Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je tlačily obavy o mezinárodní obchod a menší optimismus ohledně snižování sazeb

Americké akciové indexy oslabily. Dolů je tlačily obavy ohledně obchodních sporů USA s Čínou a dalšími významnými partnery (z americké strany znějí hlasy, že vyjednávači nebudou chtít ustoupit z aktuálních požadavků Spojených států) i neuspokojivé údaje o vývoji ekonomiky. Na poklesu akciového trhu se největší měrou podílely technologické společnosti.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,67 % na 26 548,22 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,95 % na 2 917,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,51 % na 7 884,72 bodu. Indexy volatility VIX stoupl o 6,68 % na 16,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 1,99 %. Bitcoin přidal přes 4 % a obchoduje se za 11 400 USD a ceny ropy zůstaly prakticky beze změny.
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu podle průzkumu organizace Conference Board klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Šéf americké centrální banky Jerome Powell v úterý uvedl, že se hospodářské vyhlídky od května zhoršily a že ekonomika čelí rostoucím nejistotám. Ve svém veřejném vystoupení v New Yorku několikrát zdůraznil nezávislost Fedu a varoval před snahami využívat měnovou politiku ke krátkodobým politickým cílům.
Jeho předřečník James Bullard, šéf saintlouiského Fedu, se jasně vyjádřil v tom smyslu, že snižování sazeb o 50 bazických bodů není ve hře. "To by bylo opravdu přehnané," uvedl doslova s tím, že kdyby o sazbách hlasoval dnes, byl by pro snížení o 25 bazických bodů.
Prudce posílily akcie farmaceutické společnosti Allergan (+25,43 %), která se dohodla na svém převzetí konkurentem AbbVie (-16,21 %) za zhruba 63 miliard dolarů.
Akcie společnosti Microsoft (-3,16 %) ztratily poté, co společnost Jefferies vyjádřila obavy o úspěch cloudové služby Azure v konkurenčním boji s Amazon (-1,86 %) Web Services.
Na devizovém trhu se euro vůči americkému dolaru vyšplhalo až na tříměsíční maximum nad 1,14 USD, později však o zisky přišlo. Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o téměř čtvrt procenta na 1,1370 USD.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili daň z bohatství pro velice bohaté jednotlivce. Chtějí tak zmírnit nerovnost a zároveň lépe bojovat se změnami klimatu. Skupina 18 miliardářů tvrdí, že jsou bez politické příslušnosti a nepodporují žádného kandidáta. Uvedl to v úterý server BBC.
- Americká farmaceutická společnost AbbVie (v úterý -16,21 %) koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan (+25,43 %), která je známá hlavně výrobou botoxu. Jde o jednu z největších transakcí v sektoru. Spojením vznikne společnost s ročními příjmy kolem 48 miliard USD a působností ve 175 zemích, uvedly firmy v úterním prohlášení.
- Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2,5 %. Analytici očekávali růst o 2,6 % po zvýšení o 2,7 % v předchozím měsíci.
- Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 626 tisíc jednotek. Trh vyhlížel růst o 1,9 % po dubnovém revidovaném poklesu o 3,7 % na 679 tisíc jednotek.
- Důvěra amerických spotřebitelů v tamní ekonomiku v červnu výrazně klesla. Index spotřebitelské důvěry Conference Board se podle finálních dat snížil na 121,5 bodu z květnových 131,3 bodu. Čekalo se 131,1 bodu.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v červnu klesl na 3 body (odhad: 7 bodů, květen: 5 bodů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Micron Technology v 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 4,79 miliardy USD (3QFY2018: 7,8 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK