sektoru služeb v rámci indexu S&P 500.
Do středečního rána zveřejnilo hospodářské výsledky za uplynulý kvartál 55 % firem z indexu S&P 500. 68 % z nich překonalo odhady analytiků na úrovni čistého zisku. Celkové vyznění výsledkové sezóny ale podle analytiků není jednoznačné, protože řada firem nabídla trhu velice opatrné výhledy na letošní rok a míra překonávání odhadů není tak vysoká jako v uplynulých několika čtvrtletích.
"Trh se po pěkném startu roku cítí být trochu vyčerpaný," řekl agentuře Reuters analytik Nathan Thooft z bostonské společnosti Manulife Asset Management.
Na devizovém trhu se dařilo dolaru, naopak oslabovaly euro a libra. Krátce po 22.00 SEČ euro k dolaru v důsledku obav z vývoje evropské ekonomiky ztrácelo 0,34 % na 1,1367 USD. Libra pak k dolaru odepisovala 0,24 % na 0,8788 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával ve stejnou dobu 0,32 % na 96,37 bodu.
Z německé ekonomiky přichází v poslední době řada údajů, které ukazují na slabší výkon hospodářství. Ve středu investory zklamaly údaje o prosincových zakázkách německého průmyslu, přestože se počet průmyslových objednávek za celé čtvrté čtvrtletí mírně zvýšil.
O 1,6 % k americké měně oslaboval australský dolar. Reagoval na překvapivý výrok šéfa australské centrální banky, který nevyloučil snížení základní úrokové sazby. Dosud banka signalizovala naopak možné zvýšení úroků. Šéf australské centrální banky Philip Lowe naznačil možné snížení základní úrokové sazby, pokud by se měla ekonomická situace zhoršit.
Ceny ropy zvrátily počáteční pokles a rostly v podvečer zhruba o procento. Způsobila to zpráva o stavu zásob v USA, která naznačila, že poptávka po destilátech je vysoká, a také obavy o dodávky. Zisky zbrzdil růst hodnoty amerického dolaru a pokračující obavy z globálního ekonomického zpomalení.
Zpráva z USA ukázala, že domácí zásoby ropy stouply v minulém týdnu méně, než se čekalo, přestože rafinérie zvýšily produkci. Podle vládní agentury EIA zásoby stouply o 1,3 milionu barelů, zatímco analytici čekali růst až o 2,2 milionu barelů. Menší růst, než se čekalo, zaznamenaly také zásoby benzínu a zásoby destilátů klesly mnohem více.
Obchodníci se také již delší dobu zaměřují na dodávky, které by mohly být napjaté poté, co Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci začali v v lednu snižovat produkci. Obavy o dostatek ropy na trzích vyvolávají také sankce zavedené Spojenými státy vůči venezuelské státní ropné firmě PDVSA.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americkou technologickou společnost Apple (ve středu +0,03 %) v dubnu po pěti letech ve funkci opustí viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová. Společnost to oznámila s tím, že Ahrendtsová odchází za novými osobními a profesionálními výzvami. Ve funkci ji nahradí ředitelka lidských zdrojů Deirdre O'Brienová, která bude šéfovat oběma sekcím.
- Americký prezident navrhl na post šéfa Světové banky jejího kritika Davida Malpasse. Donald Trump to oznámil ve středu, a potvrdil tak úterní informaci serveru Politico. Ke změně ve funkci dochází poté, co dosavadní prezident SB Jim Yong Kim 1. února překvapivě odstoupil, více než tři roky před vypršením mandátu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 1. února po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v listopadu vykázala schodek 49,3 miliardy USD (odhad: -53 miliard USD, říjen: -55,5 miliardy USD). Vyplývá to z dat, která ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,263 milionu barelů (odhad: +2,179 milionu barelů, předchozí týden: +0,919 milionu barelů).
- Cowen & Co. snížila doporučení na akcie DowDuPont (ve středu -1,94 %) na "market perform" z "outperform".
Výsledková sezóna
- Americká automobilka General Motors (ve středu +1,55 %) se díky dobrému prodeji pick-upů a sportovně-užitkových vozů ve Spojených státech ve čtvrtém čtvrtletí vymanila ze ztráty. Čistý zisk se podle středečního sdělení firmy vyšplhal na 2,1 miliardy dolarů a výrazně překonal odhady analytiků. Ve stejném období loňského roku vykázal největší americký výrobce aut ještě ztrátu 5,2 miliardy dolarů.
- Výsledky Eli Lilly (ve středu -0,96 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,33 USD (odhad: 1,34 USD), tržby 6,44 miliardy USD (odhad: 6,29 miliardy USD).
- Výsledky Boston Scientific (ve středu +2,70 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 2,561 miliardy USD (odhad: 2,558 miliardy USD).
- Výsledky Humana (ve středu -0,48 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,65 USD (odhad: 2,53 USD), tržby 14,17 miliardy USD (odhad: 13,94 miliardy USD).
- Americkému listu The New York Times (ve středu +10,33 %) přibylo v posledních třech měsících roku 2018 nejvíce digitálních předplatitelů od volebního období v roce 2016. Bylo jich 265 000 a deník díky nim překonal odhady zisku i tržeb. Oznámila to společnost New York Times Company, která 167 let starý list vydává. Dodala, že do roku 2025 chce počet digitálních předplatných navýšit ze současných 4,3 milionu na deset milionů.
- Výsledky GoPro (ve středečním after-marketu + 5 %) ve 4Q: Zisk na akcii 0,30 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 377 milionů USD (odhad: 374 milionů USD).
- Výsledky Chipotle Mexican Grill (ve středečním after-marketu +10 %) ve 4Q: Zisk na akcii 1,72 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,19 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK