Americké akcie v pondělí odepsaly další 3 %, technologické tituly na tom byly lépe. Trh držely v šachu politické neshody v Senátu

Akcie v USA kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru oslabily, a to navzdory sérii dalších rázných opatření americké centrální banky na podporu ekonomiky. Ceny akcií byly sráženy mimo jiné zprávami o narůstajícím počtu obětí nemoci COVID-19, o přibývajících karanténních opatřeních ve Spojených státech a o blokaci balíčku určeného na pomoc ekonomice opozičními demokraty v americkém Senátu.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 3,04 % na 18 591,93 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,93 % na 2 237,40 bodu a míří k nejhoršímu měsíci od druhé světové války. Oproti únorovému maximu klesl zhruba o 34 %. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,27 % na 6 860,67 bodu.
Index volatility VIX se navzdory poklesu cen akcií také snížil, a to o 6,74 % na 61,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o bezmála patnáct bazických bodů na 0,793 %. Cena zlata se zvyšovala až o 80 USD na unci, nakonec zlato posílilo o 4,6 % na 1 552 USD za unci. Ceny ropy rostly o 2-5 %, barel Brentu i WTI se ale dále obchoduje (hluboko) pod 30 USD. Nejsledovanější kryptoměny posílily o zhruba 5 %.
Fed uvedl, že bude nakupovat neomezené množství vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, aby zajistil hladké fungování finančních trhů a udržel úrokové sazby na nízké úrovni. Vytvoří také tři nové úvěrové nástroje, jejichž prostřednictvím napumpuje do ekonomiky až 300 miliard dolarů. Peníze by měly být využity na půjčky pro podniky i spotřebitele.
Ohlášené kroky jsou zatím nejdůraznější reakcí Fedu na negativní hospodářské dopady koronaviru. Centrální banka již v rámci svého nynějšího úsilí o podporu ekonomiky překonala mimořádná opatření, kterými reagovala na finanční krizi z roku 2008.
Opoziční demokraté již druhý za sebou zablokovali v Senátu masivní balíček určený na pomoc ekonomice USA podlomené současnou pandemií nemoci COVID-19. Podle demokratů neslibuje republikány navržené opatření dostatek peněz nemocnicím a pracovníkům a naopak se příliš zaměřuje na pomoc velkým korporacím.
Na adresu možných dopadů restriktivních opatření na ekonomiku se v noci na pondělí vyjádřil americký prezident Donald Trump. Podle něj nesmí být řešení problému bolestivější než problém samotný. Jeho vyjádření náladě na trhu příliš nepřidalo. Mimochodem, právě v pondělí přišel akciový trh v USA o veškeré zisky, které si připsal za dobu, co je Trump ve funkci.
Amazon (+3,07 %) oznámil, že zvyšuje pracovníkům odměny za přesčasy, které si vyžaduje velký příliv objednávek v době, kdy mnoho lidí preferuje nákupy on-line.
Na devizovém trhu mírně oslabil americký dolar. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti dalších světových měn, kolem 21.25 SEČ odepisoval čtvrt procenta na 102,56 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,4 % na 1,0726 USD. Britská libra vzhledem k dolaru ztrácela 1,1 % na 1,1501 USD.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká centrální banka v pondělí oznámila, že přijde s novými programy zaměřenými na efektivnější fungování trhů v době krize způsobené pandemií koronaviru. Mimo jiné bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.
- Šéf saintlouiského Fedu James Bullard se nechal slyšet, že míra nezaměstnanosti v USA se může dost až na 30 %. Bez plánu návratu lidí do práce po odeznění pandemie může dojít k sociálním nepokojům.
- Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru. Uvedl to generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Dodal, že koronavirus už způsobil větší ekonomický šok než finanční krize. Naděje na rychlé hospodářské oživení jsou podle něj spíše zbožným přáním než výsledkem racionálního uvažování.
- Ministři financí skupiny největších ekonomik světa G20 se dohodli na přípravě společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou šířením koronaviru. Uvedl to na Twitteru francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Pondělní jednání ministrů financí a centrálních bankéřů se uskutečnilo prostřednictvím videokonference a skupina už předem oznámila, že po skončení jednání nevydá žádné prohlášení.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Coca-Cola (v pondělí -1,93 %) na "overweight" z "neutral", cílovou cenu ale snížila na 44 z 60 USD.
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie Southwest Airlines (v pondělí +5,60 %) na "strong buy" z "market perform".
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Boeing (v pondělí +11,07 %) na "buy" z "neutral". Boeing oznámil, že na dva týdny uzavře provoz ve dvou svých továrnách v okolí Seattlu.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Macy's (v pondělí -20,10 %) na 6 ze 17 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií NIKE (v pondělí -6,89 %) na 75 ze 111 USD.
Průběžné pondělní zpravodajství
V pondělí krátce po 14.00 SEČ futures na Dow rostly o 2,31 %, futures na S&P 500 se zvyšovaly o 2,51 % a futures na Nasdaq Composite stoupaly o 2,79 %. Za uplynulý týden se index Dow snížil o 17,3 %, S&P 500 ztratil 14,98 % a Nasdaq Composite klesl o 12,64 %.
Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría předpověděl, že ekonomika se bude z dopadů koronaviru zotavovat roky. "I když nenastane celosvětová recese, přijde nulový či záporný růst v mnoha ekonomikách světa, včetně těch větších," uvedl v pondělí. "Nebude to znamenat jen slabý růst v letošním roce, ale také to, že k zotavení bude zapotřebí delší doba," dodal.
OECD začátkem března varovala, že růst světové ekonomiky by letos kvůli koronaviru mohl činit pouze 1,5 %, zatímco dříve jej odhadovala na 2,9 %. Nyní Gurría uvedl, že toto varování se zdá být příliš optimistické. Řada předních světových ekonomik se podle něj dostane do recese.
Americká centrální banka v pondělí oznámila, že přijde s novými programy zaměřenými na efektivnější fungování trhů v době krize způsobené pandemií koronaviru. Mimo jiné bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami. Fed uvedl, že bude nakupovat aktiva za sumy, které budou potřeba, aby podpořil hladké fungování trhu a aby byl schopen účinně ovlivňovat trhy prostřednictvím měnové politiky.
Nové opatření je doplněním dalších programů, které již centrální banka oznámila, jejichž cílem je podpořit úvěrové trhy a mezibankovní trh. A není divu, že banka přidává další opatření, polovinu peněz z nedávno oznámeného programu utratila za týden (ano, ten týden, kdy akciové indexy odepsaly přes 10 % a například trh s americkými firemními bondy pokračoval ve volném pádu).
Ve 14.40 SEČ, 10 minut po začátku obchodování v USA, index Dow klesal o 2,55 %, S&P 500 se snižoval o 2,9 % a Nasdaq Composite ztrácel 1,7 %. Po zhruba 45 minutách od otevření burz se indexy vyvíjely smíšeně, Dow v 15.18 klesal o 1,09 % a S&P 500 odepisoval 1,13 %, Nasdaq Composite ale rostl o 0,24 %.
Na burze v New Yorku byl dočasně uzavřen obchodní parket. Firma Intercontinental Exchange, která burzu provozuje, se tak minulý týden rozhodla poté, co byl jeden z traderů pozitivně testován na koronavirus. Obchodování tak přešlo do plně elektronické podoby.
Kolem 17.30 SEČ index Dow klesal o 3,93 %, S&P 50 se snižoval o 3,41 % a Nasdaq Composite ztrácel 1,96 %. V indexu S&P 500 se dařilo cenným papírům výrobce hraček Hasbro (+11,21 %) či vývojáři počítačových her Elecronic Arts (+6,77 %). Ztráceli naopak maloobchodníci Macy's (-18,27 %), Kohl's (-16,53 %), Nordstrom (-13,52 %) nebo Gap (-12,95 %).
Ministři financí skupiny největších ekonomik světa G20 se mezitím dohodli na přípravě společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou šířením koronaviru. Uvedl to na Twitteru francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Pondělní jednání ministrů financí a centrálních bankéřů se uskutečnilo prostřednictvím videokonference a skupina předem oznámila, že po skončení jednání nevydá žádné prohlášení.
Necelé dvě hodiny před koncem obchodování americké akciové indexy ztrácely 1-3 %, Dow klesal o 3,28 %, S&P 500 se snižoval o 3,23 % a Nasdaq Composite oslaboval o 1,11 %.
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com