Americké akciové indexy vstoupily do nového týdne dalším propadem, investory znervóznila situace v Hongkongu

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Investory od nákupů odrazuje rostoucí geopolitické napětí a prohloubení americko-čínské obchodní války, které vyvolává obavy z globální recese.
Index Dow oslabil o 1,49 % na 25 896,44 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,23 % na 2 882,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,2 % na 7 863,41 bodu. Index volatility VIX stoupl o 17,36 % na 21,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o jedenáct bazických bodů na 1,64 %, nejníže od podzimu 2016. Ceny ropy spíše mírně rostly a zlato posílilo o procento nad 1 510 USD za trojskou unci. Mírně naopak ztrácel bitcoin.
V pondělí se objevilo jen málo výsledkových zpráv a žádné statistické údaje, které by uklidnily nervozitu investorů vyvolanou protesty v Hongkongu, prohrou současného argentinského prezidenta v předběžném hlasování (takzvaných primárkách) a celním sporem mezi USA a Čínou. Ekonomové z Goldman Sachs o víkendu uvedli, že roste riziko recese, protože se obchodní válku mezi USA a Čínou zřejmě nepodaří vyřešit do prezidentských voleb v USA v roce 2020. Obchodníci se proto odklánějí od rizikovějších investic, jako jsou akcie.
Oslabilo všech 11 hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500. Nejhůře si vedly finanční a energetické firmy a producenti základních materiálů. Ztrácely Bank of America (-2,40 %), JPMorgan (-1,82 %) i Goldman Sachs (-2,60 %), stejně tak firmy citlivé na dění v globálním obchodu, jako jsou Caterpillar (-2,20 %) nebo Boeing (-1,32 %). Pod tlakem byly také akcie maloobchodníků, na něž se soustředí poslední opatření Číny v obchodní válce (Office Depot -5,66 %, Nordstrom -2,42 %).
"Akciový medvěd žije a pěkně škrábe," uvedl stratég Michael Wilson z Morgan Stanley. "Nepotvrzené oživení z minulého týdne podle nás znamená, že trvá cyklické oslabení na trhu."
Investoři se tento týden zřejmě zaměří na statistické údaje a na to, zda naznačí slábnutí ekonomiky. Zveřejněny budou údaje o inflaci, zahájené výstavbě nebo maloobchodních tržbách.
Ke konci se blíží sezóna zveřejňování výsledkových zpráv. Ty již odhalilo 452 firem z indexu S&P 500. Zatím 73,5 % jich překonalo očekávání analytiků na úrovni zisku.
V závěru pondělního obchodování došlo k technickým problémům, které měly nejspíše za následek velice plochý vývoj hodnoty hlavních indexů. Obchody podle informací CNBC byly vypořádány správně, ale některé údaje o nich se nepropisovaly do hodnot indexů.
Americký dolar oslabil. Dolů ho táhly hlavně obavy, že obchodní válka bude mít negativní dopad na růst americké ekonomiky. Vývoj na devizovém trhu však podle analytiků začíná ovlivňovat tradiční srpnové období klidu, kdy velká část obchodníků a investorů je na dovolené. Britská libra se kvůli páteční slabé statistice propadla na počátku obchodování k euru nejníže za deset let, později však ztráty smazala.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,1 % na 97,43 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 % na 1,1212 USD a k jenu o 0,3 % na 105,34 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,2 % na 118,12 JPY.
Libra kvůli slabým údajům o ekonomice (HDP Británie se podle statického úřadu ve druhém čtvrtletí snížil o 0,2 %, což je první pokles od roku 2012) a obavám z dopadů brexitu bez dohody sestoupila až na desetileté minimum k euru. Později ale ztráty smazala a vydala se vzhůru, protože na euro měly negativní vliv obavy ohledně politické situace v Itálii.
Euro v noci na pondělí vůči libře vystoupilo až na 0,9326 GBP, což byla nejvyšší úroveň od října 2009. Jednotná evropská měna ale zisky nedokázala udržet a odpoledne vůči libře ztrácela zhruba 0,2 % na 0,9293 GBP. Vůči americkému dolaru si libra ve stejnou dobu připisovala zhruba 0,3 % na 1,2068 USD. V noci přitom sestoupila až na 1,2015 USD, nejníže za 31 měsíců.
Japonský jen v noci vůči dolaru posílil na nejvyšší hodnotu od loňského března. Podle analytiků je za růstem jenu vůči dolaru očekávání, že obchodní válka mezi USA a Čínou potrvá dlouho. Čím delší bude, tím vážnější to bude mít dopad na globální ekonomiku. Analytici z Goldman Sachs o víkendu snížili odhad růstu americké ekonomiky pro čtvrté čtvrtletí a dodali, že se zvyšuje pravděpodobnost, že dlouhotrvající obchodní válka způsobí recesi.
Trhy se nyní soustředí na čínské statistiky. Ve středu budou zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové produkci za červenec. Ty by měly naznačit, jak velký dopad má obchodní válka na domácí aktivitu.
Tento týden se také koná setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. Představitelé americké centrální banky by tam mohli naznačit, jak se budou vyvíjet úrokové sazby. Trhy nyní očekávají do konce roku v USA snížení úroků ještě dvakrát až třikrát.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Mezinárodní letiště v Hongkongu, osmé nejvytíženější na světě, přestalo v pondělí vypravovat lety. Příčinou byl protest asi pěti tisícovek demonstrantů, kteří se usídlili v odletovém terminálu. Nervozita ohledně dění v Hongkongu v pondělí negativně ovlivnila náladu na trzích. Podle investora a komentátora Jima Cramera je nejistota ohledně reakce Číny na nepokoje v Hongkongu pro trhy větší hrozbou než obchodní válka Pekingu s Washingtonem.
- Deficit federálního rozpočtu USA se za deset měsíců fiskálního roku prohloubil o 27 % na 867 miliard USD. Výdaje rozpočtu rostly více než dvakrát rychleji než výběr daní. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo financí.
- Globální ekonomické vyhlídky se zhoršily, na světovou ekonomiku má silně negativní vliv vystupňování obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Informoval o tom v pondělí německý institut Ifo. Odvolává se přitom na průzkum mezi 1 200 odborníky ze 110 zemí, podle nějž se ukazatele Ifo pro současné podmínky a hospodářská očekávání ve třetím čtvrtletí zhoršily.
- Největší firmou světa je Microsoft (v pondělí -1,39 %), který (k letošnímu 31. březnu) po sedmi letech sesadil z první pozice Apple (-0,25 %). Tržní kapitalizace Microsoftu byla 905 miliard USD a Applu 896 miliard. Dominanci amerických technologických firem na čele žebříčku ještě podtrhává umístění Amazonu, Alphabetu a Facebooku v první šestce. Vklínit se mezi ně dokázala pouze na páté místo Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta.
- Server YouTube (Alphabet v pondělí -1,21 %) je při hodnocení prohřešků proti svým pravidlům často shovívavější, pokud se porušení zásad dopustí populární tvůrci, kteří platformě přinášejí největší reklamní zisky. Americkému deníku The Washington Post to řekli lidé, kteří pro YouTube v minulosti kontrolovali nebo stále kontrolují problematický obsah.
- Světové banky hromadně propouštějí zaměstnance. Letos se chtějí zbavit 30 tisíc lidí, z toho více než polovina připadá na Deutsche Bank. Bankovnictví má za sebou nepěkný půlrok a do konce roku to nejspíše nebude o nic lepší.
Zdroj: ČTK, CNBC