US MARKETOtevírá za: 9 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Přichází Trumpova recese?

Politika a investování by se neměly míchat. Akciové trhy se většinou nestarají o to, kdo sedí v Bílém domě nebo kdekoli jinde. Prezidenti (a dokonce i kandidáti na ně) často mají vliv na ekonomiku, obchodní vztahy nebo měnu, ale jejich skutečná síla se často přeceňuje. Je to tentokrát jiné?

To, že by se politika a akciové trhy neměly míchat, ví asi každý. Přesto stále platí, že prezidenti USA jsou často až příliš velebeni za to, že akciové trhy rostou, a snáší se na ně možná až příliš velká kritika, když akcie ztrácejí. Akciové trhy neřeší, kdo sídlí v Bílém domě, ale je pravda, že prezidenti a kandidáti před volbami mohou mít vliv na ekonomiku, monetární politiku, měnu nebo obchodní styky se zahraničními partnery. A je mnoho příkladů amerických prezidentů, kteří do dění v ekonomice a na trzích zasahovali opravdu vehementně a nejednou způsobili zemi dlouhodobé problémy. Donald Trump tento fenomén posunul na novou úroveň, zejména co se týče vlivu prezidenta na ekonomiku a vyvolávaní nových problémů.

Fungující dědictví

Mezi lety 2010 a 2017, kdy nastoupil Trump do úřadu, se v ekonomice USA vytvořilo 16,5 milionu pracovních míst (za jeho působení zatím asi 5 milionů) a míra nezaměstnanosti klesla z 10 % na 4,7 % (za jeho působení klesla dosud o jeden procentní bod). Od června 2009 roste ekonomika již 122 měsíců a akcie přidaly od března 2009 přes 300 %.

Trump zdědil dobře fungující ekonomiku, a bývalo by mu stačilo vyvarovat se zbytečných chyb. Namísto toho učinil několik rozhodnutí, která mohou mít na další vývoj USA i světové ekonomiky neblahý vliv. Nejvíce na očích byla dvě špatná personální rozhodnutí.

Peter Navarro jako architekt prezidentovy obchodní a celní politiky byl ekonomy pro své teorie kritizován ještě před dosazením do své pozice. Jeho protekcionistická politika napáchala již dost škod, které jsou ale zmírňovány (zatím) fungující ekonomikou. Je ale jen otázkou času, kdy se to projeví naplno.

Jerome Powell je jako šéf Fedu trnem v oku i samotnému Trumpovi. Je to ironie, že Trump vyhodil Yellenovou, která byla zastánkyní nízkých sazeb po delší dobu. Označil ji za neschopnou vést centrální banku. Nyní bance spílá za vysoké, přičemž ještě za prezidentství Baracka Obamy, který řešil největší recesi za tři čtvrtě století, byl jejich zastáncem.

Nefunkční pozůstalost

Kritizovat Navarra a Powella ale nemá význam, protože za jejich dosazení nese odpovědnost sám Trump. Když je nespokojen s vyššími sazbami, je to jeho vina, stejně jako neústupný postoj Číny, jejíž postavení ve světovém obchodu by možná nebylo tak silné, kdyby prezident nebyl tak skvělý ve vyjednávání a neodstoupil od Transpacifického partnerství.

Trumpa samozřejmě nelze vinit z ekonomického zpomalení v Evropě a Číně, případně z brexitu. Ty byly na pořadu dne ještě před jeho nástupem do funkce, Trump je pouze jiskrou, která vše urychluje. Co bude říkat, až se jednou o příštím propadu ekonomiky bude hovořit jako o Trumpově recesi?

Zdroj: Ritholtz.com

Americká ekonomikaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyFedJanet YellenováJerome PowellReceseSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa