Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod tlak kvůli obavám ze snahy prezidenta Donalda Trumpa o zavedení tvrdších pravidel pro provoz sociálních sítí. Americký prezident navíc na pátek plánuje tiskovou konferenci o Číně, což trh v závěru seance znervóznilo.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil o 0,58 % na 24 400,64 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 3 029,73 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,46 % na 9 368,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,51 % na 28,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 0,695 %.
Ceny ropy se zvedly o zhruba 2 %, půl procenta pak shodně přidaly zlato a stříbro. Okolo 4 % pak v dolarovém vyjádření získaly k dobru nejsledovanější kryptoměny v čele s bitcoinem a ethereem.
Akcie po většinu dne posilovaly díky nadějím na rychlé oživení ekonomiky z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Šéf Bank of America Brian Moynihan ve vysílání CNBC uvedl, že se ekonomika USA "drápe ven z díry". "Nejlepší podporou pro ekonomiku bude její bezpečné restartování, ačkoli na oživení poptávky si budeme muset ještě počkat," přidal k tomu Gregory Faranello z AmeriVet Securities.
Trump zchladil náladu na trzích, když krátce před skončením obchodování uvedl, že podepíše dekret ohledně sociálních sítí. Na pátek pak ohlásil tiskovou konferenci týkající se Číny, se kterou mají Spojené státy v poslední době napjaté vztahy.
Bílý dům následně oznámil, že Trump nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter (-4,45 %), která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Trump si stěžuje mimo jiné na snahu sociálních sítí cenzurovat obsah. Ztrácely také akcie společnosti Facebook (-1,61 %).
Po oznámení horších než očekávaných výsledků hospodaření ztrácely například také akcie HP (-12,32 %).
Na devizovém trhu euro pokračovalo v růstu vůči americkému dolaru. Nadále těží z plánu na obnovu ekonomik členských zemí Evropské unie v hodnotě 750 miliard eur, který tento týden představila Evropská komise. Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna nárůst o 0,6 % na 1,1074 USD.
Evropská komise představila plán obnovy ve středu, řada států však dává najevo zásadní námitky, a diplomaté proto očekávají náročná jednání. "Otázka financování plánu obnovy sice ještě není vyřešená a uzavřená, návrh Evropské komise však hráče na trhu přesvědčil," uvedli podle agentury DPA analytici z Landesbank Hessen-Thüringen.
Jednotná evropská měna vůči dolaru posilovala již třetí den za sebou. Euro těží rovněž z pokračujícího růstu na evropských akciových trzích. Za tím stojí kromě plánu hospodářské obnovy také postupné uvolňování opatření proti koronaviru a oživování podnikatelské aktivity.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 5 % po růstu o 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je horší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu čtvrtletní propad HDP o 4,8 %.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,123 milionu lidí. Jde o nejnižší hodnotu od vypuknutí krize spojené s pandemií nemoci covid-19. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 2,446 milionu lidí (revidováno z 2,438 milionu), ale horší, než čekali analytici (2,1 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 21,052 milionu z 24,912 milionu (revidováno z 25,073 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali naopak nárůst na 25,750 milionu.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v dubnu další propad. V meziměsíčním srovnání klesl o 17,2 % po březnovém pádu o 16,6 % (revidováno z -14,4 %). Analytici očekávali pokles až o 19 %.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v dubnu meziročně propadl o 33,8 % po poklesu o 16,3 % v březnu. Meziměsíčně rozjednané prodeje klesly o 21,8 % po březnovém poklesu o 20,8 %. Analytici očekávali pokles o 15 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 7,928 milionu barelů (odhad: -1,944 milionu barelů, předchozí týden: -4,983 milionu barelů).
- Společnost Tesla (ve čtvrtečním after-marketu +0,4 %) oznámila na 7. července výroční valnou hromadu. Zároveň informovala, že její šéf Elon Musk obdržel první platbu v rámci plánu odměn, konkrétně zhruba 775 milionů USD v akciích firmy (podle čtvrteční závěrečné ceny na burze).
- Letecká společnost American Airlines (ve čtvrtek -8,35 %) propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Reaguje na pokles poptávky po letecké dopravě způsobený koronavirem.
- Slavný investor Carl Icahn se zbavil všech akcií společnosti Hertz Global (ve čtvrtek -22,14 %), ve které byl největším akcionářem. Firma požádala před pár dny o ochranu před věřiteli, což sám Icahn navzdory své pozici v akcích firmy podpořil.
- Výrobce letadel Boeing (ve čtvrtek +0,20 %) obnovil produkci strojů 737 Max. Zpráva přišla krátce po oznámení propuštění 12 300 zaměstnanců firmy v USA.
Výsledková sezóna
- Výsledky Costco Wholesale (ve čtvrtečním after-marketu -1,6 %) v 3FQ2020: Zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,96 USD), tržby 36,45 miliardy USD (odhad: 37 miliard USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch (ve čtvrtek -11,11 %) v 1Q: Upravená ztráta na akcii 3,29 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 485,4 milionu USD (odhad: 497,3 milionu USD).
- Výsledky Dollar Tree (ve čtvrtek +11,55 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,85 USD), tržby 6,29 miliardy USD (odhad: 6,14 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
