Americké akcie v úterý oslabily, inverze výnosové křivky se zvýraznila

Akciové indexy v USA ve Spojených státech v úterý klesly. Trh stáhly níže především finanční společnosti a nejistota kolem dalšího vývoje jednání o obchodu mezi USA a Čínou.
Index Dow oslabil o 0,47 % na 25 777,90 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,32 % na 2 869,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,34 % na 7 826,95 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,12 % na 20,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,47 %. Cena zlata stoupla o procento na zhruba 1 540 USD za trojskou unci a ceny ropy se zvedly o 2-3 %, naopak mírně ztrácely nejsledovanější kryptoměny.
10leté výnosy v USA klesly v úterý výrazněji pod výnosy 2leté. Právě inverze výnosové křivky na těchto splatnostech je považována za signál blížící se recese. "Pokles výnosů dluhopisů je to, co aktuálně nejvíce hýbe trhem. Podstatné je přitom tempo snižování úroků," podotkl burzovní veterán Art Cashin z UBS.
Výnosy vládních dluhopisů USA, zdroj: Bloomberg
Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem. Navázaly tak na zisky z pondělí, kdy americký prezident Donald Trump předpověděl další kolo jednání s Pekingem. Čínské ministerstvo zahraničí však v úterý zopakovalo, že neobdrželo žádný telefonát z USA ohledně obchodu, což stáhlo později ceny akcií níže.
Nejvíce ztrácely finanční společnosti. Ty mají tendenci klesat v době nízkých úrokových sazeb a slabého ekonomického prostředí. Naopak sílily defenzivní sektory, jako jsou energetické a realitní firmy. Oslabily také akcie tabákové společnosti Philip Morris International (-7,76 %), která oznámila, že vede jednání o spojení s Altria Group (-3,99 %).
Index S&P 500 v srpnu klesl již o téměř čtyři procenta kvůli obavám z dopadu zesilující obchodní války mezi USA a Čínou na globální ekonomiku a zisky firem. Nervozitu vyvolává také nejistota ohledně tempa snižování úrokových sazeb v USA.
Americký dolar kvůli obavám, zda se podaří vyřešit americko-čínskou obchodní válku, oslabil. K jeho ztrátám přispělo také prohloubení inverze výnosové křivky amerických státních dluhopisů, které naopak pomohlo k růstu jenu vůči dolaru.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,1 % na 98,03 bodu. Vůči euru sice dolar mírně stoupl o 0,1 % na 1,1088 USD, k jenu však klesl o 0,4 % na 105,74 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o půl procenta na 117,28 JPY.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Evropští regulátoři zkoumají, zda americká internetová společnost Google (v úterý -0,03 %) v rozporu s antimonopolními pravidly nezvýhodňuje svou službu pro hledání práce Google for Jobs. Uvedla to v úterý evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
- Americké ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení proti bývalému vysoce postavenému inženýrovi firmy Alphabet Anthonymu Levandowskému. Viní ho, že předtím, než přešel do společnosti Uber Technologies (v úterý -0,60 %), ukradl z Alphabetu technologii pro samořídící auta, napsala agentura Reuters. Právník Levandowského prohlásil, že jeho klient nic neukradl a že se těší na to, že bude moci při řízení prokázat jeho nevinu.
- Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (v úterý +1,44 %) zaplatí za svůj podíl na takzvané opioidové krizi pokutu 572 milionů dolarů. Podle zpravodajského serveru BBC tak rozhodl soud v americkém státě Oklahoma. Podle něj Johnson & Johnson a někteří další výrobci a distributoři přípravků na bolest nepravdivě informovali o návykových rizicích opioidů a zároveň nadhodnocovali jejich výhody. Firma se proti verdiktu chystá odvolat.
- Dceřiná firma ruského státního konglomerátu Rostec podala ve Spojených státech žalobu kvůli porušení kontraktu na 35 letadel Boeing 737 MAX (akcie Boeingu v úterý -1,20 %). Je to první žaloba na amerického výrobce ze strany zákazníka ve spojitosti s bezpečnostními problémy kolem těchto letounů, napsal list Financial Times. Firma ruské agentuře Tass sdělila, že je případně připravena dohodnout se s Boeingem i mimosoudně.
- Výrobce cigaret Philip Morris International (v úterý -7,76 %), který působí rovněž v České republice, jedná o možném spojení s tabákovou společností Altria Group (-3,99 %). Oznámila to v úterý firma Philip Morris International, která se v roce 2008 od společnosti Altria oddělila. Sloučená skupina by měla tržní hodnotu přes 200 miliard dolarů, napsala agentura Reuters.
- Americká obchodní válka s Čínou podle investiční banky Goldman Sachs na několik let poškodí reálný růst americké ekonomiky a ve svých peněženkách ji pocítí i obyčejní Američané. Banka to uvedla ve své zprávě hodnotící vyhlídky americké ekonomiky.
- Ceny domů ve Spojených státech v červnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2,1 %. Analytici očekávali zvýšení o 2,4 %, tedy stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v srpnu klesl na 135,1 bodu z červencových 135,7 bodu. Analytici počítali s poklesem na 129,5 bodu. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
Zdroj: CNBC, ČTK